שתף קטע נבחר

חשש: קיצוצים בתקציבי המשרדים בגלל הגירעון החריג

בסוף השבוע פירסם החשב הכללי באוצר נתונים לפיהם קיים גירעון גדול בפעילותה התקציבית של הממשלה, אולם דווקא כעת שב שר האוצר, משה כחלון, ומצהיר כי יש לו תוכנית להפחתת מסים. גורמים כלכליים מזהירים: הפחתות מסים ייחשבו ככלכלת בחירות

לראשונה מזה 3 שנים, מצבה של קופת המדינה בכי רע וקיים חשש כבד שבשל "בזבוזי" הממשלה, ייווצר לקראת סוף השנה האזרחית גירעון חריג בתקציב, שאולי יחייב קיצוצים בתקציבי משרדי הממשלה - מצב לא נוח עבורה במיוחד כשבחירות קרובות. כך דווח הבוקר (א') ב"ידיעות אחרונות".

 

דווקא כעת שב שר האוצר, משה כחלון, ומצהיר כי יש לו תוכנית להפחתת מסים והוא דוגל בהמשך הפחתות שביצע ב־3 השנים הראשונות לכהונתו. כחלון מתכוון להוציא לפועל את התוכנית שגובשה באוצר בראשית השנה ופורסמה ב"ידיעות אחרונות", לפיה יש כוונה להפחית ולבטל עוד מכסים ומסי קנייה, שיקלו בעיקר על הזוגות הצעירים.

משה כחלון  (צילום: רויטרס)
משה כחלון (צילום: רויטרס)
 

כמו כן הוכנה תוכנית להקלה בתשלומי מס הכנסה לבעלי שכר נמוך יחסית, בעיקר עד 10,000 שקל ברוטו בחודש. זאת, באמצעות הענקת עוד נקודות זיכוי ממס הכנסה, כשממילא המס המשולם בדרגות שכר אלה נמוך מאוד גם היום.

 

גורמים כלכליים, כולל בכירים במשרדי הממשלה, טוענים שהפחתות מסים בעת הזאת אינן הגיוניות וייחשבו ככלכלת בחירות. זאת לצד הגידול הצפוי בהוצאות הממשלה בשנים הקרובות, בעיקר בתחום הביטחוני.

 

מלשכת שר האוצר נמסר אתמול ל"ממון" כי "השר הבהיר שהוא תמיד בעד הורדת מסים, מתחילת הקדנציה וגם הלאה".

 

בסוף השבוע פירסם החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, את נתוני קופת המדינה בספטמבר, והנתונים מאשרים את החשש כי קיים גירעון גדול בפעילותה התקציבית של הממשלה. בספטמבר בלבד הגיע הגירעון לסכום גבוה וחריג של 8.4 מיליארד שקל.

 

באוצר טוענים שהגירעון גדל עקב דחיית בתשלומי מס לאוקטובר, עקב חגי תשרי, אולם כבר חודשים אחדים יש הוצאות חריגות של הממשלה וירידה מתמשכת בגידול שהיה צפוי השנה בהכנסות ממסים. ההערכה היא שנדחו תשלומי מיסים בכ־6.1 מיליארד שקל מספטמבר לאוקטובר. אלמלא דחייה זו, היה הגירעון בספטמבר עומד על 2.3 מיליארד שקל.

 

בחודשים ינואר־ספטמבר 2018 נמדד גירעון בתקציב של 24.1 מיליארד שקל, לעומת גירעון של 4.8 מיליארד בלבד בתקופה המקבילה אשתקד. גם לפי גירעון של 18 מיליון שקלים - ללא דחיית תשלומי המסים - מדובר בגירעון ענק לעומת השנה שחלפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים