שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אימא אחת, 4 ילדים ו-2 אוהלים בתחנת דלק: "אני לא מתפנה מכאן, אין לי לאן ללכת"
  אוסנת קרן, שמתקיימת מ-3,100 שקל בחודש, לא מסוגלת לשלם שכר דירה ולדבריה לא מקבלת את העזרה הדרושה ממשרד השיכון. אז היא הציבה אוהלים על מדשאה בחולון: "אם אצא לעבוד, יקצצו לי את הקצבה. אני מכינה את עצמי לחורף". משרד השיכון: "הצענו לה סיוע, היא סירבה"

   

   

  כבר חמישה ימים חיה אוסנת קרן בת ה-39 ברחוב עם ארבעת ילדיה - בני 6 עד 11 – בשני אוהלים ארעיים על חלקת דשא קטנה בסמוך לתחנת דלק ברחוב משה דיין בחולון. שם הם ישנים, שם הם אוכלים, משם יוצאים הילדים לבית הספר. קרן, המתקיימת בעיקר מקצבה של 3,100 שקל שמשולמת לה על ידי הביטוח הלאומי, לא יכולה לעמוד בתשלומי שכר דירה והיא לא זכאית לדיור ציבורי על פי הקריטריונים של משרד הבינוי והשיכון. בשל מצוקתה היא פלשה לאחרונה לדירת עמידר אך פונתה מהמקום על ידי המשטרה. חברים ופעילים למען דיור ציבורי סיפקו לה גנרטור, מקררים וציוד נוסף, אבל תקרה מעל ראשי הילדים הם לא יכולים לתת לה.

   

  לטענתה, אף אחד מנציגי הרשויות השונות לא הגיע אליה מאז שיצאה לרחוב בשבוע שעבר. "המדינה מתנערת מאחריות", אמרה בריאיון לאולפן ynet. "כל אחד מתנער מהשני. אני מפה לא מתפנה. אין לי לאן ללכת. אני מכינה את עצמי לחורף".

   

  לדבריה כי היא לא מסוגלת לצאת לעבודה מאחר וילדיה חווים קשיים במוסדות החינוך שלהם, ושניים מהם מוגדרים כילדי חינוך מיוחד. "יש לי ילד היפר קצת בעייתי שכל שני וחמישי קוראים לי לבוא לקחת אותו הביתה", היא אומרת, ומוסיפה שאם תצא לעבודה תקוצץ הקצבה שהיא מקבלת מהביטוח הלאומי באופן מהותי ופוגעני.

  אישה וארבעת ילדיה נזרקו לרחוב כי לא עמדו בעול השכירות (צילום: מיטל כהן)
  אוסנת קרן ואחת מילדיה באוהל(צילום: מיטל כהן)

  במשרד הבינוי והשיכון מנסים להרכיב תוכנית שתוכל לסייע לקרן, אך היא מתעקשת שמה שהוצע לה עד כה לא היה מספק או ריאלי כדי להכניס אותה ואת ילדיה תחת קורת גג.

   

  מעיריית חולון מסרו בתגובה: "למשרד השיכון הסמכות והאחריות הבלעדית במדינת ישראל למתן דיור ציבורי לזכאים ולמתן סיוע בשכר דירה והוא פועל בהתאם לקריטריונים שקבע. לרשויות המקומיות אין כל השפעה על קריטריונים אלה. אוסנת נמצאת בהליך מול משרד השיכון במטרה לקבל דיור ציבורי ועד שתימצא דירה מתאימה, היא מצפה לקבל מהמשרד שכ"ד מוגדל בגובה של 3,900 שקל.

   

  "עיריית חולון גיבתה את בקשתה למשרד השיכון בדו"ח סוציאלי. ביום חמישי דנה ועדה עליונה של משרד השיכון בעניינה ודחתה את בקשתה לדיור ציבורי. הוועדה אישרה לה אישרה תוספת של 750 שקל לסיוע שהיא כבר מקבלת לדיור. מעבר לדו"ח הסוציאלי, מסייעים שירותי הרווחה בעיריית חולון לאוסנת ולילדיה זה כעשר שנים במגוון נושאים, כגון ציוד ביתי, מתן מסגרות לילדים ושירותים טיפוליים שונים. המשפחה קיבלה סיוע בעלויות של עשרות אלפי שקלים על מנת לנסות ולקדם אותה ולשפר את איכות החיים של בני המשפחה".

  אישה וארבעת ילדיה נזרקו לרחוב כי לא עמדו בעול השכירות (צילום: מיטל כהן)
  אחד משני האוהלים שבו חיים אוסנת והילדים(צילום: מיטל כהן)

  אישה וארבעת ילדיה נזרקו לרחוב כי לא עמדו בעול השכירות (צילום: מיטל כהן)
  (צילום: מיטל כהן)

  ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: "בשל המקרה הקשה הנחה מנכ"ל המשרד את הגורמים המקצועיים לסייע ככל הניתן. בדיון דחוף שהתקיים ביום חמישי האחרון אושר לגברת קרן סיוע מוגדל בשכר דירה בסכום של 2,250 שקל בחודש. כמו כן, ועדה ציבורית שתתכנס במהלך השבוע הקרוב תדון בהרחבת הסיוע ופתרון מספק.

   

  "המשרד הציעו לה סיוע באיתור דירה המתאימה עבורה על פי צרכיה ויכולתה הכלכלית, אך גברת קרן סירבה. הצעה זאת עומדת בעינה. משרד הבינוי והשיכון שם לעצמו למטרה עליונה לטפל בסוגיית הדיור הציבורי. תוכנית גלנט להצלת הדיור הציבורי, 'לגור בכבוד', שנדונה בימים אלה בצוות ההיגוי, כוללת סעיף מפורט שמציע להטיב עם משפחות חד-הוריות המתקיימות מדמי מזונות של ביטוח לאומי, בדומה למקרה של אוסנת קרן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים