שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השחרור בוטל: המסיע של רוצח לוחמת מג"ב הדס מלכא יישאר בכלא
  בית המשפט קיבל את הערר שהגישה הפרקליטות נגד החלטת ועדת השחרורים. האב השכול פנה לשופטים: "אני רוצה שתחשבו על זה שאנחנו יושבים בליל שבת והדס לא איתנו". נתניהו בירך: "זו ההחלטה הנכונה. מרצחים וסייענים צריכים להיענש במלוא החומרה"

  האסיר האני דארי, שהסיע את המחבל שרצח את לוחמת מג"ב הדס מלכא בירושלים, לא ישוחרר מהכלא. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל היום (ה') את הערר שהגישה פרקליטות מחוז דרום נגד החלטת ועדת השחרורים, שהחליטה להפחית שליש ממאסרו. דוד מלכא, אביה של הדס, פנה לשופטים: "השאירו את הסייען במאסר. כל שנותר לנו הוא לבכות כל יום. כל היום". לאחר שהתקבלה ההחלטה אמר אביה של הדס כי "הצדק המינימלי נעשה".

   

  האני דארי בבית המשפט (צילום: חיים הורנשטיין)
  האני דארי, שהסיע את המחבל, היום בבית המשפט(צילום: חיים הורנשטיין)

   

  הרכב השופטים בראשות השופטת יעל רז-לוי קבע כי "בית המשפט יתערב בהחלטה כשהיא לוקה בטעות משפטית או עובדתית, או שההחלטה חורגת ממתחם הסבירות. עם זאת, אנו סבורים שבהחלטת ועדת השחרורים נפלו מספר שגגות, והיא חורגת ממתחם הסבירות באופן שמחייב את התערבותנו. ראש בראשית, בכך שוועדת השחרורים לא נתנה את המשקל הנדרש למסוכנות העולה ממעשיו, ולטעמנו הוא לא הרים את הנטל המוטל עליו להוכיח שאותה מסוכנות פחתה".

   

  השופטת ציינה כי הוועדה נדרשת לשקול את המסוכנות הנשקפת מהאסיר לציבור ולביטחון המדינה, שיקולי שיקומו והתנהגותו בכלא, ועליה להביא בחשבון את העבירה שבגינה הוא נכלא ואת נסיבות ביצועה: "אלמלא מעשיו לא היה מתאפשר ביצוע פיגוע כזה קטלני. היה מקום שהוועדה תיתן משקל רב יותר לחוות הדעת של שב"כ, שבה צוין כי על הנאשם כתושב ישראל חובה יתרה במניעת כניסת השוהים הבלתי חוקיים, וכי בהתחשב בחומרת המעשים, התוצאה הקטלנית והצורך בהרתעה, ראוי ששיקולי הגמול וההרתעה יקבלו משקל. יש צורך בהרתעת מסיעים של שב"חים". השופטת ציינה כי עם שחרורו הוא אמור לחזור לעבודה כסדרן הסעות, "דבר שיש בו כדי להצביע על כך שקיים חשש שלא הופחת לפגיעה בשלום הציבור".

   

  הדס מלכא ז"ל ()
  הדס מלכא ז"ל

   

  דוד מלכא, אביה של הדס, פנה לשופטים באולם בית המשפט: "מאז אותו יום שישי גורלי ערב כניסת השבת אנחנו לא יודעים את נפשנו מרוב צער וכאב. אין מדובר בסתם כאב אלא פיזי ונפשי. אני רוצה שתחשבו על העניין הזה שאנחנו יושבים בליל שבת והדס לא איתנו. הדס שכבר לא יושבת עם אחיותיה הקטנות ועוזרת להן בתחילת שנת הלימודים לעטוף את המחברות והספרים. הדס שלא תקים משפחה, הדס שכל כך אהבה את החיים ותרמה למדינה. אנחנו קמים בבוקר עם הכאב". במכתב לשופטים כתב האב: "כל שנותר לנו הוא לבכות כל יום. כל היום".

   

  "מאז שהובאה לידיעתנו העובדה כי בכוונת הוועדה לקצר את עונשו של הסייען, הדבר ציער אותנו והוסיף לנו עוד צער וכאב. כל שאנחנו מבקשים מכבוד השופטים הוא שהצדק ייעשה עבור הדס שלנו - ולא יקוצר עונשו של עבריין טרור", כתב האב, "דחיית הערעור והקלה בעונשו תהיה עבורנו בבחינת מכת מחץ שלא נוכל להתאושש ולקום ממנה".

   

  נציגת פרקליטות מחוז דרום, עו"ד עינת בלנרו, אמרה כי "יש פה שחרור שמעבר לכך שלא עמד בשום תנאי של הפסיקה והחוק, הוועדה לא שקלה כפי שהיא מחויבת לשקול את המסוכנות במובן הרחב. מדובר באדם שהעיסוק בהסעת שב"חים לא זר לו. הוא לא נגן קלרינט. הוא לא מכין נעליים. הוא מסיע שב"חים. בכל פעם אנחנו רואים את המשפט 'אך בנס'. במקרה הזה שום נס לא קרה. אף אחד לא אמר שהוא רצח את הדס. עוצמת הרשלנות הייתה כל כך קשה עד כדי כך שאם לא היה עושה מה שעשה, כנראה שהדס הייתה ממשיכה את החיים היפים שהיא חיה. זו לא רטוריקה בעלמא. זאת מסוכנות".

   

  סנגורו של דארי אמר בדיון כי "בית המשפט צריך לבחון אם החלטת הוועדה סבירה. בית המשפט המחוזי לא צריך לשים עצמו במקום הוועדה ולחרוג מתפקידו".

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על החלטת בית המשפט לבטל את קיצור עונשו של המעורב ברצח הדס מלכא ז"ל: "זו ההחלטה הנכונה. מרצחים וסייענים צריכים להיענש במלוא החומרה ולמצות את עונשם עד תום".

   

  עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו, שמלווה את המשפחה והגיע עימה לדיון, מסר: "עמדתה של משפחה מלכא מבטאת את תחושתם של כלל אזרחי מדינת ישראל על כך שבמלחמה בטרור אין להקל ואין להפחית מעונשם של כל הקשורים למעשי הטרור".

   

  בהכנת הכתבה השתתף איתמר אייכנר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים