שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: צה"ל נטרל והשמיד מנהרת טרור שחדרה לישראל

המנהרה ה-15 שנוטרלה בשנה החולפת היא חלק מרשת מנהרות, והיא התפתלה והתחברה למנהרות לחימה נוספות של חמאס ברצועת עזה. היא נחשפה לפני כמה חודשים ונוטרלה היום. דובר צה"ל: "אנחנו אוחזים בעוד כמה מנהרות שחמאס תכנן שישמשו תשתית לפיגוע במדינת ישראל"

 

 

צה"ל נטרל היום (ה') מנהרת טרור התקפית מאזור חאן יונס שבמרכז רצועת עזה, שחדרה כ-200 מטרים לשטח ישראל. זו המנהרה ה-15 שצה"ל נטרל מאז אוקטובר אשתקד, והיא חלק מרשת מנהרות לחימה של חמאס שהתפתלה והתחברה למנהרות נוספות.

 

על פי צה"ל, הוא איתר את המנהרה והחזיק בה כמה חודשים. דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי "מאמץ המנהרות נמשך כל הזמן ומובל באוגדת עזה עם יכולות טכנולוגיות והנדסיות. המנהרה הזאת מבטאת התפתחות ביכולות שלנו לאיתור מנהרות. אוחזים בה מזה כמה חודשים. ההחלטה על עיתוי העבודה קשורה לשיקולים מבצעיים, וגם לזה שהיא מתחברת לרשת של מנהרות לחימה בתוך הרצועה. עשינו למידה וחקירה של המנהרה, יש שיפור ביכולות הלחימה שלנו אל מול רשת המנהרות של חמאס בתוך הרצועה".

 

בצה"ל אומרים כי מה שמייחד את המנהרה שנוטרלה היום הוא "התפתחות שיטות הבנייה, שימוש בחומרים שונים, יש בה מספר פיתולים וחיבורים בתוך רשת מנהרות הלחימה. בתוכה יש רשת חשמל וטלפוניה, אחרי מספר חודשים שאוחזים בה טיפלנו בה היום".

 

המנהרה שנוטרלה:

מנהרת טרור שנמצאה בשטחי ישראל (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מפת נטרול מנהרות טרור שנמצאו בשטחי ישראל (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

אילוסטרציה תוואי מנהרת טרור שנמצאה בשטחי ישראל (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

מנהרת טרור שנמצאה בשטחי ישראל (צילום: דובר צה
המנהרה שהשמיד צה"ל(צילום: דובר צה"ל)
 

מנהרת טרור שנמצאה בשטחי ישראל (צילום: דובר צה
המנהרה שהשמיד צה"ל(צילום: דובר צה"ל)

 

 

בלון תבערה זיקים ()
השריפה ליד זיקים, היום

צה"ל השלים בניית 20 ק"מ של מכשול בגבול הרצועה. "נכון להגיד בשלב הזה שיש לנו שיטה טכנולוגית שהשתפרה בחודשים האחרונים לאיתור, טיפול, אחיזה וסיכול מנהרות. אנחנו אוחזים בעוד מספר מנהרות שחמאס תכנן שישמשו תשתית לפיגוע במדינת ישראל", אמר דובר צה"ל.

 

בישראל מאשימים את חמאס בהשקעות עתק בתשתיות טרור במקום בתשתיות אזרחיות: "המחירים שמנהרות כאלה עולות, במיוחד עם ניסיון לפרוס בהן מערכת חשמל וטלפוניה, בסוף זה בא מכסף כלשהו, והכסף הזה בא על חשבון תושבי הרצועה. חמאס בוחר להשקיע את הכסף שלו במנהרות ולא לטפל בתושבים שלו, זה צריך להיות סימן לתושבי הרצועה שהשלטון שלהם מעדיף להשקיע בטרור ולא בדברים אחרים".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "איננו מפסיקים לעבוד לרגע, מעל ומתחת לקרקע. מנהרת הטרור שהשמדנו הבוקר היא עוד מנהרה שלא תעמוד לרשות חמאס במערכה הבאה. בכל יום אנחנו מתקדמים עוד צעד בדרך לחיסול נשק המנהרות".

 

במקביל טרור הבלונים לא נפסק: שריפה גדולה פרצה בצהריים בשמורת נחל שקמה, מזרחית לקיבוץ זיקים שבצפון רצועת עזה. ארבעה צוותי כיבוי וכלי הנדסי צבאי פועלים במקום, וטרם השיגו שליטה על האש, שקרובה לחממות של החקלאים באזור. מדובר בשריפה הראשונה היום בעוטף עזה כתוצאה מטרור הבלונים. אתמול התפתחו שבע שריפות ועל כולן הושגה שליטה. אין הנחיות מיוחדות לתושבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
המנהרה שהושמדה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים