שתף קטע נבחר

תקלה דרמטית בדרך לחלל: אסטרונאוטים צנחו

התמודדו עם כוחות ג'י בעוצמה 7 - ושרדו: תקלת מנוע בחללית סויוז אילצה אסטרונאוט אמריקני וקוסמונאוט רוסי לצנוח בקזחסטן. "מצבם טוב, יש להם מזל שהם נשארו בחיים". צפו בסרטונים מרגעי הדרמה

 

 
דרמה בדרך לחלל: תקלה אירעה לאחר שיגור החללית סויוז מקזחסטן, כשעליה אסטרונאוט אמריקני וקוסמונאוט רוסי בדרכם לתחנת החלל הבינלאומית. הצוות נאלץ לבצע נחיתת חירום וצנח בקפסולה מיוחדת בעקבות תקלת המנוע בבוסטר, דקות לאחר השיגור. צפו בסרטונים מהדרמה בקזחסטן.
 
התקלה נגרמה בגובה של כ-50 ק"מ מעל כדור הארץ, אבל אנשי הצוות - ניק הייג האמריקני ואלכסנדר אובצ'ינין הרוסי - שרדו את נחיתת החירום בקזחסטן. גורם אמר ל"ספוטניק" כי הם נפלו בתאוצה אדירה כשפועלים עליהם כוחות ג'י בדרגה 7. "הצוות מרגיש טוב, עד כמה שאפשר כאשר חווים כאלו כוחות גי'", אמר.
 
 
סויוז סיוז שיגור רקטה אסטרונאוטים קזחסטן תחנת החלל הבינלאומית חלל התרסקות נחיתת חירום (צילום: EPA)
האסטרונאוטים צונחים(צילום: EPA)
סויוז סיוז שיגור רקטה אסטרונאוטים קזחסטן תחנת החלל הבינלאומית חלל התרסקות נחיתת חירום חללית (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

סויוז סיוז שיגור רקטה אסטרונאוטים קזחסטן תחנת החלל הבינלאומית חלל התרסקות נחיתת חירום חללית (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

בתמונות הדרמטיות נראה עשן עולה מרכב החלל ברגע התקלה ושניות אחרות כך נראו שני האסטרונאוטים מיטלטלים בחוזקה בתוך החללית. כתב סוכנות הידיעות רויטרס שהיה במקום השיגור דיווח כי בשלביו הראשונים הכול עבר בהצלחה, והתקלה אירעה כנראה בגובה גבוה יותר.

 

בהודעת נאס"א נכתב כי השיגור אירע ב-14:40 (11:40 שעון ישראל) מקוסמודרום בייקונור - נמל החלל הגדול והוותיק בעולם, שנמצא תחת פיקוח רוסי, אף שממוקם בשטח קזחסטן. הם היו אמורים להגיע לתחנת החלל הבינלאומית כעבור שש שעות ולשהות בה חצי שנה, אבל תקלת המנוע שינתה את כל התוכניות.

 

סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" דיווחה כי מצבם של אובצ'ינין והייג טוב, והם לא זקוקים לסיוע רפואי דחוף כלשהו. כוחות חילוץ והצלה הגיעו לאזור הנחיתה, 20 ק"מ מזרחית לדז'קזגאן שבקזחסטן.

 

בנאס"א אמרו כי "הקפסולה חזרה בצניחה בליסטית, בזווית נחיתה חדה יותר מהרגיל". הקוסמונאוט אלכסנדר וולקוב ציין: "יש להם מזל שהם נשארו בחיים. הם הגיעו לגובה טוב שאפשר להם לצנוח עם הקפסולה".

סויוז סיוז שיגור רקטה אסטרונאוטים קזחסטן תחנת החלל הבינלאומית חלל התרסקות נחיתת חירום חללית (צילום: EPA)
השיגור בקזחסטן(צילום: EPA)

סויוז סיוז שיגור רקטה אסטרונאוטים קזחסטן תחנת החלל הבינלאומית חלל התרסקות נחיתת חירום חללית (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

סויוז סיוז שיגור רקטה אסטרונאוטים קזחסטן תחנת החלל הבינלאומית חלל התרסקות נחיתת חירום ()

ניק הייג האמריקני ואלכסנדר אובצ'ינין הרוסי לפני השיגור (צילום: נאס
הייג ואובצ'ינין, לפני השיגור(צילום: נאס"א)

בסויוז MS-10, רכב החלל ששוגר, ארבעה בוסטרים הקשורים לליבה המרכזית שלו. תקלה בבוסטר יכולה להיגרם מכמה סיבות ובהן תדלוק שגוי, תקלה מכנית, תקלת מחשב ועוד.

 

במקרה של זיהוי תקלת בוסטר, המשימה ברוב המקרים תבוטל, כדי לא לסכן את האסטרונאוטים. במקרה כזה, המודול המרכזי, הנושא את האסטרונאוטים ואת המטען, מופרד תחילה מהרקטה. או אז נפתחים המצנחים של המודול, והוא חוזר במהירות אדירה לקרקע כדור הארץ.

 

בעקבות התקלה בסויוז, החליטה רוסיה להשעות את כל השיגורים המאוישים הבאים. זו הייתה התקלה הראשונה בשיגור של חללית סויוז מאז 1983, אז רכב השיגור עלה באש עוד לפני השיגור. גם אז הצוות שרד. לעומת זאת, ב-1971, בראשית עידן החלל, נספו שלושה קוסמונאוטים בשיגור סויוז 11.

 

ב-21 ביולי 2011 מעבורת החלל האמריקנית אטלנטיס נחתה בפלורידה וסיימה את משימתה בתחנת החלל הבינלאומית. אטלנטיס, שנשאה על סיפונה אז ארבעה אסטרונאוטים, הייתה המעבורת האחרונה של סוכנות החלל האמריקנית שהמריאה לחלל במסגרת פרויקט המעבורות, שנמשך קרוב לשלושה עשורים. מאז ועד היום כל השיגורים של אסטרונאוטים וקוסמונאוטים לתחנת החלל נעשים על ידי חלליות סויוז של סוכנות החלל הרוסית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים