שתף קטע נבחר

הרג הפלסטינית: שב"כ מעורב בחקירה. אבו מאזן: "פשע מכוער"

המחלקה היהודית משתתפת בחקירת מותה של עאישה ראבי (47), פלסטינית תושבת השומרון, שלטענת הפלסטינים נהרגה לאחר שמתנחלים יידו אבנים לעבר רכבה סמוך לצומת תפוח. עם זאת, טרם התברר אם מדובר ביהודים

לאחר שהיום (שבת) הוציא בית משפט השלום בירושלים צו איסור פרסום על חקירת האירוע שבו נהרגה עאישה ראבי (47), פלסטינית תושבת הכפר בידיא שבשומרון, נודע כי המחלקה היהודית של שב"כ מעורבת בחקירה. לטענת הפלסטינים, ראבי נהרגה לאחר שמתנחלים יידו אבנים לעבר רכבה ליד צומת תפוח. מוקדם יותר היום היא הובאה למנוחות. בינתיים, לצד הטענות שמדובר במתנחלים שאחראים לאירוע - במערכת הביטחון בודקים את כל הכיוונים. במהלך היממה האחרונה נסרקה הזירה ולא נמצאו עקבות, עדויות או ראיות שקושרות מתנחלים לאירוע.

 

עאישה ראבי, ההרוגה הפלסטינית אשר נהרגה לאחר שמתנחלים יידו אבנים לעבר רכבה , ובנותיה ()
עאישה ראבי (למטה משמאל) ובנותיה

אעישה ראבי ויעקוב מוחמד ראבי ()
אעישה ראבי ובעלה, יעקוב מוחמד ראבי

בימים האחרונים , בעקבות שני הפיגועים בשומרון - גבר החשש במערכת הבטחון מפעולת נקמה. לפי שעה, כרגע לא ידוע על עצורים וגם לא ברור אם מדובר ביהודים שאכן אחראים למעשה. החקירה הוטלה על ימ"ר מחוז ש"י בשיתוף המפלג לפשיעה לאומנית וכאמור, המחלקה היהודית בשב"כ. כמו כן, במערכת הביטחון ומייחסים לה "חשיבות יתרה".

 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שוחח הערב עם אביה ובעלה של ראבי וניחם את השניים. אבו מאזן ציין כי "ראבי הינה אחת מהשאהידים, בני עמנו אשר הקריבו בדמם למען מולדתם ועמם".

 

עוד הוסיף אבו מאזן: "זהו פשע מכוער ביותר, אותו ביצעו המתנחלים בהגנתה של מדינת הכיבוש. לא ייתכן שזה יעבור ללא עונש. עמנו ימשיך לעמוד איתן על אדמתו, יהיו אשר יהיו הקורבנות. הפשעים הללו לא יפגעו בנחישות של עמנו להמשיך בדרך החירות והעצמאות עד להקמת מדינה עצמאית שבירתה הנצחית ירושלים".

 

בכפר בידיא קיבלו בכעס את ההודעה על מותה של ראבי, אשר הייתה בעת האירוע ברכב יחד עם בעלה ובתם בת ה-9. הבעל, יעקוב מוחמד ראבי, נסע לאסוף את אשתו לאחר שהשתתף בחתונה של קרובי משפחתה בחברון.

 

הלוויתה של עאישה ראבי ()
הלוויתה של עאישה ראבי

הלוויתה של עאישה ראבי ()

הלוויתה של עאישה ראבי ()

הלוויתה של עאישה ראבי ()

הלוויתה של עאישה ראבי ()

הלוויתה של עאישה ראבי ()

רכבה של האישה הפלסטינית שנהרגה ()
רכבה של ראבי

 "בדרך חזרה וכשהגענו קרוב למחסום נזרקה אבן גדולה לעבר הרכב, והיא פגעה בראשה של אשתי", סיפר לקרובי משפחתו שדיברו עם ynet. "ישר המשכתי בנסיעה כשהיא מלאה בדם. הילדה בכתה וצעקה בגלל מה שראתה".

 

הבעל הוסיף :"הייתי במצב קשה מאוד. אחרי הפגיעה המשכתי לבית חולים. כל הדרך ביקשתי מאשתי שתענה לי וגם ניסיתי להרגיע את הילדה, שלא הפסיקה לבכות".

 

אחר הצהריים ליוו אלפים את ראבי בדרכה האחרונה. משתתפים בהלוויה צעקו "נקריב את חיינו למען השהידית" ו"עאישה אישה גיבורה". הם דרשו להגיע לרוצחים ולהעניש אותם ולא לסגור תיקים בטענה שאין ראיות.

 

לסוכת האבלים הגיעו פלסטינים מכל האזור. קרוב משפחתה של ההרוגה אמרה: "השהידית עאישה חיכתה על מנת להשתתף בחתונה של הבת שלה, שאמורה להתקיים בעוד שבועיים. בימים האחרונים היא דיברה המון על החתונה. היא ביקשה מכולנו להגיע ולהשתתף בשמחה הגדולה. אבל לצערי המתנחלים רצחו אותה וגזלו את חייה. במקום שנשתתף בחתונה, כולנו השתתפנו בהלוויה הגדולה".

 

בעקבות האירוע, הכריזו בבידיא על שביתה שבמסגרתה כל בתי העסק והמוסדות הציבוריים יהיו סגורים היום. "על הממשלה הישראלית לעצור את הרוצחים ולא לזלזל במקרים מסוג זה. הציתו מסגדים וכלי רכב ובתים, ולא ראינו עצורים. זה המשך לאותם מעשים", אמר אחד המשתתפים בהלווייתה של ראבי.

 

הוא הוסיף כי "זה מקרה חמור ביותר. לדעתי האסון הזה היה צפוי, זאת לא פעם ראשונה שזורקים אבנים לעבר כלי רכב פלסטיניים. היו עוד הרבה מקרים שהסתיימו ללא מוות". לדבריו, "אנחנו לא יודעים מה תהיה התגובה שלנו, אבל המקרה לא יעבור בשתיקה. אין מצב שרוצחים אנשים וכולם יישבו בשקט. ממשלת ישראל היא האחראית לכל תרחיש".

 

מנגד, עו"ד איתמר בן גביר שייצג בעבר נערי גבעות בחשד לתג מחיר מתח ביקורת חריפה על ההחלטה לערב את המחלקה היהודית בשב"כ: "יש לזכור שטרם ברור אם מדובר אכן בטענה נכונה. אולם, גם אם אכן מדובר באירוע של יידוי אבנים, לצערי בעשרות תיקים שמגיעים אל שולחני כאשר ערבים זורקים אבנים לעבר יהודים, אין חקירת שב"כ והאירוע נותר בחקירת משטרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עאישה ראבי ורכבה שנפגע מאבנים
מומלצים