שתף קטע נבחר

יהודייה שביקשה לעלות לארץ נחקרה בת"א: "הרגשתי מוטרדת"

אישה מלוס אנג'לס שהגיעה לישראל והתאהבה בארץ עוכבה לחקירה על ידי פקחים משום שלא נשאה דרכון. "שאלו אותי מה עמדתי לגבי טראמפ והציעו לסדר לי חבר שלהם". רשות האוכלוסין וההגירה מכחישה: "לא נשאלה על פוליטיקה, עיוות גס של עובדות המקרה"

ג'ניפר טפיירו אלפנביין ()
"הרגשתי שמטרידים אותי מינית". ג'ניפר (טפיירו) אלפנביין

"שני גברים לבושי שחורים יצאו מרכב מסחרי ועיכבו אותי לחקירה". כך טוענת ג'ניפר (טפיירו) אלפנביין, יהודייה מלוס אנג'לס שביקשה לעלות לארץ. לדבריה, האירוע התרחש אתמול (יום ד') בעת שהיא המתינה לאוטובוס בשכונת רמת החייל בצפון תל אביב.

 

אלפנביין היא יהודייה מלוס אנג'לס שהגיעה לארץ כחלק מפרויקט "תגלית". היא מספרת כי התאהבה בארץ והחליטה לעשות עלייה. בחודשים האחרונים היא נמצאת במדינה עם ויזת תייר ולדבריה, בסיוע של ארגון "נפש בנפש", היא הגישה בקשה לאזרחות והייתה אמורה לקבל את תעודת הזהות הנכספת בעוד כשבועיים.

 

כשאלפנביין יצאה אתמול מבית חברתה ברמת החייל לחגוג את יום הולדתה ה-30 עם חברותיה, והגיעה לתחנת האוטובוס הסמוכה, עצר לידה רכב מסחרי שממנו יצאו שני פקחים של רשות האוכלוסין וההגירה וביקשו ממנה להזדהות. אלפנביין, ששכחה את הדרכון שלה בבית חברתה, הציגה לפקחים את רישיון הנהיגה שלה מארצות הברית.

 

לאחר כמה דקות ביקשו ממנה הפקחים להתלוות אליהם, ואז לטענתה החלה מסכת ייסורים מטלטלת. "רכב אפור עצר לידי, מתוכו יצאו שני גברים והתחילו באגרסיביות לדרוש תעודות מזהות מאנשים בתחנה", סיפרה אלפנביין בשיחה עם ynet. "הדבר הבא שקרה – הם לקחו לי את התיק ואת הטלפון, זרקו לרכב ואמרו לי 'את באה איתנו'".

ג'ניפר טפיירו אלפנביין ()
"איבדתי את ההתרגשות מלעלות לישראל". ג'ניפר (טפיירו) אלפנביין

לטענתה, במהלך הנסיעה למתקן של הרשות ביפו היא הוטרדה על ידי הפקחים ברכב. "ברגע שנכנסתי לרכב המסחרי הם שאלו אותי מה עמדתי בנוגע לדונלד טראמפ והתחילו לעשן", היא מספרת.

 

בהמשך, לטענתה, הפקחים עברו לה על התמונות בטלפון ואז פנו אליה עם הצעה לסדר לה את חברם הרווק. "הם גם הראו לי גם תמונה של שחקנית שאני דומה לה", סיפרה. "הרגשתי שמטרידים אותי מינית". בהמשך, לאחר שהגיעה למתקן רשות האוכלוסין וההגירה, אחת הפקידות אמרה לה, לדבריה, שהפקחים רק צחקו איתה "כי הם רגילים לעבוד מול אוכלוסיות אחרות".

 

אלפנביין הגיעה לישראל בתחילת חודש יולי במסגרת פרויקט של "תגלית" לתעשיית הבידור, שאליה היא משתייכת כשחקנית ומנחה. לטענתה, היא החלה בתהליך הרישום לקראת עלייה. אשרת הכניסה שלה לישראל פגה לפני שלושה ימים - במלאות שלושה חודשים לנחיתתה בארץ.

 

לאחר בירור במתקן של הרשות, ובירור מול ארגון "נפש בנפש", אמרו לאלפנביין כי מסמכיה אינם בתוקף וכי היא לא הגישה בקשה לאזרחות. היא שוחררה לאחר כמה שעות ונלקחה לצומת חולון, שם הושארה לטענתה. "לא ישנתי כל הלילה, ובכיתי", הוסיפה בשיחה עם ynet. "אני מרגישה בחרדה, מושפלת. אני מפחדת לעמוד בתחנת אוטובוס".

 

היא הוסיפה כי איבדה "את ההתרגשות מלהפוך לאזרחית ישראלית. אני עכשיו חושבת שוב אם בכלל בא לי להיות אזרחית, אם בא לי להמשיך בתהליך. הרגשתי דיכאון".

"בשום שלב לא נשאלה שאלות פוליטיות". רשות האוכלוסין וההגירה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"בשום שלב לא נשאלה שאלות פוליטיות". רשות האוכלוסין וההגירה(צילום: ירון ברנר)

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "מבדיקת הפרטים עולה כי גב' ג'ניפר טפיירו עוכבה בתל אביב, לאחר שבידיה לא היו מסמכים מזהים ואשרת השהייה שלה לא הייתה בתוקף (כלומר, שוהה שלא כחוק). הנ"ל לא הגישה בקשה לעולה ולא נמצאה בהליך שכזה. לאחר שעוכבה ונבדקו פרטיה, נלקחה להמשך בדיקה למתקן ההגירה, ורק אז הצהירה בפני פקחי ההגירה כי ברצונה להגיש בקשה עלייה.

 

"מרבית שהותה במתקן עברה בניסיון לסייע לה להגיש את הבקשה. לאחר שהוסעה לחולון, לבקשתה, הגישה בקשה לעלייה. בשום שלב לא נשאלה שאלות פוליטיות ואין לכך שום הקשר. אנו מצרים על עיוות גס של כלל העובדות של המקרה, שנועד ככל הנראה לצייר תמונה שקרית של מקרה פשוט של תיירת זרה שעוכבה עקב אשרה שאינה בתוקף".

 

זאב גרשינסקי, סמנכ"ל "נפש בנפש", מסר בתגובה: "ג'ניפר הגישה בקשה למשרד הפנים לשינוי מעמד מתיירת לעולה חדשה באמצעות תכנית 'עלייה מודרכת' המשותפת לארגון 'נפש בנפש' ורשות האוכלוסין וההגירה. במסגרת תוכנית זו עולים מדי שנה מאות זכאי שבות המשנים את מעמדם בישראל, תוך הנגשת הבירוקרטיה והבטחת הצלחת התהליך. עם פנייתה לארגון בתחילת חודש ספטמבר, הוגשו כלל מסמכיה הנדרשים לבדיקת רשות האוכלוסין וההגירה והיא צפויה להשלים את התהליך ולהפוך לאזרחית מן המניין בשבועיים הקרובים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים