שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  "הרצח בקונסוליה": התמונה האחרונה של העיתונאי הנעדר

  טורקיה מעריכה ש-15 מחסלים מסעודיה רצחו באיסטנבול את ג'מאל חשוקג'י – והבריחו את גופתו המבותרת בוואן שחור. בצילומי אבטחה הם נראים מעמיסים לרכב קופסאות ויוצאים בשיירה. ארדואן: "הכחשות לא יצילו אתכם, איפה המצלמה?". נחשפה תמונה של חשוקג'י נכנס לקונסוליה

  כוחות הביטחון של טורקיה החוקרים את היעלמות העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י, שנכנס ביום שלישי שעבר לקונסוליה הסעודית באיסטנבול ולא חזר, מתמקדים כעת בחיפושים אחרי מכונית שחורה מסוג ואן. הרשויות בטורקיה, שמעריכות כי חשוקג'י נרצח בתוך הקונסוליה, חושדות כי 15 המחסלים הסעודים הבריחו את גופתו המבותרת ברכב הוואן המסתורי. הלילה (יום ג') פרסם העיתון "וושינגטון פוסט", שבו כתב חשוקג'י בשנה האחרונה, תמונה ממצלמות האבטחה שבה נראה חשוקג'י נכנס לקונסוליה ביום שלישי שעבר – תמונתו האחרונה.

   

  עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  העיתונאי הנעדר ()
  חשוקג'י נכנס לקונסוליה. התמונה האחרונה, שפורסמה ב"וושינגטון פוסט"

  טורקיה קונסוליה של סעודיה פרשן פוליטי ג'מאל חשוגי נעלם ב קונסוליה (צילום: EPA)
  חשוקג'י. בא לקחת מסמכים, אמרו לו "תחזור ביום שלישי"(צילום: EPA)

  טורקיה קונסוליה של סעודיה פרשן פוליטי ג'מאל חשוגי נעלם ב קונסוליה (צילום: AP)
  הארוסה. חיכתה שעות, ג'מאל לא שב(צילום: AP)

  טורקיה איסטנבול קונסוליה של סעודיה הפגנה עיתונאי נעלם ג'מאל חשוקג'י (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  כלי תקשורת בטורקיה ובעולם הערבי דיווחו אתמול כי החוקרים שבחנו את מצלמות האבטחה בסביבת הקונסוליה זיהו שיירה של שש מכוניות עם לוחיות רישוי דיפלומטיות שיצאו מהקונסוליה כשעתיים אחרי כניסתו של חשוקג'י למקום. בין שש המכוניות היה אותו רכב ואן. חלונותיו היו שחורים, ולפי הדיווחים לפני צאתו מהקונסוליה הועמסו אליו קופסאות. שלוש מהמכוניות בשיירה פנו לצד אחד, ושלוש האחרות – לצד השני. רכב הוואן נראה משתלב בכביש מהיר סמוך.

   

  חשוקג'י, נזכיר, הוא עיתונאי סעודי שעזב בשנה שעברה את סעודיה ועבר לגור בוושינגטון, מחשש שהשלטונות בריאד ינקמו בו על כך שהשמיע ביקורת נגדם. בשנה החולפת כתב ב"וושינגטון פוסט" כמה טורים שבהם מתח ביקורת על מדיניות סעודיה. ביום שלישי בשבוע שעבר נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול כדי לקבל מסמכים הקשורים בגירושיו, כך שיוכל להינשא בשנית. ארוסתו המתינה לו בחוץ, ומשעברו כמה שעות והוא לא שב – הזעיקה את המשטרה. אתמול דווח כי הייתה זו הפעם השנייה בתוך חמישה ימים שבה ביקר חשוקג'י בקונסוליה: הוא הגיע לאסוף את מסמכי הגירושים כבר ביום שישי שלפני כן, אבל אז נאמר לו כי הם אינם מוכנים, והוא התבקש לשוב ביום שלישי. חשוקג'י עשה כפי שנצטווה, וכשנכנס שוב לקונסוליה ביום שלישי – נעלם. ייתכן שטמנו לו מלכודת.

  ארדואן ובן סלמאן (צילום: MCT, EPA)
  ארדואן ויורש העצר הסעודי בן סלמאן. יריבות עם קשרים כלכליים ענפים(צילום: MCT, EPA)

  סעודיה ג'מאל חשוקג'י עיתונאי סעודי נעלם ב קונסוליה איסטנבול טורקיה חשד שנרצח (צילום: AP)
  חשוקג'י. "עזבתי את ביתי, ואני מרים את קולי"(צילום: AP)

  בימים שאחרי ההיעלמות דרשה טורקיה מסעודיה לגלות היכן נמצא חשוקג'י וטענה כי הוא עדיין בתוך השגרירות. סעודיה מצדה טענה כי הוא יצא ממנה כלעומת שבא, אבל בשבת הודיעו גורמים טורקיים כי טורקיה מעריכה שחשוקג'י נרצח בתוך הקונסוליה. להערכתה הרצח תוכנן מראש ולאחר מכן גופתו הוצאה מהמקום. מקורות ביטחוניים טורקיים אמרו כי 15 אזרחים סעודים שהגיעו מסעודיה לטורקיה בשני מטוסים באותו היום שבו נעלם חשוקג'י נכנסו לקונסוליה מעט אחריו. הם יצאו משם שעתיים לאחר מכן, ושעות אחדות אחר כך המריאו בחזרה בשני המטוסים מנמל התעופה אתאטורק באיסטנבול. כעת בוחנים שלטונות טורקיה את צילומי האבטחה בנמל התעופה בניסיון לזהות את ה-15, בחשד שמדובר במחסלים שהוזעקו במיוחד מריאד.

   

  הרצח בקונסוליה מאיים על מהפכת בן סלמאן

   

  ארדואן: "אין לכם מצלמה?"

  נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, המבקר בהונגריה, אמר אמש כי על סעודיה מוטלת האחריות להוכיח את נכונות טענתה שחשוקג'י יצא מהקונסוליה בכוחות עצמו, בריא ושלם. "הסעודים לא יכולים להציל את עצמם בכך שהם יגידו שהוא עזב", אמר ארדואן. הוא הדגיש כי הוא עצמו עוקב מקרוב אחר החקירה, משום שזו חובתו הפוליטית וההומניטרית. "אין לכם מצלמה?", פנה אל הסעודים במסיבת העיתונאים, "אם הוא עזב, אתם צריכים להוכיח את זה עם תיעוד בווידיאו".

   

  טורקיה איסטנבול קונסוליה של סעודיה הפגנה עיתונאי נעלם ג'מאל חשוקג'י (צילום: AFP)
  מפגינים מחוץ לקונסוליה: "סעודיה מדינת טרור"(צילום: AFP)

  טורקיה איסטנבול קונסוליה של סעודיה הפגנה עיתונאי נעלם ג'מאל חשוקג'י (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  אתמול הודיעה טורקיה כי משרד החוץ הטורקי זימן את שגריר סעודיה לשיחה, וערוץ הטלוויזיה NTV דיווח כי טורקיה ביקשה מסעודיה רשות לערוך חיפוש בבניין הקונסוליה. לפי אמנות בינלאומיות חיפוש כזה אסור לבצע ללא אישור מהמדינה שלה שייכת הנציגות. טורקיה רומזת כל העת בכלי התקשורת כי ידועים לה פרטים נוספים על מה שהתחולל בקונסוליה – אך לפי שעה היא נמנעת מלחשוף את הדברים.

