שתף קטע נבחר

וויאג'ר 2 על סף יציאה ממערכת השמש

וויאג'ר 2, ששוגרה לחלל ב-20 באוגוסט 1977, עברה דרך דרך צדק, שבתאי, אורנוס ונפטון - ועכשיו היא בדרכה אל מחוץ למערכת השמש. לפני כחמש שנים יצאה החללית השנייה, וויאג'ר 1, מתחומי מערכת השמש

החללית וויאג'ר 2, ששוגרה לחלל לפני למעלה מ-41 שנה, עשויה לצאת בקרוב ממערכת השמש. כך הודיעה סוכנות החלל האמריקנית בסוף השבוע. החללית נמצאת היום במרחק של כ-17.7 מיליארד ק"מ מכדור הארץ.

 

המיקום של וויאג'ר 1 ו-2 כיום (הדמיה: NASA/JPL-Caltech)
המיקום של וויאג'ר 1 ו-2 כיום(הדמיה: NASA/JPL-Caltech)

 

"אנחנו רואים שינוי בסביבה של וויאג'ר 2, אין ספק בכך", אמר אד סטון, המדען הראשי של משימת וויאג'ר. "אנחנו הולכים ללמוד הרבה בחודשים הקרובים, אבל אנחנו לא יודעים מתי נגיע להליוספירה. אנחנו עדיין לא שם וזה דבר שאני יכול להגיד בביטחון".

 

מדענים אמרו בעבר כי ככל שהחלליות מתרחקות מהשמש הן מזהות יותר חלקיקים עם מטען אנרגטי גבוה, שלהערכתם מגיעים מחוץ למערכת השמש, בניגוד לחלקיקים ש"ירתה" השמש והמטען האנרגטי שלהם נמוך יחסית.

 

 

וויאג'ר 2 שוגרה לחלל ב-20 באוגוסט 1977 מבסיס החלל בפלורידה על טיל טיטאן 3E, ויצאה למסע של עשר שנים בין כוכבי הלכת הגדולים והרחוקים של מערכת השמש. וויאג'ר 1 שוגרה 16 ימים לאחר מכן, ב-5 בספטמבר, למסלול שהוביל אותה לביקור חטוף בשני כוכבי הלכת הגדולים במערכת השמש - צדק ושבתאי - בין השאר כדי לצבור מהירות בהשפעת הכבידה שלהם, שתאפשר לה לצאת מהמערכת. בשנת 2013 הודיעה נאס"א כי וויאג'ר 1 יצאה מתחומי מערכת השמש.

 

בזכות סידור כוכבי הלכת השלימה וויאג'ר 2 את מסעה אל נפטון דרך צדק, שבתאי ואורנוס ב-12 שנים בלבד, במקום 30 שנה בתקופה אחרת. אחרי מעברה ליד נפטון השלימה החללית את המשימה הפלנטרית שלה, ושמה גם היא פעמיה של שולי מערכת השמש.

 

אם שום דבר לא יעצור את החללית בדרך היא תגיע למרחק של כארבע שנות אור בלבד מהכוכב סיריוס, אבל זה יקרה רק בעוד 296 אלף שנה. מכשיריה יכבו כנראה עוד לפני וויאג'ר 1, והיא תידום כנראה כבר ב-2025.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הדמיה של חללית וויאג'ר
צילום: רויטרס
מומלצים