שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סעודיה תחת לחץ: "החיסול בקונסוליה", שלב אחר שלב

  מבקר המשטר ג'מאל חשוקג'י נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול ב-13:14. הצוות שחיסל או חטף אותו המריא פחות מחצי יממה אחר כך. היועץ לביטחון לאומי בארה"ב רומז כי ייתכן שמדובר ב"מבצע". בינתיים גובר הלחץ על הסעודים: אנשי עסקים וכלי תקשורת פרשו מוועידת יזמות

   

  התיעוד הטורקי מהגעת ה"מחסלים הסעודים"    (צילום: star gaztesi)

  התיעוד הטורקי מהגעת ה"מחסלים הסעודים"    (צילום: star gaztesi)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בזמן שהמשבר בין טורקיה לארצות הברית נפתר, מעמיק הלחץ על אחת הידידות הקרובות ביותר של וושינגטון במזרח התיכון: הלחץ על סעודיה הולך וגובר, בעקבות פרשת היעלמותו של העיתונאי הסעודי מבקר המשטר ג'מאל חשוקג'י, שנראה לאחרונה בקונסוליה שלה באיסטנבול.

   

  ועידת "יוזמת ההשקעות העתידיות", שאמורה להתקיים בבירת סעודיה ריאד בהמשך החודש, הפכה לפארסה לאחר שעוד ועוד כלי תקשורת ועסקים מובילים החליטו לפרוש ממנה בעקבות פרשת חשוקג'י. נשיא הבנק העולמי הודיע כי לא יגיע לוועידת ההשקעות, ואילו CNN ופייננשל טיימס פרשו והבהירו כי לא ישמשו כנותני חסות. ניו יורק טיימס פרש ממתן החסות כבר לפני כמה ימים. כל מגישי CNN הודיעו כי לא ישתתפו.

   

  במקביל, המיליארדר ריצ'רד ברנסון - מייסד וירג'ין - השהה את השיחות העסקיות שניהל עם סעודיה. הוא גם פרש מהוועידה וכך גם ויאקום ואובר, שנשלטת בחלקה על ידי קרן של הממשלה הסעודית. ההערכה היא כי הוועידה תתקיים בכל זאת כי העלות הפוליטית של הביטול גדולה יותר בעיני הסעודים מהמבוכה של מספר משתתפים נמוך.

  מחסלים סעודים של ג'מאל חשוקג'י (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  טורקיה קונסוליה של סעודיה פרשן פוליטי ג'מאל חשוגי נעלם ב קונסוליה (צילום: EPA)
  ג'מאל חשוקג'י. חוסל או נחטף?(צילום: EPA)
   

  טורקיה איסטנבול קונסוליה של סעודיה הפגנה עיתונאי נעלם ג'מאל חשוקג'י (צילום: AFP)
  הפגנות למען העיתונאי(צילום: AFP)

  בינתיים, מתרבים הדיווחים על שאירע בתוך בניין הקונסוליה ביום שבו נראה לאחרונה חשוקג'י - אבל התעלומה עדיין רחוקה מפתרון. היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, דווקא הטיל ספק בגרסה הטורקית, הזכיר את האיבה ההיסטורית בין סעודיה לטורקיה וציין כי יכול להיות שהתרחש "מבצע" נוסף. "אנחנו לא יודעים את העובדות וזו אחת הנקודות שציינתי בפני יורש העצר", אמר בראיון רדיו כשהוא מזכיר את שיחתו עם האיש החזק בסעודיה, מוחמד בן סלמאן. "אם זה מבצע נוסף, אנשים צריכים להבין זאת".

   

  "אני סבור שדווקא הסעודים ניזוקים, כי אין לנו את העובדות. ברור שיש טינה היסטורית בין טורקיה לסעודיה. לנו יש את הקשיים שלנו עם טורקיה", אמר בולטון. אבל אחד המוקשים המרכזיים במתיחות הטורקית-אמריקנית דווקא פורק היום, עם שחרורו של הכומר האמריקני אנדרו ברנסון ממעצר בית בטורקיה, ושובו הצפוי בקרוב לארצות הברית - שנתיים לאחר שנעצר. אז מה קרה לחשוקג'י? הנה יומן האירועים כפי שפרסם ה"גרדיאן"- לפחות על פי הידוע עד עתה.

   

  2 באוקטובר, 3:37

  שני מטוסים פרטיים מגיעים בשעת לילה לנמל התעופה אטאטורק באיסטנבול בשעות הבוקר המוקדמות. לפי התקשורת הטורקית בין הנוסעים גם אנשי כוחות מיוחדים וסוכני מודיעין, ובהם מומחה לנתיחת גופות. 15 הסעודים, שתמונותיהם כפי שצולמו ממצלמות האבטחה הופצו לאחר מכן, משתכנים בשני מלונות ליד הקונסולה הסעודית.

  מחסלים סעודים של ג'מאל חשוקג'י (צילום: EPA)
  "המחסלים" הסעודים בשדה התעופה אטאטורק(צילום: EPA)

  2 באוקטובר, 13:14

  ג'מאל חשוקג'י מגיע לקונסוליה כדי לקחת מסמכים רשמיים שהזמין לצורך חתונתו השנייה שבוע קודם לכן. חצי שעה לפני הגעתו, מתבקש צוות עובדים טורקי לסיים את עבודתו ולצאת מהבניין. לבניין אסור להיכנס עם סלולרי, וחשוקג'י הותיר את האייפון אצל ארוסתו חדיג'ה צ'נגיז, שחיכתה לו מחוץ למקום. הוא ביקש ממנה להזעיק עזרה אם לא ייצא משם תוך ארבע שעות. הוא הותיר על עצמו את שעון אפל שלו שמסונכרן עם הסלולרי, והרשויות בטורקיה אמרו שזהו אחד ממוקדי החקירה.

  ג'מאל חשוקג'י (צילום: EPA)
  חשוקג'י נכנס לקונסוליה(צילום: EPA)
   

  לימוזינה שחורה של מחסלים סעודים של ג'מאל חשוקג'י (צילום: EPA)
  לימוזינה סעודית ליד הקונסוליה(צילום: EPA)

  ג'מאל חשוקג'י סעודיה טורקיה ארה

  חשוקג'י נכנס דרך הדלת הראשית והובא למשרד הקונסול. לפי דיווחים, שני בני אדם נכנסו לחדר וגררו את חשוקג'י לחדר אחר, שם חיסלו אותו. גופתו, כך לפי דיווחים שמקורם בגורמים טורקים, נלקחה לחדר נוסף ובותרה. חוליית החיסול, כך לפי הטענות, הביאה איתה מסור עצמות במיוחד לצורך כך. על פי דיווחים נוספים, חשוקג'י עונה לפני שחוסל. באל ג'זירה נטען כי גורם בקונסוליה שמע צרחות וקריאות לעזרה, לפני "שקט פתאומי".

   

  אמש (יום ו') דווח ב"וושינגטון פוסט", שבו כתב חשוקג'י טורי פרשנות, כי ממשלת טורקיה מסרה לגורמים רשמיים בארצות הברית שיש בידיה הקלטות אודיו וסרטוני וידאו, שמוכיחים לטענתה כי העיתונאי הסעודי נרצח בתוך הקונסוליה. לפי גורמים בארצות הברית ובטורקיה, בהקלטות ניתן לראות ולשמוע כי צוות ביטחון סעודי עצר את חשוקג'י בעת הגעתו לקונסוליה ואנשי הביטחון רצחו אותו וביתרו את גופתו. "אפשר לשמוע איך חשוקג'י נחקר, עונה ונרצח", אמרו.

   

  2 באוקטובר, 17:33

  הארוסה צ'נגיז נראית מחכה מחוץ לקונסוליה. היא המשיכה לחכות מחוץ לבניין לחזרת העיתונאי עד 1 בלילה. גורמים אמרו ל"גרדיאן" כי בסביבות השעה 4 אחר הצהריים, כשלוש שעות לאחר הגעת חשוקג'י, נראו שש מכוניות עם לוחיות זיהוי דיפלומטיות יוצאות מהמקום.

  ארוסתו של ג'מאל חשוקג'י (צילום: EPA)
  ארוסתו של חשוקג'י מחכה מחוץ לקונסוליה(צילום: EPA)
   

   סרטונים ממצלמות אבטחה ב טורקיה היעלמות העיתונאי ה סעודי ג'מאל חשוקג'י סעודיה (צילום: EPA)
  אחד מכלי הרכב של הצוות הסעודי(צילום: EPA)

  המכוניות הסיעו את הסעודים ואת חשוקג'י - או את גופתו - לבית הקונסול הכללי, שנמצא במרחק 200 מטר משם. באותו יום נאמר לצוות העובדים לא להגיע לבית. כל המכוניות שהו במשך שעות בחניה תת-קרקעית. בטורקיה שוקלים לחפור בגינה של מעון הקונסול במטרה לחפש אחר שרידי העיתונאי.

   

  2 באוקטובר, שעות הערב

  אף שהזמינו חדרים לשלושה ימים, כל הסעודים ביצעו צ'ק אאוט ועזבו את המקום באותו הערב. שני מטוסי פרטיים עזבו מאוחר יותר את נמל התעופה אטאטורק באיסטנבול. אחד מהם נחת תחילה בקהיר, השני עבר בדובאי - ושניהם הגיעו לריאד יום לאחר מכן.

   

  הרשויות בסעודיה טענו לאחר מכן כי האשמות רבות הן חסרות בסיס. בריאד הדגישו כי חשוקג'י עזב את הקונסוליה זמן קצר לאחר שהגיע אליה, והרשויות לא יודעות היכן הוא. בן סלמאן אמר בריאיון ביום שישי, שלושה ימים לאחר היעלמות העיתונאי, כי הרשויות בטורקיה מוזמנת לחפש בבניין הקונסוליה והוסיף: "אם הוא היה בסעודיה, הייתי יודע את זה".


  פורסם לראשונה 12/10/2018 23:18

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים