שתף קטע נבחר

מ"מחזיר בתשובה" ועד חור בסדין: טענות נגד "קמפיין שנאה"

סרטון הפחדה מטעם סיעת "עתיד" באשדוד מסעיר את הרשת, ומציג מציאות דמיונית שבה הציבור החרדי זוכה בבחירות ומשתלט על חיי התושבים החילונים, בין היתר על ידי ניתוק הטלפון בשבת, חיוב לנשק מזוזה - ומעקב אחר הרגלי האוננות של הנוער. מנהיג הסיעה: "מדובר בסרטון סאטירי עם מסר חד וברור שיש לו אחיזה במציאות"

 

 

ניתוק רשת הטלפון בשבת, חיוב לנשק מזוזה - ומחזיר בתשובה פרטי לכל משפחה חילונית: סאטירה אנטי-חרדית שנויה במחלוקת שמופצת בשעות האחרונות ברשתות החברתיות, מסעירה את אשדוד (והצליחה לפרוץ גם מעבר לתחומיה), ושוברת שיאים חדשים של שנאה בין דתיים לחילונים בעיר, שגברה ממילא לקראת הבחירות המקומיות.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

סרטון שהופק במסגרת תעמולת מפלגת "עתיד" למועצת העיר, מבקש להמחיש באמצעות תרחיש מוקצן את הכפייה הדתית הצפויה בה אם התושבים החילוניים - ובעיקר יוצאי ברית המועצות, המזוהים עם התנועה - לא יממשו באדישותם את זכות ההצבעה ויפקירו את המגרש הפוליטי לידי החרדים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

בתשדיר נראה אלכס, גבר חילוני שאינו מאמין בכוחו להשפיע על צביון העיר, ולכן מנצל את יום השבתון למנוחה ואינו משתתף בבחירות. למחרת בבוקר הוא מתעורר, ומגלה בסלון ביתו אדם זר בחליפה ומגבעת, נקוטיאל שמו, המסביר לו כי "לפי חוקי עזר 517, כל חרדי אשר מלאו לו 18 שנות חיים ועדיין לא החזיר תריסר חילונים בתשובה - עליו להישאר חודש אצל משפחה כופרת".

 

מץוך הקמפיין של אלי נאכט ()
מתוך הקמפיין של אלי נאכט

 

לאחר מכן מופיע סטס, בנו של אלכס, כשאף הוא בחזות חרדית, ובפיו בשורה: "זה קוד הלבוש היום לבית ספר". כשהאברך נתקל בבת המשפחה, קטיה, הוא מזדעק "אוי, תועבה" (בהגייה יידישאית) ומכסה את עיניו במגבעת.

 

חוק עזר לנישוק מזוזה וקנס על נשיאת שם השם לשווא

בהמשך פוסק זרם החשמל ותאורת הבית נכבית. נציגת המוקד הטלפוני של חברת החשמל מסבירה כיצד יש לחברו מחדש: "תצטרכו לצאת כולכם מהבית ולהיכנס שוב – והפעם אל תשכחו לנשק את המזוזה. זה החוק העירוני החדש, אדוני, אתה הצבעת בשבילו".

 

 

כאשר האיש מנסה להתקשר לחנות לממכר בשר לא כשר הוא נתקל במענה אוטומטי: "'טיב טעם' נסגר בהתאם לחוק עזר עירוני על איסור מכירת תועבה. סניפים של 'יש חסד', 'אושר עד' ו'אין תועבה' מפוזרים ברחבי העיר. הכניסה בלבוש צנוע בלבד". בניסיון נוסף, הפעם לרשת חרדית, הוא נענה: "הסניף הזה הינו לנשים בלבד. יש לבחור סניף גברים".

 

גיבור הסרטון נאנח "אוי, אלוהים" - ומיד עוצרים אותו שוטרים. "נשאת את שם ה' לשווא", נאמר לו, "לפי חוק העזר העירוני 709, עליך לשלם קנס של 2,000 ש"ח. זה החוק אדוני". כשמגיע סוף השבוע שידורי הטלוויזיה נפסקים ורשתות הטלפון נכנסות ל"נוהל שבת". אלכס כבר מיואש, והאברך מנסה לעודד: "הכל פתוח: בית הכנסת פתוח, הישיבה פתוחה, המקווה פתוח. מה אתה מתלונן בכלל?".

 

יש גם חור בסדין

גם רמיזות מיניות נמוכות ובטעם רע יש בקמפיין – מדיווח שמקבל אלכס מ"המחזיר בתשובה" המשפחתי על הרגלי האוננות של בנו המתבגר, ועד להצגת סדין עם חור, כמיטב האגדות על אופן קיום יחסי האישות של הזוגות החרדים.

 

בסיום נראה יו"ר "עתיד", אלי נכט, קורא לתושבים: "גם אתם חשבתם לא ללכת להצביע בבחירות הקרובות? אם אנחנו לא נעשה את הבחירות שלנו, מישהו אחר יעשה את הבחירה עבורנו".

 

הסרטון הופץ ברשתות החברתיות וכאמור עורר סערה, כאשר נכט ומפלגתו מואשמים בקמפיין שנאה הנגוע במוטיבים אנטישמיים. גם יריביו בבחירות המקומיות באשדוד תקפו אותו. ראש העיר יחיאל לסרי, הנחשב למועמד הקרוב ביותר לחרדים, מסר: "בי נשבעתי, לא ניתן את הנהגת העיר למסיתים וחסרי אחריות שמלבים שנאה ומלחמות אחים. לא במשמרת שלי".

 

תגובה: זה סרטון סאטירי

אלי נכט מסר בתגובה: "הבעיה הכי גדולה אצלנו באשדוד, ובמדינה בכלל, שהתושבים החילונים לא יוצאים להצביע. רואים את זה בתוצאות הבחירות ובנציגות הכפולה והמכופלת של המגזר החרדי ברשויות המקומיות, כמו גם לכנסת.

 

"המטרה שלנו היא להוציא את האנשים מהאדישות ולהניע אותם לפעולה. בסך הכול מדובר בסרטון סאטירי עם מסר חד וברור שיש לו אחיזה במציאות. כמובן שרבים ממתחריי מנסים לגזור על כך קופון פוליטי, ואף מרחיקים לכת בלהגיד שהסרטון אנטישמי. מדובר בהוצאת דיבה ואין רחוק מזה מהמציאות, וכל מי שעיניים בראשו מבין במה מדובר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים