שתף קטע נבחר

בדרך לאישור קבאנו: הרפובלקנים מרוצים מדו"ח ה-FBI

הסנאטורים קראו את ממצאי חקירת התקיפות המיניות שמיוחסות לברט קבאנו, מועמד טראמפ לעליון. הבית הלבן והרפובליקנים טוענים שאין דבר חדש בדו"ח, הדמוקרטים מתלוננים שהחקירה הייתה מוגבלת - והדו"ח בהתאם. בימים הקרובים יכריע הסנאט על המינוי השנוי במחלוקת

ה-FBI סיים את חקירת התקיפות המיניות שמיוחסות לברט קבאנו, המועמד של דונלד טראמפ לבית המשפט העליון, והעניק לחברי הסנאט גישה לדו"ח החקירה. עותק אחד בלבד של דו"ח החקירה נמצא במרתף בגבעת הקפיטול, ומאה הסנאטורים יכלו להגיע ולעיין בפרטי הדו"ח.

 

 

1 ()
ברט קבאנו, מועמד טראמפ לעליון
  

הסנאטורים התבקשו שלא לפרסם את ממצאי חקירת ה-FBI, ועותקים נוספים של הדו"ח לא יודפסו. אחרי עיון בדו"ח החקירה יצביע הסנאט בימים הקרובים על מינוי השופט, ייתכן שכבר מחר. בשבוע שעבר הגיעו קבאנו והמתלוננת כריסטין בלייזי פורד לעדויות דרמטיות, לעיניי אמריקה כולה.

 

בשישי אישרה הוועדה המשפטית של הסנאט, שבה יש רוב רפובליקני (11 חברים מול 10), את מינוי קבאנו - והעבירה את אישור המינוי להצבעה במליאת הסנאט כולה. במקביל קיבל ה-FBI הנחייה לפתוח בחקירת הטענות של נשים נגד קבאנו - חקירה שנמשכה כשבוע בלבד למורת רוחם של הדמוקרטים. לרפבולקינים יש רוב זעום בסנאט - 51 מול 49 לדמוקרטים. שני סנאטורים רפובליקנים שנחשבו "מתנדנדים" - ג'ף פלייק וסוזן קולינס - הביעו שביעות רצון מהדו"ח ומסתמן שיתמכו במינוי החשוב של טראמפ.

כריסטין בלייזי פורד ברט קאבנו (צילום: AFP)
קבאנו ופורד מעידים בסנאט בשבוע שעבר(צילום: AFP)
 

בבית הלבן ובמפלגה הרפובליקנית דחו היום את טענות הדמוקרטים שהחקירה לא הייתה מקיפה מספיק. דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס אמרה שאין בדו"ח שום דבר חדש. "לא למדנו שום דבר חדש, ובהתבסס על מה שכבר ידענו אנחנו הרגשנו בטוחים מאוד", אמרה לכתבים על הדו"ח.

 

הסנאטור הרפובליקני צ'אק גראסלי, יו"ר הוועדה המשפטית של הסנאט, אמר ש"החקירה לא מצאה שום רמז להתנהגות בלתי הולמת" של קבאנו. לפי גראסלי בדו"ח "אין שום דבר שכבר לא ידענו. הגיע הזמן להצביע. אני אצביע לאישור המינוי של השופט קבאנו". הסנאטור  ג'ף פלייק, שדרש יחד עם הדמוקרטים לפתוח בחקירה, אמר שהממצאים לא חושפים מידע חדש נגד קבאנו.

 

מנגד אמרה על הדו"ח הסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינשטיין, גם היא בכירה בוועדה המשפטית: "נראה שזה תוצר של חקירה שלא הושלמה, שהייתה מוגבלת – כנראה בגלל הבית הלבן". פינשטיין אמרה שהדבר "הבולט ביותר" בדו"ח "הוא מה שלא מופיע בו". מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר אמר על ממצאי החקירה: "היו לנו חששות רבים שההליך הזה היה מוגבל מאוד. החששות האלה התממשו".

פרשת השופט של טראמפ ()
 

פורד האשימה את קבאנו בתקיפה מינית במסיבה ב-1982, כששניהם היו תלמידי תיכון. חקירת ה-FBI התמקדה בהאשמה שלה ובזו של דבורה רמירז, שסיפרה שקבאנו חשף בפניה את איבר מינו כשהיה סטודנט. ה-FBI לא בחן את הטענות של אישה נוספת, ג'ולי סווטניק, שסיפרה שקבאנו תקף מינית נערות במסיבות בתחילת שנות השמונים.

 

לפי ניו יורק טיימס בחקירה יצר ה-FBI קשר עם עשרה בני אדם ותשאל תשעה מהם. לא ברור מדוע לעשירי לא נערך תשאול. בין המרואיינים היו שלושה אנשים שלטענת פורד היו במסיבה. אחד מהם הוא מארק ג'אדג', שלפי פורד היה בחדר עם קבאנו בזמן התקיפה. קבאנו ופורד לא זומנו לתשאול ב-FBI.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים