שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המבקר יבחן: "קשר אסור בין 'אם תרצו' לליכוד ערב בחירות 2015"
  ב"חזית להגנת הדמוקרטיה" טוענים כי מקורבים לראש הממשלה נתניהו העבירו לפני הבחירות האחרונות מיליוני שקלים לעמותה, ומסריה תאמו את הקמפיין של מפלגתו, תוך עבירה לכאורה על חוקי מימון מפלגות וחוק העמותות. אם תרצו: "פועלים כחוק". הליכוד: "טענה מופרכת"

   

   ביג בנימין נתניהו מתן פולג (צילום: AP , אריאל בשור)
  רה"מ נתניהו ומנכ"ל "אם תרצו" מתן פלג(צילום: AP , אריאל בשור)

   

  האם ערב הבחירות לכנסת ה-20 התנהל קשר בעייתי בין מפלגת השלטון לבין התנועה שפועלת "לחיזוק ערכי הציונות בישראל"? מייסד ארגון "החזית להגנת הדמוקרטיה", אורי זכי, שלח בימים האחרונים מכתבים ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, למבקר המדינה יוסף שפירא ולרשם העמותות עו"ד אלי גלובוס, שמהם עולה טענה לקשר לא חוקי, לכאורה, בין עמותת "אם תרצו" לבין הליכוד בראשות בנימין נתניהו במהלך הקמפיין לבחירות האחרונות.

   

  בזמן שבמערכת הפוליטית מתרבות ההערכות על בחירות הולכות וקרבות, בתלונה שנשלחה נטען כי חלק גדול מאוד מתקציב "אם תרצו" במהלך שנת 2015 הגיע מארגון בשם "שיינינג סיטי", שלפחות שניים משלושת חברי ההנהלה שלו הם בעלי קשרים אישיים לנתניהו. עוד צוין כי וינסנט האריס, חבר בארגון, שימש יועץ לענייני דיגיטל בקמפיין הליכוד. בנוסף נטען כי ארגון זה שימש כצינור כספי לארגון אחר בשם "אמריקאים למען ירושלים" שגם הוא, כך על פי התלונה, קשור באופן עקיף לנתניהו.

  אינפו גרפיקה כמות תרומות ל תנועת אם תרצו בין 2010 ל- 2016 ()

   

  לפי הנטען, בשנת 2015 היה תקציבה הכולל של "אם תרצו" גבוה בכחמישה מיליון שקל מתקציבה השנתי הרגיל. "בעוד בשנים 2014 ו-2016 עמד תקציב העמותה על שני מיליון שקלים, בשנת הבחירות לכנסת ה-20 היה התקציב גבוה ב-150% והגיע לשבעה מיליון שקלים", נכתב בתלונה שהוגשה למבקר המדינה.

   

  עוד נכתב כי "מקור הגידול המשמעותי הוא בשתי תרומות חריגות הן בגודלן והן משום שהתורמים הגדולים הללו הופיעו לראשונה ולא תרמו בשנים הקודמות. תרומה אחת על סך כ-7.3 מיליון שקלים מארגון בשם 'שיינינג סיטי', והשנייה בסך כמיליון שקלים מארגון בשם 'אמריקאים למען ירושלים'. למעשה ניתן לראות בברור קרן תרומות אמריקאיות, שחבריה הם שילוב של תנועת 'אם תרצו' ושל מפלגת הליכוד, שמעבירה כספים לאם תרצו בשנת הבחירות".

   

  "דמיון בכל הקשור לקריאות נגד ערבים" 

  טענה נוספת שעולה בתלונה מבקשת להוכיח את הקשר בין "אם תרצו" למפלגת הליכוד, באמצעות ארז תדמור - ממקימי התנועה, שהצטרף בתחילת 2015 לקמפיין הליכוד. בתקופה שקדמה לבחירות, נטען, היה הקמפיין של "אם תרצו" זהה לזה של הליכוד ונראה לכאורה שהמסרים היו מתואמים.

   

  "הדמיון העז בין קריאת הבחירות של נתניהו על כך ש'הערבים נוהרים באוטובוסים', ובין מקצת התכנים של קמפיין 'אם תרצו', שמעודדים פחד מפני ערבים, ברור לכל עין", נכתב. "דוגמה נוספת ובוטה היא הסרטון 'בחרת הרצוג קיבלת טיבי', שתוקף את המחנה הציוני על שום קשריו המדומיינים לרשימה המשותפת. המסר על אודות הזהות האחידה בין הרשימה המשותפת למחנה הציוני ניכר הן אצל 'אם תרצו' והן אצל נתניהו".

   

  לטענת "החזית להגנת הדמוקרטיה", "אם תרצו" פעלה שלא בהתאם למטרותיה, בניגוד לחוק העמותות. "המטרה היחידה של העמותה היא 'קידום הרוח הציונית בחברה הישראלית'. דבר במטרותיה של העמותה לא יכול להצדיק מימון תעמולת בחירות עבור מפלגות מסוימות ונגד אחרות, ופעילות המרצת והסעת מצביעים", נכתב.

  אורי זכי (צילום: תומר בן אבי)
  "תמונה מאוד חמורה של עבירה לכאורה על חוקי המדינה". זכי (צילום: תומר בן אבי)

  עוד נטען כי העמותה דיווחה שכל הוצאות הקמפיין שלה בשנת 2015 היו עבור "קמפיינים חינוכיים" וכי היא עברה על חוק מימון מפלגות, שאוסר על כל תאגיד לתרום להוצאות הבחירות. "הדו"חות שאותם מסרו נציגי הליכוד ונתניהו למבקר המדינה הם דו"חות כוזבים שבהם הוסתרו תרומות אסורות שהועברו מידי עמותת 'אם תרצו' בשווי של מיליוני שקלים, המהווים לכאורה עבירות על סעיף 423 לחוק העונשין האוסר על רישום כוזב במסמכי תאגיד, וסעיף 413 האוסר על קבלת דבר במרמה", נכתב. בשל כל אלה מבקשת "החזית להגנת הדמוקרטיה" להורות על פתיחת חקירה כנגד ראש הממשלה נתניהו, מפלגת הליכוד ועמותת "אם תרצו".

   

  "הבדיקות שביצענו חושפות תמונה מאוד חמורה של עבירה לכאורה על חוקי המדינה", אמר אורי זכי. "אני קורא לרשויות אכיפת החוק לפתוח בחקירה מיידית על מנת למנוע מצב שבו גם במערכת הבחירות הקרובה ישתמש נתניהו ב'אם תרצו' כמכבסת כספים סמויים".

   

  ממשרד מבקר המדינה נמסר כי הפנייה הגיעה ותעבור בחינה ראשונית לפני קבלת החלטה.

   

  ב"אם תרצו" בחרו להתעלם מהטענות באופן ספציפי, ומסרו בתגובה: "אנו מודעים לכך שתנועת 'אם תרצו', כתנועה הציונית הגדולה והמשפיעה בישראל, מהווה אתגר עבור מי שפועל נגד זהותה היהודית והדמוקרטית של המדינה. אנו פועלים מאז הקמתנו בשקיפות ועל פי החוק וכך נמשיך".

   

  היועץ המשפטי של הליכוד, עו"ד אבי הלוי, מסר בתגובה: "מדובר בטענה מופרכת מהיסוד. לליכוד ולעומד בראשו, אין שום קשר לפעילות של תנועת 'אם תרצו', שפועלת כגוף עצמאי". הלוי הודיע כי הוא "בוחן את האפשרות לנקוט הליכים משפטיים נגד ארגון 'החזית לשמירת הדמוקרטיה', העושה שימוש ציני בביטוי 'שמירה על הדמוקרטיה', בגין פרסום לשון הרע על הליכוד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP , אריאל בשור
  רה"מ נתניהו ומנכ"ל "אם תרצו" מתן פלג
  צילום: AP , אריאל בשור
  מומלצים