שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  המסע של הצעירים על הרצף האוטיסטי באושוויץ

  משלחת של צעירים עם צרכים מיוחדים יצאה למסע בפולין, ששיאו היה ביקור במחנה ההשמדה אושוויץ, שם ערכו טקס מרגש ושרו את "התקווה"

   

   

  משלחת של צעירים עם צרכים מיוחדים ערכה השבוע מסע בפולין ששיאו היה ביקור מרגש במחנה ההשמדה אושוויץ, ביוזמת יו"ר הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר ויו"ר הסניף הישראלי של הקונגרס גדי אריאלי.

   

  חברי המשלחת עברו סדרת פגישות מקדימות וסדנת חינוך ביד ושם, בליווי הצוות הטיפולי והמקצועי, על מנת להתכונן בצורה המיטבית.

   

  בהגעתם לפולין, הם התחילו את המסע ברובע היהודי העתיק של קרקוב ומשם המשיכו לכיכר גיבורי הגטו (אנדרטת הכיסאות), שם נחשפו לסיפור הכיכר ולסיפור המיוחד של בית מרקחת "מתחת לנשר" ולבעלים, חסיד אומות העולם, תדאוש פנקייביץ'. את הערב סיימו בארוחת ערב מיוחדת יחד עם נציגי הקהילה היהודית המקומית במרכז הקהילתי.

   

  ביקור באשוויץ (צילום: קונרד אוביז'נסקי)
  הבוגרים בליווי צוות מקצועי(צילום: קונרד אוביז'נסקי)

  ביקור משמעותי ביותר היה במחנה ההשמדה "אוושוויץ-בירקנאו", לשם הגיעו הבוגרים בפעם הראשונה בחייהם. הבוגרים סיירו באושוויץ וכן שיתפו אחד את השני בשמות קרוביהם שנרצחו ובסיפורי הזוועות שעברו משפחותיהם בתקופה השואה.

   

  בהמשך עברו חברי המשלחת למחנה השמדה בירקנאו וקיימו במקום טקס מרגש לזכר ששת מיליון הנספים. הבוגרים, בעלי הצרכים המיוחדים, העבירו את הטקס בפני חברי המשלחת והדליקו נרות זיכרון באנדרטה שבמחנה. את הביקור סיימו בשירת "התקווה" אשר משכה מסביבם קהל רב אשר סייר במקום.

   

  במשך כמעט שלושים שנה ועד היום, נשיא הקונגרס היהודי העולמי רונאלד לאודר מוביל את המאמצים לשימור אתר אושוויץ לדורות הבאים ושם בפני הקונגרס היהודי העולמי את חשיבות זיכרון השואה מדור לדור.

   

  ביקור באשוויץ (צילום: קונרד אוביז'נסקי)
  שומעים הסברים על ההיסטוריה היהודית(צילום: קונרד אוביז'נסקי)

  "המסורת היהודית מלמדת אותנו את הסכנות הכרוכות בשכחת מי אנחנו ומהיכן באנו", אמר יו"ר הקונגרס היהודי העולמי-ישראל, גדי אריאלי. "'זכור' הוא ציווי יהודי עתיק שמעולם לא איבד את משמעותו, ורוב החגים שלנו מתמקדים סביב נושא הזיכרון. אנו מקווים שמסע זה וההכרות עם הקהילה היהודית המודרנית שעלתה מתוך האפר יעזרו להם ללמוד על עצמם ועל תחושת השייכות שלהם לעם היהודי".

   

  המשלחת הורכבה מבוגרים צעירים המשתייכים ל"בית אקדם"- מרכז שילוב קהילתי שממוקם במודיעין-מכבים-רעות, ומטרתו לשפר את עתיד הילדים והבוגרים על הרצף האוטיסטי בעיר תוך מתן דגש לשילובם בקהילה, בכל שלבי החיים ובכל רמות התפקוד.

   

  אליהם הצטרפו חברי מערך הדיור של אגודת "ניצן מודיעין" התומכת בבוגרים עם ליקויי למידה, תפקוד והסתגלות אשר עוברים תהליך המכוון למיצוי מיטבי של הפוטנציאל השיקומי שלהם בסביבה תומכת ומסייעת. לאורך כל המסע ניתנו מעטפת וסיוע מקצועי על ידי צוות המערך הטיפולי המשלים לגילאי 18-7 של המרכז לטיפול וחקר באוטיזם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים