שתף קטע נבחר

משפחות נעדרי סולטאן יעקוב: "על צה"ל להמשיך לחפש אותם"

קרוביהן של זכריה באומל, יהודה כץ וצבי פלדמן, זועמות בעקבות החשיפה ב"ידיעות אחרונות" שלפיה במערכת המודיעין מתכוונים להפסיק את מאמצי איתור נעדרי הקרב בלבנון ב-1982. מרים באומל, אמו של זכריה: "הם מסתכלים רק מתחת לפנס". צה"ל: "פועלים להשיב את נעדרינו". עו"ד אורי סלונים, שליווה את החיפושים מטעם המדינה: "אסור להפסיק את המאמצים"

 

 

 

"אין להם שום הוכחה שבני אינו עוד בן החיים, אני בטוחה בכך". כך אמרה הבוקר (ד') מרים באומל, אמו של זכריה באומל, שנעדר מקרב סולטאן יעקוב ב-1982 יחד עם שני חבריו יהודה כץ וצבי פלדמן. זעקתה של האם, שהבטיחה להמשיך לחפש את בנה עד יומה האחרון, מגיעה לאחר החשיפה הבוקר ב"ידיעות אחרונות", שלפיה בצה"ל התקבלה החלטה לא-רשמית להפסיק את החיפושים אחר גופותיהם של השלושה שהוגדרו כחללי צה"ל שמקום קבורתם לא נודע, עוד בשנת 2014. בני משפחות הנעדרים סבורים כי אסור למדינה להפסיק את החיפושים, אלא להפך: "אולי יש לבצע את החיפושים באופן אחר".  

 

"בכל שנות המאבק הזה נזהרתי שלא להביך את מדינת ישראל, לכן גם התרחקתי מהתקשורת ולא הבעתי בה רבות את דעתי", הסבירה באומל. "אבל היום, אחרי מה שנאמר על ידי הקצין בצבא, אני חייבת לומר שבכל פעם שמצאתי משהו, רמז להיכן אולי נמצא בני שהלך נגד הקונספציה של המדינה - הדלת הזו נסגרה".

 

"הבעיה איתם (הצבא. ר"ר) היא שהם מסתכלים רק מתחת לפנס ולא מעבר לו", היא מוסיפה. "אני לא יודעת האם בני חי או מת, אבל אני כן יודעת שאין הוכחות שהוא מת. כל מה שהם מסיקים נשען על שמועות, לא יותר. ברמה האישית איני נהיית צעירה יותר וזה מתסכל אותי שהם לא עושים דברים מסוימים שהם יכולים לעשות. מה בדיוק? איני רוצה לפרט בתקשורת, הם יודעים מה".

 

מי שמסכימה לגמרי עם דבריה של מרים באומל, היא אחותו של יהודה כץ, פרחיה היימן-כפיר, שקובעת הבוקר כי ההחלטה לא קיימת מבחינתה. "אני היום אדון עם ראש אכ"א איך לטפל בקצין המודיעין הזה שקיבל את ההחלטה. אין לקצין שום סמכות להגיד דברים כאלו ולקבל החלטה שכזו ואגיש נגדו תלונה במצ"ח. אני אשמח שהצבא יתחיל לחפש היכן שהם הלכו לאיבוד. זה מעשה חלם לחפש אותם 36 שנה ללא תוצאות".

 

זכריה באומל, יהודה כץ וצבי פלדמן ()
זכריה באומל, יהודה כץ וצבי פלדמן

בניגוד להערכות צה"ל, היימן-כפיר מאמינה שאחיה נמצא בין החיים. "בצבא צריכים לצאת מהקונספציה שמובילה אותם עד כה, ולחפש בראש פתוח ולכל כיוון. אם הם יעשו את זה - הם יצליחו. למה אין פה אופציה על השולחן שהם חיים? אני חושבת שאחי חי. או שהוא מוחזק בידי הסורים בשבי או שהוא קיבל מכה חזקה בראש בעת הפיצוץ וממנה זעזוע מוח ולא זוכר מי הוא, יכול להיות שהוא מסתובב כמו הומלס עד היום ברחובות".

 

ענת פלדמן, אחותו של צבי, כעסה הבוקר מאוד הן על מה שנאמר בכתבה והן על העובדה שכך נאלצה לגלות על כך. "זו לא החלטה סופית, היום ראש אכ"א צפוי להגיע אליי ואהיה חכמה יותר אחר כך. לא קיבלנו שום הודעה רשמית, שלחו את אח שלנו את זכריה ואת יהודה למלחמה, והם צריכים להביא אותם".

 

מי שמסכים עם דעת שלוש המשפחות הוא עו"ד אורי סלונים, שליווה את החיפושים אחר השבויים והנעדרים מטעם המדינה לאורך כמעט שלושה עשורים. עו"ד סלונים אמר לאולפן ynet כי "יש להיזהר מלהסתמך על עדויות בלבד, ואסור בשום פנים ואופן להפסיק את המאמצים לדעת מה קרה שם באותו הקרב לשלושה. המדינה לא יכולה לעשות לעצמה חיים קלים במקרה הזה ולא יכולה להכריז עליהם כחללים. יש למדינה חובה אחת ענקית, בלתי מתפשרת, להחזיר אותם הביתה, ייקח כמה זמן שזה ייקח".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל פעל ופועל כל העת באופן גלוי ובחשאי על מנת להשיב הביתה את שלושת נעדרינו מקרב סולטאן יעקוב, זאת לצד מאמץ מתמשך להשבת יתר הנעדרים. לצה"ל ולמדינת ישראל מחויבות עמוקה לבניה הנעדרים ועל כן נמשיך לממש מחויבות זו".

 

הכתבה המלאה על אודות הכוונה להפסיק את החיפושים תתפרסם ביום שישי במוסף "7 ימים" ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים