שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב: הדרך לניצחון בבחירות עוברת בארץ הכורים
  במשך עשרות שנים הייתה מינסוטה מדינה דמוקרטית מובהקת. ב-2016 טראמפ כמעט גנב לקלינטון את הניצחון במדינה, על רקע התסכול של הכורים המקומיים מהדמוקרטים. אותם כורים מרוצים מהנשיא וממלחמות הסחר שלו, והופכים את מינסוטה למדינת מפתח לשמירה על הרוב בקונגרס

  בחירות האמצע בארה"ב מתקרבות, וממשל טראמפ מסמן את מינסוטה כמדינה קריטית לשמירה על הרוב הרפובליקני בקונגרס. הנשיא ביקר במינסוטה פעמיים בתוך פחות מחצי שנה, ואסטרטגים פוליטיים נוהרים מוושינגטון למינסוטה.

   

  מינסוטה נחשבה במשך שנים למדינה דמוקרטית מובהקת. היא לא בחרה בנשיא רפובליקני מאז ריצ'רד ניקסון, אי שם ב-1972. ב-2016 כמעט קרה הבלתי ייאמן. הילרי קלינטון הצליחה לנצח בקושי, והפרשנים מעריכים שב-2020 מינסוטה כבר תהיה חלק מהמדינות המתנדנדות בארה"ב.

  פאב ב אוולת' עיירת כורים ב מינסוטה לקראת בחירות האמצע ארה
  פאב בעיירת הכורים אוולת' במינסוטה(צילום: AFP)
   

  פאב ב אוולת' עיירת כורים ב מינסוטה לקראת בחירות האמצע ארה
  (צילום: AFP)
  "ב-6 בנובמבר אנחנו צריכים את הקול שלכם כדי לעצור את הדמוקרטיים הקיצוניים ולבחור רפובליקנים גאים במינסוטה", אמר טראמפ בעצרת בשבוע שעבר. שני הסנאטורים הדמוקרטים של מינסוטה לא צפויים להפסיד, אבל בארבעה מחוזות בחירה מתנהלים קרבות צמודים לקונגרס.

   

  מינסוטה הפכה למדינה חשובה בבחירות האמצע מכיוון שנושאים מרכזיים במדיניות של טראמפ משפיעים על תושביה יותר מבמדינות אחרות. החקלאים התאכזבו מהגבלות הוויזה לעובדים עונתיים וממלחמת הסחר עם סין. אותה מלחמת סחר מתבצעת לשביעות רצונם של קהילת הכורים הגדולה במינסוטה - שבירכה על הטלת המכסים של טראמפ על ייבוא מתכות.

  רחוב שומם ב אוולת' עיירת כורים ב מינסוטה לקראת בחירות האמצע ארה
  (צילום: AFP)
   

  הקרב הצמוד ב-2016 מעודד את הרפובליקנים לקראת בחירות האמצע. קהילת הכורים בצפון מינסוטה מרוצה ממלחמת הסחר עם סין ומהמכסים שהוטלו על ייבוא ממנה, במטרה לחזק את הייצור המקומי. פיט סטאובר, המועמד הרפובליקני לקונגרס במחוז הבחירה השמיני של מינסוטה, מסביר את שביעות הרצון של התושבים מהנשיא: "האבטלה נמוכה, האופטימיות גדולה, העסקים הקטנים קולטים עובדים, וההשקעה בחברות ואמון הצרכנים מרקיעים שחקים".

   

  המחוז שבו מתמודד סטאובר הוא דוגמה טובה לשינוי שעברה מינסוטה. בוב ולאייסבלביץ', ראש עיירת הכורים הקטנה אוולת' בצפון מינסוטה, הצביע במשך עשרות שנים לדמוקרטים. ב-2016 החליט בוב להצביע טראמפ. החלטתו הייתה לא פחות מרעידת אדמה מקומית. תוצאות הבחירות הראו שרוב התושבים במחוז הלכו בעקבותיו. טראמפ הביס את קלינטון במחוז הזה ב-15%.

  חנות ב אוולת' עיירת כורים ב מינסוטה לקראת בחירות האמצע ארה
  חנות באוולת'. "האבטלה נמוכה, האופטימיות גדולה"(צילום: AFP)

  חנות ב אוולת' עיירת כורים ב מינסוטה לקראת בחירות האמצע ארה
  (צילום: AFP)

  שנתיים אחר כך בוב לא מתחרט על החלטתו. הוא מתכונן להצביע לרפובליקנים גם בבחירות האמצע בחודש הבא. הוא יצביע לסטאובר, שרוצה להחליף את ריק נולאן הדמוקרטי שפורש מהקונגרס. הסיכויים של סטאובר להפוך את המחוז ל"אדום" אחרי עשרות שנים "כחולות" טובים. ראש העיירה אוולת' מסביר את המצב: "המפלגה הדמוקרטית התרחקה מאיתנו יותר מדי. הצבענו להם באדיקות, תמכנו במפלגה והם אכזבו אותנו הרבה פעמים".

   

  בקושי 3,700 תושבים גרים באוולת'. כשמגיעים לעיירה קשה להתעלם מהמכרות הפתוחים שנמצאים ביערות – הסמל של הוויכוח שמפלג את האזור: מקומות עבודה מול הגנה על הסביבה. נשרים קירחים עפים מעל הכביש השומם, שבסופו של דבר מוביל לגבול קנדה. קר מאוד בעיירה בתחילת אוקטובר. מספר קטן של תושבים צועדים ברחוב הראשי.

  תחנת דלק נטושה ב אוולת' עיירת כורים ב מינסוטה לקראת בחירות האמצע ארה
  תחנת דלק נטושה באוולת'(צילום: AFP)
   

  ראש העיירה אוולת' עיירת כורים ב מינסוטה לקראת בחירות האמצע ארה
  ראש העיירה. "הדמוקרטים התייחסו אלינו בערך כמו לזבל"(צילום: AFP)

  עבור ראש העיירה ולאייסבלביץ' בן ה-66, שגדל באזור מכרות הברזל, המפלגה הדמוקרטית הפכה לאויבת הכורים. "הם התייחסו אלינו בערך כמו לזבל", אמר. בחדר העבודה שלו אפשר למצוא סטיקר של טראמפ – וגם נייר טואלט עם הפרצוף של קלינטון.

   

  מבחינת ולאייסבלביץ' טראמפ מבטא את "השכל הישר" באמריקה. "הוא לא שם בשביל הכסף, הוא עשה הרבה כסף. הוא כנראה קצת בוטה לפעמים אבל זה בסדר מכיוון שאלה סוג האנשים שגדלתי איתם – אנשים של פעם, שאומרים את מה שהם חושבים".

  נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כנס פנסילבניה (צילום: EPA)
  "לעצור דמוקרטים קיצוניים ב-6 בנובמבר"(צילום: EPA)
    

  בחירות 2018 - המבחן של טראמפ ()

  המועמד לקונגרס במחוז סטאובר בן 52. הוא היה שוטר במשך 22 שנים. "הבוחרים מבינים את ההיגיון שלי, של 'צווארון כחול', ואת הרקע השמרני שלי". סטאובר תומך נלהב בזכויות נשק ומתנגד להפלות. באוולת' נראה שמה שיכריע את הכף הוא הנושא הכלכלי. "הוא תומך בכרייה מסיבה אחת – זה הדבר החשוב ביותר לאנשים כאן", אומר אדוארד קורטו, מוסכניק בן 60. "רוב המקומות באזור קולטים עובדים עכשיו, אז הדברים משתפרים".

   

  בספטמבר ביטל ממשל טראמפ החלטה של ממשל אובמה להקפיא כריית מינרלים במחוז, סמוך לאגמים ויערות מוגנים. ראש העיירה אוולת' מקווה שפעולות הכרייה החדשות יעניקו לאזור יציבות וישאירו את הצעירים. לא כולם באוולת' אופטימיים כמוהו. ניקולה רינטאלה, בת 32 שעובדת במסעדה, הצביעה בעבר לרפובליקנים אבל ב-6 בנובמבר תבחר במועמד הדמוקרטי ג'ו רדינוביץ'. "אנחנו צריכים עבודות, בהחלט. אבל מה המחיר?".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  פאב בעיירת הכורים אוולת' במינסוטה
  צילום: AFP
  מומלצים