שתף קטע נבחר

"סינוואר מאמין שיחוסל, אז הילדים שלו מקבלים יותר אהבה"

בכתבת פרופיל נדירה ב"טלגרף" מתואר כינוס דרמטי שבו פרס מנהיג חמאס בעזה את האסטרטגיה: חתירה לרגיעה עד אמצע אוקטובר – או "כאוס שיתהפך על הראש של כולם". וגם: החיבה המפתיעה מ"אמהות ישראליות" בכלא והמהפך שעבר על יחיא סינוואר

בערב חם אחד של סוף אוגוסט הזמין סינוואר קבוצה של כותבים פלסטינים לחדר הישיבות ושטח בפניהם במשך כחמש שעות את האסטרטגיה החדשה שלו. על כוסות של תה מתוק וקנקנים של מיץ אננס, מנהיג חמאס אמר שהוא מחפש הפסקת אש ארוכת טווח עם ישראל וטען כי אם הישראלים יפסיקו את המצור, חמאס והפלגים הפלסטיניים האחרים יגרמו להפסקת ירי הרקטות מעזה ולהפסקת תקיפות אחרות מהרצועה.

 

סינוואר אמר לנוכחים כי הוא בטוח שאפשר להגיע להסכם באמצעות משא ומתן עקיף עם ישראל עד לאמצע אוקטובר. אם לא יהיה הסכם, אמר סינוואר, חמאס יגרום לכאוס באמצעות הפגנות המוניות בגבול עזה-ישראל. "הוא הבהיר שאם לא יהיה הסכם חמאס יהפוך את השולחן על ראש כולם. הישראלים, הרשות הפלסטינית, מצרים - כולם, כולם יסבלו", אמר אנליסט פלסטיני שנכח בפגישה ל"טלגרף" הבריטי.

מנהיג חמאס יחיא סינוואר הפגנות גדר עזה ()
סינוואר מבקר בהפגנות על גדר המערכת. "אם לא יהיה הסכם נגרום לכאוס"

מנהיג חמאס יחיא סינוואר הפגנות גדר עזה ()

 

 

למרות הכוח החדש שבידיו, אנשים בעזה אומרים שסינוואר לא איבד את החיבור לשורשים. הוא מדבר בפשטות וככל הנראה גר בבית צנוע, אם כי מטעמי ביטחון אף אחד לא יודע בוודאות היכן הוא גר.

 

בימי שישי הוא עדיין אוכל עם חברים בחאן יונס ותמונה שצולמה לאחרונה והפכה לוויראלית בחוגי חמאס מראה את סינוואר אוחז ידיים עם פועל מאובק. "כשאתה מדבר איתו לפעמים אתה מדבר עם מדינאי ולפעמים עם גבר מהרחוב", אמר האנליסט הפלסטיני.

 

"מגדיל את מינון האהבה לילדים"

חזאם קאסם, דובר חמאס, אמר שסינוואר מרבה להביא את ילדיו למשרדים והוא אינו נבוך להביע את חיבתו אליהם מול עמיתים קשים. "הוא משחק איתם בצורה שאנחנו לא עושים עם הילדים שלנו, הוא מאוד מעורב", סיפר.

סינוואר. מאמין שיחוסל אז מעניק יותר אהבה לילדים (צילום: AP) (צילום: AP)
סינוואר. מאמין שיחוסל אז מעניק יותר אהבה לילדים(צילום: AP)

"אני מניח שזה בגלל שהוא חיכה בכלא הרבה שנים לילדים האלה", הוסיף קאסם. "הוא גם מאמין שהוא ברשימת המבוקשים של ישראל ולכן הילדים האלה עלולים לאבד את אביהם. אז הוא מגדיל את המינון של האהבה".

 

גורם ישראלי אישר בעילום שם ל"טלגרף" את החששות של מנהיג חמאס: "סינוואר נמצא בשורה הראשונה של הטרוריסטים שישראל רוצה שיעלמו. אבל הוא אדם מאוד סבלני והוא מבין שלעת עתה ישראל לא הולכת לשום מקום. הוא מוכן לדחות את החזון שלו ולהתמודד עם המציאות".

 

סינוואר והאמהות הישראליות

על פי דיווחים ישראליים, חייו של סינוואר ניצלו על ידי מנתחים ישראליים שהסירו גידול שהיה במוחו בעת שריצה מאסר בכלא. אחמד אבו מוסטפא, שכנו מחאן יונס, סיפר שסינוואר הזכיר בפניו ב-2017 את הטיפול שקיבל וציין כי אזרחים ישראליים באו לבקר אותו בבית החולים בזמן השיקום.

 

"הוא אמר שאמהות ישראליות באו לבקר אותו והן היו כל כך נחמדות. זאת הייתה הפעם הראשונה שהוא היה כל כך קרוב לקהילה האזרחית הישראלית. הוא אמר לי 'אמא זו אמא, גם היהודים לא רוצים לאבד את ילדיהם'", אמר אבו מוסטפא. "הייתי מאוד מופתע. עד אותו הזמן חשבתי שהוא נגד כל היהודים".

סינוואר משתחרר במסגרת עסקת שליט. "גם היהודים לא רוצים לאבד את ילדיהם" ()
סינוואר משתחרר במסגרת עסקת שליט. "גם היהודים לא רוצים לאבד את ילדיהם"

סינוואר (מימין) עם הנייה ()
סינוואר (מימין) עם הנייה

סינוואר שיצא מהכלא נשאר מחויב לחמאס ואויב של ישראל, אבל נראה שהוא היה יותר סובלני כלפי יריבים בתנועה הפלסטינית. במהלך פגישה שנערכה ב-29 באוגוסט בנוגע להפסקת האש עם ישראל הוא הזמין פעילים מהפלגים האחרים וענה לשאלות מהנוכחים, גם כשהיו ביקורתיים.

 

"הוא הפסיק להיות קנאי קיצוני", אמר פעיל בחזית העממית לשחרור פלסטין שהשתתף בפגישה. "עכשיו הוא מנהיג פוליטי בעזה והוא מאמין בשותפות פוליטית".

 

ישראל טוענת כי לא יכול להיות הסכם עם עזה בלי השבת גופות החללים והאזרחים הישראלים שבידי חמאס. אבל סינוואר אמר שסוגיית האסירים היא "תיק נפרד" משיחות הרגיעה. "היום יש לנו 6,000 אסירים פלסטינים בבתי הכלא הישראלים שסובלים מהשפלה 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. אין להם אפשרות להיות חופשיים אלמלא חילופי השבויים בינינו לבין הכיבוש", אמר סינוואר.

 

הוא מתעקש כי השבויים הישראלים שבידי חמאס ישוחררו רק בתמורה לאסירים פלסטינים. חילופים כאלה יכולים להימשך שנים ולהפוך את הדד-ליין של סינוואר לרגיעה, באוקטובר, לבלתי אפשרי.

 

"יש לו מחויבות עמוקה כלפי האסירים. הוא בעצמו היה אסיר והשאיר מאחור בכלא הישראלי כמה מחבריו", אמר גורם ישראלי בעילום שם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים