שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אסון בביתר עילית: תינוק בן שנתיים ואחותו בת הארבע נהרגו בשריפה
  צבי גינזבורג, תינוק בן שנתיים, ואחותו אפרת בת הארבע נהרגו. 12 נפגעו באורח קל-בינוני. בתמונות הדרמטיות נראו דיירים מדלגים בין מרפסות. נציב כבאות והצלה הגיב לביקורת מצד שכנים על עיכוב בהגעה: "הצוות הראשון הגיע תוך 5-4 דקות"

   

   

  אסון בשריפה בדירת המשפחה: צבי גינזבורג, תינוק בן שנתיים, ואחותו אפרת בת הארבע נהרגו אמש (ג') בשריפה שפרצה בדירה בביתר עילית. נסיבות האירוע עדיין נחקרות בידי מכבי האש והמשטרה. 12 נפצעו, בהם צעיר בן 22 שנפגע באורח בינוני והיתר קל. האש כובתה.  הכניסות לבניין שבו פרצה השריפה נסגרו ובכניסה יוצבו שומרים, לפחות עד מחר.

   

  הורי הילדים נמצאים בבית הוריה של האם שבהר נוף. גורם שנמצא עם המשפחה אמר כי "הם שבורים ולא מסוגלים לדבר". ההלוויות של שני הילדים יהיו ככל הנראה בבוקר ויתנהלו באופן מצומצם מאוד, משום שמדובר במשפחה מהזרם החרדי ליטאי.

  שריפה בביתר עילית (צילום: דוברות כב
  התמונות הדרמטיות מביתר עילית: דיירים דילגו בין מרפסות(צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)

  שריפה בביתר עילית (צילום: TPS)
  סורגים נעקרו ולכודים חולצו(צילום: TPS)

  שריפה בביתר עילית (צילום: שימי)
  (צילום: שימי)

  הכניסה לבניין שבו נספו הילדים (צילום: אלישע בן קימון)
  הכניסה לבניין שבו נספו הילדים(צילום: אלישע בן קימון)
   

  נציב כבאות והצלה, רב-טפסר דדי שמחי, אמר במקום האירוע: "אנחנו נמצאים פה באירוע קשה מאוד. שריפה שפרצה בקומה שנייה של בניין בן חמש קומות. אירוע מאוד מאוד מצער. זה רק מראה את החשיבות של ההקפדה על כל מה שקשור לנושא הבטיחות באש. חשוב להקפיד לא להשאיר ילדים ללא אבטחה או שמירה. צוות לוחמי האש הגיע במהירות שיא, טיפל ופינה פה נפגעים ואחר כך הצטרפו צוותים ונכנסנו לדירה הבוערת. לצערי גילינו פה שני הרוגים. אנחנו בשלבים הראשונים של החקירה. חוקרי הדליקות יתחקרו את האירוע. אני מאמין שבהמשך נוציא מסקנות מה גרם לדליקה ולאירוע הקשה הזה".

   

  שמחי הגיב לביקורת מצד שכנים על העיכוב בהגעה: "אנחנו לא התעכבנו. הצוות הראשון הגיע תוך 5-4 דקות, צוותים נוספים באו לתגבר. אני חושב שהבעיה לא הייתה זמן הגעת הצוותים. זה מחזה קשה, שריפה קשה מאוד בדירה עם הרבה ציוד, טמפרטורות גבוהות מאוד. הוצאנו גם אזרחים מדירות סמוכות אפופות עשן".

   

  עמיחי יואב, ראש צוות כיבוי אש שהגיע ראשון לזירה אמר כי "כבר שהגענו לזירה זיהינו כמות גדולה של עשן הנפלט מהחלונות,ומדלת הכניסה, חדרנו למבנה לביצוע סריקות ולאיתור לכודים כשהשכנים זעקו שישנם ילדים נעדרים. צוותים נוספים חדרו לביצוע פעולות הכיבוי, שבמהלכם זוהו שני נפגעים במצב אנוש ששהו בחדר הילדים".

   

   

  שריפה בביתר עילית (צילום: דוברות כב
  הדירה המפויחת (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)

  שריפה בביתר עילית ()

  בתמונות מזירת השריפה ברחוב כנסת מרדכי נראו דיירים מדלגים בין המרפסות בניסיון להימלט מהשריפה שאחזה בבניין וכדי לחלץ שכנים. מיד עם קבלת הדיווח הראשוני במוקד 101 של מד"א ב-21:07 הוזעקו למקום צוותי הצלה. עדת ראייה במקום סיפרה ל-ynet כי השריפה פרצה כתוצאה ממנורת ללילה שהתפוצצה ונפלה על מיטה באחת הדירות. "שלוש ילדות הצליחו לברוח לשכנה ושני ילדים קטנים נשארו בבית. לא הצליחו להוציא אותם". כאמור, נסיבות השריפה עדיין נחקרות ולעדות זו אין אישור מגורם רשמי.

   

  שכנים באזור טענו כי היה עיכוב בהגעת צוותי הכבאות - וכשהכוחות הראשונים הגיעו, ההיערכות לא הייתה מספיקה. נשמעה גם טענה כי כלי רכב חסמו את המנוף של כיבוי האש ולכן הוא התעכב. על פי אישה בקהילתם של בני המשפחה, ההורים לא היו בבית בזמן השריפה. "האם הייתה במסיבת יום הולדת של אחותה, ובעלה היה באזור". לדבריה, לבני הזוג יש ארבע בנות והתינוק היה בנם הראשון. לפי העדויות, האחות הגדולה בת ה-11 נשארה בבית עם הילדים הקטנים.

   

  יוסי יונה, נהג אמבולנס במד"א סיפר: "אחרי שקיבלנו הודעה על שריפה בבניין ברחוב כנסת מרדכי יצאתי למקום, הגעתי לפה וראיתי שמדובר בבניין שלם שאפוף עשן ודירה אחת עולה בלהבות. הרבה פאניקה הייתה במקום. נכנסנו דרך חלונות אחרי שפרצנו את הסורגים והתחלנו להוציא ילדים מהמטבח של אחד הבתים. לאחר מכן ירדנו על פרגולה מאחורי הבניין והתחלנו לעבור דירה דירה. הצלחנו להוציא עוד ילדים שהיו במרפסות. ניסינו להכנס לדירה אחת אבל לא הצלחנו להכנס פנימה בגלל העשן".

   

  לדבריו, לקח לכוחות ההצלה כמה דקות להבין שהזירה המרכזית נמצאת בקומה שונה מזו שאליה פרצו תחילה. "הבניין כולו היה אפוף עשן. היה קשה להבין מה המקור. אנחנו לא התמקדנו בפעולות כיבוי, התמקדנו בהצלת חיים. אני מכיר את ביתר עילית במשך 30 שנה ואנחנו מתורגלים להוציא את האנשים, לטפל בזירה בצורה מושלמת. לצערנו לא הצלחנו לחדור לדירה הבוערת". 

     

  פאראמדיק מד"א דרור עיני סיפר: "זה אירוע עצוב מאוד. המראה היה קשה, הגענו למקום עם כוחות גדולים בניידת טיפול נמרץ אמבולנסים ואופנועי מד"א, ראינו עשן סמיך יוצא מדירה בקומה מינוס 2 ומחדר המדרגות. בחוץ הייתה המולה, דיירים חולצו ע"י עוברי אורח וע"י כוחות הכיבוי. חילצו אלינו 12 ילדים ובוגרים, מתוכם ארבעה ששאפו עשן. הענקנו להם טיפול רפואי ראשוני בשטח, אחד מהם, צעיר בן 22, שסבל מקוצר נשמה ומצבו הוגדר בינוני, אישה בת 35 ושתי ילדות בנות 7 ו-9 במצב קל. בהמשך פינינו אותם לבית החולים שערי צדק, שמונה אנשים ששהו במקום וחשו ברע נבדקו ולא נזקקו לפינוי".

  שריפה בביתר עילית (צילום: דוברות כב
  (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)

  שריפה בביתר עילית (צילום: אלי מנדלבאום)
  (צילום: אלי מנדלבאום)

  שריפה בביתר עילית (צילום: אלי מנדלבאום)
  (צילום: אלי מנדלבאום)

   

  יקי הרשקופ, תושב ביתר עילית ומתנדב בארגון הצלה, סיפר: "קיבלנו דיווח שיש שריפה עם לכודים. הגעתי לאירוע בין הראשונים יחד עם המתנדבים של איחוד הצלה וכמה תושבים שעזרו לנו. לקחנו כלים ואנשים הביאו קאטר כדי לפתוח את החלונות. פתחנו את כל החלונות. ראינו אבא עם שני ילדים קטנים יושבים מאחורי הסורגים, צועקים שיש שני ילדים בתוך הבניין. רצנו לחפש אותם, נכנסנו לדירה, ראינו שהם לא נמצאים והמשכנו הלאה. קיבלתי דיווח שיש אדם מבוגר בתוך הדירה שצריך להוציא. הוא לא רצה לצאת. הבנו את האסון רק אחרי שכיבו את השריפה. היו פה בבית בייביסיטר פלוס ארבעה או חמישה ילדים. ההורים הלכו לשמחות. נחכה לפענוח של המשטרה וכיבוי אש".

   

  עיריית ביתר עילית מסרה כי "צוותי אגף הרווחה, עובדים סוציאליים ופסיכולוגים של העירייה הוזעקו לטפל במשפחה. ראש העיר וצוותו נמצאים במקום מתחילת האירוע ומרכזים את הטיפול העירוני". כעבור זמן לא רב הודיעה העירייה על מות הילדים: "יחד עם כל תושבי העיר - המומים, אבלים ומזועזעים על פטירתם הטראגית של שני הילדים הקטנים - אפרת (4) וצבי (2) גינזבורג, שנספו בשריפה הערב בביתם בביתר עילית. 'בִּלַּע הַמָּוֶת לָנֶצַח וּמָחָה ה' דִּמְעָה מֵעַל כָּל פָּנִים'", לשון הודעת העירייה.  


  פורסם לראשונה 09/10/2018 22:28

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש
  השריפה בביתר עילית
  צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש
  מומלצים