שתף קטע נבחר

אורי קופר

אל תאשימו רק את רוטן / טור

הכי נוח לאוהד להאמין שכל הבעיה היא מאמן, כי מדובר באדם אחד שאפשר להחליף. אבל לקרוא לו להתפטר אחרי התיקו מול רעננה זה כמו לטמון את הראש בחול. הנה דעה לא פופולרית – מכבי חיפה שיחקה לא רע. אורי קופר מאמין שיותר הגיוני לבוא בטענות לשחר, אלאך, חיימוב או החלוצים

כל מי ששמע את הקריאות "תתפטר, תתפטר" מיד עם סיום ה-1:1 של מכבי חיפה מול רעננה ידע שהן כוונו לפרד רוטן, אבל לא כולם הבינו מדוע. בכל משחק בעולם בו קבוצה מאבדת נקודות בגלל השמטה של שוער בתוספת הזמן האוהדים באים בטענות לאותו שוער. בכל משחק בעולם בו הכדור הגיע לכובש בעזרת ידו של שחקן אחר האוהדים זועמים על השופט. לא במכבי חיפה. רוטן הוא זה שסופג את האש.

 


 

אין פה שום כוונה לנקות את המאמן ההולנדי מאשמה או מאחריות, ואין כאן שום ניסיון להכריז שהוא עושה עבודה מדהימה, אבל זה לא המשחק בו החיצים צריכים להיות מופנים לרוטן, ממש לא. האמת, והנה דעה לא פופולרית, מכבי חיפה שיחקה בכלל לא רע אתמול. התוצאה רעה כמובן, אבל הכדורגל היה טוב יותר מרוב מה שראינו בעונות קודמות ועם סגל פחות איכותי.

 

אוהדים תמיד מתלוננים ששופטים קבוצה או מאמן רק לפי תוצאה אז הנה, למרות התיקו אפשר לומר שהיו דברים טובים במכבי חיפה. יש תבנית מסוימת של הנעת כדור, שאולי לא תמיד מצליחה, אבל יש מאחוריה היגיון. חילופי מקומות בין שלומי אזולאי לג'ורג' מנדז'ק, או כניסות למרכז של מוחמד עוואד בזמן קבלת הכדור של ארנסט מאבוקה, הן דוגמאות טובות. יש תרגילים במצבים נייחים, כמעט באופן קבוע (סאן מנחם החמיץ נורא ממצב כזה). אנחנו גם בקושי רואים את אותן מסירות אינסופיות לרוחב בין שני הבלמים.

 

זו ממש לא מכבי חיפה הגדולה, רחוק מכך, אבל שוב – בהתחשב בעונות קודמות, אלה שיש המנסים לשכוח, הכדורגל בסדר. ניקיטה רוקאביציה הגיע לשלושה-ארבעה מצבי הבקעה מעולים. עוואד היה חייב לנגוח לשער פעמיים, כולל בדקה האחרונה, אבל הנגיחה יצאה לו בזווית ישרה לשמיים. הנגיחה הזו, אם אפשר לקרוא לה ככה, הייתה ניסיון ההבקעה מספר 100 של מכבי חיפה בליגה העונה. 100 ניסיונות בשישה משחקים, יותר מכל קבוצה אחרת בליגה כמובן. ולא מדובר בסתם הזדמנויות אלא במצבים טובים.

 

מכבי חיפה הפועל רעננה (צילום: עןז מועלם)
למרות הקריאות, הכדורגל בסדר. רוטן(צילום: עןז מועלם)

  

 

לרוטן יש כמה מגרעות ברורות, הנוגעות בעיקר לחלקים האחרונים של המשחק. שינויים שצריכים להתבצע, חילופים שלא בזמן או שלא במקום. כל זה נכון באופן כללי, אבל לומר שהחילופים שלו אתמול הביאו לאיבוד הניצחון זה יומרני ביותר. גל אלברמן נכנס כי מנדז'ק ביקש להתחלף, הקבוצה הייתה ביתרון, והגיוני לשלוח פנימה שחקן באותו תפקיד. עאיד חבשי אולי לא היה צריך להיכנס, אבל המון מאמנים היו מוסיפים בלם לדקות אחרונות. לומר שמהלך כזה לא מתאים לקבוצה כמו מכבי חיפה, שהיסטורית טמון בה הרצון להמשיך לתקוף, אינו רציונלי. מה לעשות, אחרי כל כך הרבה שנים תתרגלו לכך שזו לא אותה מכבי חיפה.

 

רוטן לא עשה במכבי חיפה דברים גדולים, אבל לומר אחרי משחק כזה שהוא הבעיה זה לטמון את הראש בחול. הכי נוח לאוהד להאמין שכל הבעיה היא מאמן כיוון שמדובר באדם אחד שאפשר להחליף. שינוי אחד שייתן תקווה מחודשת. זוכרים את התקוות והציפיות אחרי פיטורי כל המאמנים האחרונים? להבין שהבעיה שורשית יותר או שהסגל פשוט לא טוב זה דבר קשה כיוון שאין פתרון של קסם.

 

מכבי חיפה הפועל רעננה (צילום: עןז מועלם)
מנדז'ק בקרב אווירי. חוץ ממנו, לא הגיע חיזוק מוכח(צילום: עןז מועלם)

 

כן, הסגל לא טוב. זה נכתב מתחילת העונה וסביר להניח שימשיך להיכתב. האם גם ממנו אפשר להוציא תוצאות טובות יותר? ודאי שכן, מכבי חיפה לא ניצחה יותר מחודש, לא עניין שאמור להתקבל בקלות, אבל למעט מנדז'ק, שאתמול שוב נתן רגע גדול עם מסירת עומק מיד אחרי חטיפה שלו, לא הגיע חיזוק מוכח. ומי שחושב על סיידובה סומה שיזכור שעדיין לא ראה אותו ממש משחק וגם לא יודע בוודאות מה מצב הכושר שלו.

 

לקבוע במאה אחוזים מי אחראי על בניית הסגל אנחנו לא יכולים, אבל יש שתי אפשרויות: 1. מו אלאך, שהחליט בעצמו שזה מה שהוא רוצה לעונה הקרובה. 2. יעקב שחר, שביקש להעמיד קבוצה מבלי להוציא כסף. מה לעשות, הסגל עצמו הוא הרבה יותר בעייתי ממאמן.

 

את מי שבא בטענות לאלאך אפשר להבין. את מי שבא בטענות לשחר אפשר להבין. על חיימוב, למשל, חובה לדבר כי בשלושה מתוך ארבעת המשחקים האחרונים הווא עשה טעות קריטית שעלתה לקבוצה בנקודות. ולמה לא שחקני ההתקפה? עוואד ורוקאביציה הם שניים משלושת השחקנים שבעטו הכי הרבה לשער העונה (דיא סבע השחקן הנוסף) והבקיעו יחד שער אחד. הנה, יש פה מספיק שמות שאפשר לקרוא להם להתפטר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
פרד רוטן
צילום: גיל נחושתן
אריה מליניאק
מומלצים