שתף קטע נבחר

עוד מכה לנאס"א: תקלה בטלסקופ החלל צ'נדרה

הטלסקופ הוותיק עבר ל"מצב בטוח" בשל תקלה. בנאס"א הרגיעו: "כל המערכות של הטלסקופ פעלו כמצופה במצב זה והציוד המדעי לא נמצא בסכנה"

שבוע לאחר שטלסקופ החלל האבל עבר ל"מצב בטוח" בשל תקלה בג'ירוסקופ, הודיעה הלילה (שבת) סוכנות החלל האמריקנית נאס"א כי גם טלסקופ החלל צ'נדרה נכנס ל"מצב בטוח". במסגרת המצב החדש, חומרה קריטית תאוחסן ביחידות גיבוי והטלסקופ מכוון את עצמו - כך שהלוחות הסולאריים יקבלו כמה שיותר אור שמש.

 

טלסקופ החלל צ'נדרה (צילום: נאס
טלסקופ החלל צ'נדרה(צילום: נאס"א)

 

בטלסקופ צ'נדרה (Chandra X-ray Observatory) כמה מכשירים רגישים לקרינת רנטגן, ומיקומו בחלל מאפשר לו לצפות בתחום קרינה זה, שכמעט אינו חודר דרך אטמוספירת כדור הארץ

 

בנאס"א הרגיעו ואמרו כי "ניתוח המידע הקיים מצביע על כך שהמעבר ל'מצב בטוח' הינו שגרתי באירוע שכזה". עוד אמרו בסוכנות החלל האמריקנית כי "כל המערכות של הטלסקופ פעלו כמצופה ב'מצב הבטוח' והציוד המדעי לא נמצא בסכנה. הסיבה למעבר ל'מצב הבטוח' (שייתכן כי קשורה לג'ירוסקופ) נמצאת בחקירה".

 

צ'נדרה פועל כבר 19 שנה בחלל, למרות שהוא תוכנן לפעול חמש שנים בלבד. כבר ב-2001 האריכה נאס"א את משך המשימה לעשר שנים והוא - כך על-פי התכנון - אמור לפעול גם בשנים הקרובות.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נאס"א
טלסקופ החלל צ'נדרה
צילום: נאס"א
מומלצים