שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יוון בוכה על מות הגיבור שהציל אלפי פליטים
  בשיא משבר המהגרים באירופה הציל קיראקוס פפדופולוס, מפקד במשמר החופים, יותר מ-5,000 פליטים מטביעה. הוא כונה "המלאך השומר של הפליטים". שלשום הלך לעולמו מהתקף לב: "הראה מה הערך של חיי אדם"

  יוון מתאבלת על מותו הפתאומי של "גיבור הים האגאי", שהציל יותר מ-5,000 פליטים מטביעה בשיא משבר המהגרים באירופה ב-2015. קיראקוס פפדופולוס, מפקד במשמר החופים, מת בשלישי בלילה מהתקף לב. הוא היה בן 44 במותו והותיר אחריו אישה ושתי בנות.  

  יוון מת קיראקוס פפדופולוס מפקד ב משמר החופים שהציל אלפי פליטים (צילום: רויטרס)
  פפדופולוס עם ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס(צילום: רויטרס)
  בשיא משבר המהגרים יצא פפדופולוס לים בספינת סיור והציל מטביעה אלפי פליטים, כולל נשים וילדים, שניסו לעשות את הדרך הקצרה – אך המסוכנת – מטורקיה ליוון. פוטיס קואבליס, שר הימייה היווני, ספד לו: "פפדופולוס הראה לאירופה את המשמעות ביוון לערכי האנושיות, הסולידריות, השוויון והשלום. הוא הראה מה הערך של חיי אדם".

  יוון מת קיראקוס פפדופולוס מפקד ב משמר החופים שהציל אלפי פליטים (צילום: AP)
  פפדופולוס עם פליטים שהציל מטביעה(צילום: AP)
   

  פפדופולוס נולד באי לסבוס, שנמצא בקושי שישה קילומטרים מטורקיה. ללסבוס יש היסטוריה של קליטת פליטים יוונים שברחו מטורקיה בשנות ה-20. ב-2015 הפך האי לתחנה מועדפת על הפליטים שרצו להיכנס לשטחי האיחוד האירופי. כמעט מיליון איש הגיעו ללסבוס, רובם סורים שברחו ממלחמת האזרחים בארצם.

   

  בימים מסוימים הגיעו לחופי לסבוס 3,000 איש. הם הצטופפו בסירות גומי קטנות שלעיתים שקעו מעודף משקל. מאות טבעו למוות. רבים הוגדרו נעדרים. משמר החופים היווני, בסיוע של דייגים מקומיים, הצליח להביא את האלפים בשלום לחופי יוון. התקשורת היוונית היללה את פפדופולוס. הוא כונה "גיבור הים האגאי" ו"המלאך השומר של הפליטים".

  יוון מת קיראקוס פפדופולוס מפקד ב משמר החופים שהציל אלפי פליטים (צילום: AP)
  (צילום: AP)
    

  "במידה מסוימת גם אני בפאניקה. אני מפחד. אני לא יכול להרגיע אותם", אמר פפדופולוס ב-2016 בסרט התיעודי "4.1 מייל" שהיה מועמד לאוסקר. "כשאני מביט להם בעיניים אני רואה את זיכרונות המלחמה. הם מגיעים ממלחמה. הם ברחו מהפצצות שנפלו על הבתים שלהם".

   

  "אנחנו רואים את המשפחות האלה בים של יוון. בני המשפחה מאבדים אחד את השני בים של יוון, בים של מדינה שלווה, בגלל הדרך שהם בחרו לעשות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים