שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בית המשפט יכריע: הסטודנטית האמריקנית תיכנס לארץ?

  בית המשפט ידון מחר בערעורה של הסטודנטית האמריקנית האמורה להתחיל ללמוד באוניברסיטה העברית ומסורבת כניסה עקב קשריה, לכאורה, לתנועת ה-BDS. השר ארדן: "נשקול מחדש את עמדתנו אם תתחרט על מה שעשתה"

  לארה אל קאסם (צילום: AP)
  "הובילה סניף של BDS בחו"ל". לארה אל קאסם (צילום: AP)

  בית משפט לעניינים מנהליים בתל אביב ידון מחר (יום ה') בערעורה של לארה אל-קאסם, אזרחית ארצות הברית בת 22, נגד רשות האוכלוסין וההגירה, המסרבת להכניסה לישראל בטענה למעורבותה בארגון שתומך ב-BDS.

   

  אל-קאסם מבקשת לאפשר את כניסתה ללימודים בישראל לשנה וטוענת כי אינה תומכת BDS. באמצעות עורך הדין יותם בן הלל היא מערערת וטוענת, בין היתר, שאין ראיות הקושרות אותם לחרם על ישראל. עד להחלטה בעניינה, אל-קאסם שוהה זה כמה ימים במתקן מסורבי הכניסה שבנמל התעופה בן גוריון - מתקן המעצר יהלו"ם.

   

  כפי שפורסם ב"הארץ", תחילתו של הסיפור הוא כשאל-קאסם התקבלה ללימודים בתוכנית לזכויות אדם וצדק בפקולטה למשפטים שבאוניברסיטה העברית בירושלים. היא הייתה אמורה להתחיל ללמוד שם בשנה הקרובה וקיבלה אשרת סטודנט לשנה.

   

  בתחילת החודש טסה מלונדון לישראל, אלא שבנתב"ג תושאלה על ידי רשות האוכלוסין ועל ידי נציגי המשרד לעניינים אסטרטגיים ולבסוף סורבה כניסתה. למרות היות האשרה שלה בתוקף בכניסה, היא בוטלה בשל מה שהוגדר "שיקולי מניעת הגירה בלתי חוקית" ו"שיקולי ביטחון או שלום הציבור או הסדר הציבורי".

   

  בערכאה נמוכה יותר, בית הדין לערערים לפי חוק הכניסה לישראל, נקבע לאחרונה כי ההחלטה של הרשות שלא להתיר לה כניסה, אינה חורגת ממתחם הסבירות. בית הדין ציין כי לשר הפנים שיקול דעת רחב בנושא הכניסה לישראל, והמחוקק הגביל בחוק כניסת אזרחים זרים לישראל אם הוכח שהם מייצגים, מהווים חלק מארגון או נוטלים חלק בפעילות בתנועת BDS.

   

  בדיונים קודמים, הצעירה טענה כי אינה קוראת לחרם על המדינה, שכן לא הייתה מבקשת לשהות וללמוד במוסד כאן. היא ציינה שהיא אינה חברה עוד בארגון שאליו השתייכה, אינה תומכת ב-BDS והצהירה כי בתקופת שהותה בישראל לא תקרא לחרם על ישראל או תשתתף בפעילות BDS.

   

  מנגד, רשות האוכלוסין טענה שהיא פעילת BDS מרכזית שכיהנה כנשיאת סניף ארגון חרמות באוניברסיטה בחו"ל ושיקרה לממונה על ביקורת הגבולות. נטען שבין 2014 ל-2017 הייתה חברה בארגון בשם SJP בפלורידה העוסק בפעילות BDS וכי היא מנסה למזער את חלקה בארגון.

   

  בהכרעה קודמת נקבע כי הוכח ששימשה בעבר בתפקידים בכירים בארגון שתומך ב-BDS. הצעירה אמרה בדיון שנערך בעניינה כי "בעבר הייתי משתתפת ב-BDS בכמה פעילויות בין 2014 ל-2017, בשיא הפעילות היינו שמונה חברים. זה תפקיד יותר לפרוטוקול, הארגון קרא להשתתפות ב-BDS אך לא הייתי מעורבת בעצמי בשום קמפיין BDS. נכחתי בהפגנה אחת, נגד חומוס סברה. כעת איני תומכת BDS, אין לי עניין ללכת לשטחים, אני רוצה ללמוד". היא הוסיפה שאינה חברה בארגון SJP מאפריל 2017.

   

  השר לביטחון פנים ולעניינים אסטרטגיים גלעד ארדן התייחס למקרה וכתב אתמול בחשבון הטוויטר שלו: "אם לארה אל קאסם תצהיר באופן ברור ומפורש שטעתה בעבר, שהיא מאמינה כיום שתמיכה בחרם על ישראל וב-BDS היא טעות לא לגיטימית ושהיא מתחרטת על כהונתה בעבר כראש סניף של ארגון חרם - אנו נשקול מחדש את עמדתנו לגבי כניסתה לישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים