שתף קטע נבחר

שני נרצחים בפיגוע בברקן, ההרוגה נמצאה כפותה

נקבע מותם של גבר ואישה שנפצעו אנושות באזור התעשייה מירי המחבל, בצה"ל אישרו כי מדובר בפיגוע טרור. הנרצחת נמצאה כפותה באזיקונים, נמשך המצוד אחר המחבל. דובר צה"ל: "צריך לבדוק איך הוא נכנס עם נשק. יכול להיות שיש לו עוד מניעים, אבל זה פיגוע טרור חמור"

 

 

גבר ואישה נרצחו ביריות באזור התעשייה ברקן, וצה"ל הבהיר - מדובר בפיגוע על רקע לאומני. לפי הצבא, לפלסטיני בן 23 מהכפר שוויקה שבנפת טול כרם ייתכן שהיו מניעים נוספים, אבל הוא קבע חד-משמעית ביחד עם שב"כ כי לאור הממצאים שעלו מדובר בפיגוע טרור. המחבל הועסק בשבעת החודשים האחרונים במפעל שבו ביצע את הפיגוע, ולפי מערכת הביטחון לא הייתה התרעה ממוקדת לפני הפיגוע.

 

שני בני אדם - גבר ואישה - נפצעו אנושות מהירי של המחבל. בהמשך נקבע מותם. יוסי דגן, יו"ר המועצה האזורית שומרון, אמר כי הנרצחת נמצאה כפותה באזיקונים על רצפת המפעל. אישה נוספת בת 54 נפצעה בינוני. היא סיפרה לפרמדיקים כי יצאה לבדוק מה מקור הרעש ששמעה, ואז זיהתה את המחבל שירה לעברה. לאחר מכן התחבאה מתחת לשולחן.

 

 

תיעוד מחבל אזור תעשייה ברקן ()
המחבל נמלט מהזירה לאחר שרצח שני בני אדם ופצע נוספת

תיעוד מחבל אזור תעשייה ברקן ()

כוחות הצלה באזור תעשייה ברקן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

כוחות הצלה באזור תעשייה ברקן (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

כוחות הצלה באזור תעשייה ברקן (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

כוחות הצלה באזור תעשייה ברקן (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפיגוע בפתח ישיבת הממשלה ואמר כי "מדובר בפיגוע טרור מאוד קשה שבו נרצחו שני ישראלים באכזריות רבה ונפצעה אזרחית. כוחות הביטחון מצויים במרדף אחרי הרוצח ואני בטוח שנמצה את הדין איתו בהקדם. אני רוצה לשלוח בשמי ובשם הממשלה את תנחומינו למשפחות ואת תקוותינו להחלמה מהירה".

 

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לפיגוע ואמר: "אני מזועזע וחש צער רב מהפיגוע הנורא שהתרחש הבוקר באזור התעשייה ברקן. ליבנו עם משפחות ההרוגים, ואנו מתפללים לשלום הפצועה. זו לא הייתה רק התקפה על אנשים חפים מפשע החיים את חיי-היומיום שלהם, זו הייתה גם התקפה על האפשרות של ישראלים ופלסטינים להתקיים יחד, בדרכי שלום".

 

"אני קורא להנהגה הפלסטינית לגנות את הפיגוע הנפשע הזה ולפעול גם בכוחותיהם ללכידת המחבל והמסייעים לו. תחזקנה ידיהם של אנשי הרפואה אשר הגישו סיוע מהיר ומציל חיים במקום ושל כוחות צה"ל וכוחות הביטחון הדולקים אחר המחבל ומסייעיו. לא נשקוט עד אשר נמצה את הדין עם כל אחד ואחד מהם".

 

 

כוחות הצלה באזור תעשייה ברקן (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

כוחות הצלה באזור תעשייה ברקן (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

מסוק מעל אזור תעשייה ברקן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

כוחות הצלה באזור תעשייה ברקן (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

כוחות הצלה באזור תעשייה ברקן (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר כי "מתנהלים כרגע שני מאמצים - מרדף אחרי המחבל באמצעות כוחות מתוגברים וחקירת האירוע עם שב"כ". לדבריו, המחבל נשא אישור עבודה באזור התעשייה, "אבל עדיין צריך לבדוק איך נכנס עם נשק, וזה ייבדק. יכול להיות שיש לו עוד מוטיבים חוץ מהרקע הלאומני אבל זה עדיין פיגוע טרור".

 

"הוא מחבל חמוש במנוסה ולכן עושים מאמצים רבים לתפוס אותו עם מירב הכוחות שיש לנו, כדי ולסיים את המרדף הזה", אמר תא"ל מנליס. "כל הסימנים ללמה זה פיגוע הם חלק מהחקירה ולא ניכנס אליהם לפני שהוא ייעצר וייתפס".

 

"אזור התעשיה ברקן הוא מרחב של דו-קיום שעובדים בו מדי יום פלסטינים עם היתר וישראלים", הוסיף תא"ל מנליס בתדרוך כתבים. "נלמד את אירועי היום ונבחן איך מתקדמים להמשך, אבל הדו-קיום פה הוא חלק מהמשימות של צה"ל לאפשר ביטחון ותחושת ביטחון". הוא ציין כי בברקן מועסקים 3,300 פלסטינים עם היתר עבודה, ומספר דומה של יהודים: "זה מרחב של דן קיום אבל מייצר גם אתגרים כמו זה שראינו הבוקר".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "צה"ל וכוחות הביטחון מנהלים מצוד נרחב אחר המחבל בן הבליעל שביצע את הפיגוע הקשה בברקן. זה רק עניין של זמן עד שנשים עליו את היד".

 

עובד בכיר בחברה שבה פתח המחבל באש אמר: "אנחנו בהלם ממה שקרה, זה יום קשה עבורנו. אנחנו מתפללים לשלומם של מי שנפגע. עובד התקשר אליי הבוקר מהמפעל והודיע לי שזה קרה. אי אפשר היה להיכנס לברקן והבנתי שהפצועים פה בבילינסון אז נסעתי לפה. כרגע, כמה שעות אחרי האירוע, אי אפשר לדעת האם זה ישפיע וכמה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הלל מאיר/ TPS
הכוחות בזירה
צילום: הלל מאיר/ TPS
מומלצים