   

  בתוך כך, עיתונאים ופעילים הפגינו ליד הקונסוליה הסעודית בדרישה לקבל מידע על גורלו של חשוקג'י. "אנחנו רוצים לדעת מה בדיוק קרה בתוך הקונסוליה ולהבין את נסיבות היעלמותו", אמר מוחמד עוקד, ידידו של חשוקג'י. "אנחנו דורשים מהקהילה הבינלאומית ללחוץ על סעודיה ועל יורש העצר מוחמד בן סלמאן לספר לנו בדיוק מה קרה". בין המפגינים הייתה תוואקול קרמן, עיתונאית מתימן וזוכת פרס נובל לשלום. היא האשימה את סעודיה כי היא מדינת טרור וקראה לקהילה הבינלאומית לפעול נגד הממלכה.

   

  היחסים עם ארה"ב: "השלכות קשות"

  חשוקג'י הוא פנים מוכרות בתוכניות טוק-שואו פוליטיות ברשתות הלוויין הערביות. במהלך הקריירה העיתונאית שלו הספיק לראיין כמה פעמים את מייסד אל-קאעידה אוסמה בן לאדן באפגניסטן ובסודן, והוא כיהן בשתי קדנציות שונות כעורך הראשי של העיתון "אל-ווטן". חשוקג'י גם היה יועצו של הנסיך טורקי אל-פייסל, מי שהיה ראש המודיעין הסעודי ושגריר סעודיה בארה"ב ובבריטניה.

  עיתונאי סעודיה סעודיה נעלם ב קונסוליה ב טורקיה וושינגטון פוסט טור ריק ()
  הטור הריק של חשוקג'י בסוף השבוע

  בשנה האחרונה כתב חשוקג'י ב"וושינגטון פוסט" כמה טורים שבהם מתח ביקורת על מדיניות סעודיה כלפי קטאר וקנדה, על המלחמה בתימן שסעודיה מנהלת ועל המבצע של כוחות הביטחון הסעודיים נגד אנשי אופוזיציה שבמהלכו נעצרו אשתקד עשרות פעילים, אנשי רוח ואנשי דת. "עזבתי את ביתי, את משפחתי ואת עבודתי, ואני מרים את קולי", כתב בספטמבר 2017. "כל דבר אחר שאעשה יהיה בגידה באלה שנמקים בכלא. אני יכול לדבר בשעה שרבים כל כך אינם יכולים". בסוף השבוע פרסם העיתון טור ריק הנושא את שמו של חשוקג'י, במחאה על היעלמותו החשודה.

   

  יחסיה של טורקיה עם סעודיה ועם מדינות אחרות במפרץ מתוחים מאז יוני 2017, אז ניתקו מדינות המפרץ את יחסיהן עם קטאר בטענה שהיא מעורבת בטרור, וטורקיה התייצבה לימינה של דוחא. טורקיה גם משתפת פעולה עם איראן, יריבתה הגדולה של סעודיה במזרח התיכון, בניסיון לצמצם את הלחימה בצפון סוריה. עם זאת, בין אנקרה לריאד יש יחסים כלכליים ענפים, וסכסוך בין השתיים עלול לפגוע ביכולתה של טורקיה לגייס משקיעים סעודיים.

   

  נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס הלילה לראשונה לפרשה, ואמר כי הוא מודאג מהיעלמותו של חשוקג'י. "אני מודאג מזה. אני לא אוהב לשמוע על זה", אמר הנשיא האמריקני לכתבים בבית הלבן. "אני מקווה שזה יסתדר. כרגע איש לא יודע משהו על זה".

   

  לפני כן אמר הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, בעל ברית בכיר של טראמפ, כי אם יתברר שסעודיה אכן רצחה את חשוקג'י יהיו לכך השלכות קשות על היחסים בין המדינות. גרהאם אמר כי על סעודיה לספק "תשובות כנות" על הטענה שהוא נרצח, וכי יו"ר ועדת יחסי החוץ של הסנאט בוב קרוקר שותף לעמדתו.


  פורסם לראשונה 08/10/2018 23:50

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התמונה האחרונה של חשוקג'י, שנחשפה ב"וושינגטון פוסט"
  מומלצים