שתף קטע נבחר

דיווח בטורקיה: "העיתונאי הסעודי תיעד את הרצח בשעון שלו"

ה"דיילי סבאח" הטורקי דיווח כי ג'מאל חשוקג'י הפעיל את ההקלטה בשעון האפל שלו לפני שנכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול: "חקירתו, העינויים שעבר וגם הרצח תועדו". סוכני מודיעין סעודים הצליחו למחוק חלק מהקבצים, אך ההקלטות סונכרנו עם הטלפון הנייד שלו ונמצאו מאוחר יותר

סעודיה ג'מאל חשוקג'י עיתונאי סעודי נעלם ב קונסוליה איסטנבול טורקיה חשד שנרצח (צילום: AP)
חשוקג'י. נעדר מאז 2 באוקטובר(צילום: AP)

העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י הקליט את ביקורו בקונסוליה באיסטנבול שאחריו נעלמו עקבותיו. כך דיווח היום (שבת) העיתון הטורקי "דיילי סבאח". לפי הדיווח בעיתון שנחשב מקורב לנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, "חקירתו של חשוקג'י, העינויים שעבר וגם הרצח שלו תועדו בשעון האפל שלו".

דיילי סבאח ()
"חשוקג'הקליט את הביקור בקונסוליה" (הדיווח בעיתון "דיילי סבאח")

עוד דווח כי ההקלטות סונכרנו עם הטלפון הנייד של חשוקג'י, שנותר בידי ארוסתו שהמתינה לו מחוץ לקונסוליה ועם ה"ענן" (iCloud). שני בכירים טורקים אמרו בעבר כי לחשוקג'י היה שעון שחור של אפל על ידו כשנכנס לקונסוליה, וכי הוא היה מחובר לטלפון הנייד שלו שנותר בחוץ.

 

בעיתון דווח כי "גורמי מודיעין אמינים" סבורים שחשוקג'י, מבקר חריף של המשטר בארצו, הפעיל את ההקלטה בשעון במכוון לפני שנכנס לקונסוליה. סוכני מודיעין סעודים הבינו רק אחרי מותו שהוא הקליט את הנעשה בקונסוליה והשתמשו בטביעת אצבע שלו כדי לפתוח את המכשיר ולמחוק חלק מהקבצים. ההקלטות נמצאו מאוחר יותר על ידי החוקרים הטורקים בטלפון הנייד שלו.

האזרחים ה סעודים ש מעורבים בהיעלמותו של ג'מאל חשוקג'י סעודיה קונסוליה טורקיה איסטנבול (צילום: EPA)
15 החשודים הסעודים בהיעלמותו של חשוקג'י(צילום: EPA)

 סרטונים ממצלמות אבטחה ב טורקיה היעלמות העיתונאי ה סעודי ג'מאל חשוקג'י סעודיה (צילום: EPA)
שלושה מהחשודים באיסטנבול(צילום: EPA)

 סרטונים ממצלמות אבטחה ב טורקיה היעלמות העיתונאי ה סעודי ג'מאל חשוקג'י סעודיה (צילום: EPA)
הוואן השחור מחוץ לקונסוליה(צילום: EPA)

אתמול דיווח ה"וושינגטון פוסט" כי ממשלת טורקיה דיווחה לגורמים רשמיים בארצות הברית שיש בידיה הקלטות אודיו וסרטוני וידאו שמוכיחים שחשוקג'י נרצח בקונסוליה. גורם שנחשף לחומרים סיפר: "אפשר לשמוע את קולו של העיתונאי ואת קולות הגברים שמדברים ערבית. אפשר לשמוע איך חשוקג'י נחקר, עונה ונרצח".

 

גורם אמריקני אמר השבוע שלפני היעלמותו של חשוקג'י יירט המודיעין האמריקני שיחות של גורמים סעודים, ששוחחו על תוכניות ללכוד אותו. הגורם העריך שהתוכנית הראשונית של סעודיה הייתה ללכוד את העיתונאי ולחטוף אותו לסעודיה, ולא לרצוח אותו בקונסוליה. לא ברור אם ארה"ב הזהירה את חשוקג'י שיש סכנה לשלומו.

 

סעודיה מכחישה את הערכת המשטרה בטורקיה שהיא שלחה צוות של 15 גברים לחסל את חשוקג'י באיסטנבול. הלילה טען שר הפנים הסעודי כי מדובר ב"שקרים שנועדו לפגוע בממשל".

 

ג'מאל חשוקג'י סעודיה טורקיה ארה

 

ביום רביעי פרסמה התקשורת הטורקית תיעוד של אותה חבורה מגיעה לטורקיה. לפי המשטרה הם הגיעו בשני מטוסים שכורים ועזבו את איסטנבול בערב ה-2 באוקטובר. גורמים ביטחוניים טורקים טענו שחשוקג'י נרצח בקונסוליה בהוראת השלטון בריאד ושגופתו בותרה. "זה כמו 'ספרות זולה'", אמר אחד הגורם.

 

החוקרים הטורקים, שקיבלו אישור לערוך חיפושים בקונסוליה הסעודית, מעוניינים גם להיכנס לבית הקונסול הסעודי שגר בסמוך לקונסוליה. באותו הבית שהתה חבורת החשודים בשעות שאחרי כניסתו של העיתונאי לקונסוליה. מצלמת אבטחה מחוץ לבית תיעדה רכב שחור מגיע למקום - אחרי שתועד חונה מחוץ לקונסוליה בזמן שחשוקג'י נכנס אליה. ייתכן שחשוקג'י הוחזק ברכב השחור, חי או מת.

 

ישנם דיווחים סותרים בנוגע לחיפושים הטורקיים בקונסוליה. השבוע דיווח הגרדיאן שהחוקרים הטורקים כבר נכנסו לבניין, ושסעודיה הסירה את מצלמות האבטחה כדי להעלים ראיות. אך יום לאחר מכן אמרו גורמים במשטרה הטורקית שהחיפושים עדיין לא התחילו - וכנראה יתעכבו. הגורמים אמרו שסעודיה אישרה השבוע לשלושה חוקרים גישה לכל האזורים בקונסוליה - אך שינתה את דעתה בעקבות הפרסום בתקשורת הטורקית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הרצח תועד" (הדיווח ב"דיילי סבאח")
מומלצים