שתף קטע נבחר

רגע היסטורי בחיפה: חיל הים מפנה מקום לטיילת החדשה

לאחר הסכם בין העירייה למשרד הביטחון וצה"ל, תחובר הטיילת מחוף בת גלים לחוף השקט. ראש העיר יונה יהב: "הדבר התאפשר רק לאחר מאבק להחזרת השטח לציבור"

בצהריים (יום א') החלו דחפורים להרוס את החומה החוצצת בין רחוב רציף אהרון רוזנפלד בשכונת בת גלים בחיפה לבין בסיס ההדרכה של חיל הים השוכן בקצהו. במהלך השנה הקרובה, תוקם במקום טיילת ייחודית שתחבר את בת גלים לאזור החוף השקט ולבית החולים רמב"ם.  

 

 

בימים האחרונים הועבר שטח חוף הים הגובל בבסיס לרשות עיריית חיפה. מדובר בהסכם ראשון מסוגו בין משרד הביטחון לעיריית חיפה, במסגרתו "נסוג" הבה"ד מהחוף. על מנת לאפשר את יציאת הסירות של החניכים לים, יעבור חלק מהטיילת בגשר מעל המים. תושבים בשכונה שהגיעו לחזות באירוע קידמו את שבירת החומה במחיאות כפיים.

 

הדמיה של הטיילת החדשה בחיפה (צילום: גרינשטיין-הרגיל אדריכלות נוף)
(צילום: גרינשטיין-הרגיל אדריכלות נוף)

 

הדמיה של הטיילת החדשה בחיפה (צילום: גרינשטיין-הרגיל אדריכלות נוף)
קטע מהטיילת החדשה בחיפה(צילום: גרינשטיין-הרגיל אדריכלות נוף)

"זה ממש רגע היסטורי שיאפשר חיבור של הטיילת בבת גלים לטיילת של החוף השקט", אמר ראש העיר, יונה יהב. "הדבר התאפשר אחרי מאבק לא פשוט, חלקו משפטי, להחזרת השטח לציבור".

 

מהנדס העיר, אריאל ורטמן, ציין כי החומה הוקמה עוד בתקופת המנדט הבריטי וכי זו הפעם הראשונה מאז שהשטח יהיה פתוח לציבור החיפאי. "זה לא פשוט להתמודד מול גופים רבי עוצמה כמו חיל הים ומשרד הביטחון", אמר. "ההצלחה פה מעודדת לקראת הפרויקטים העתידיים שכבר אושרו ובראשם חזית הים. חיבור הטיילות יאפשר רצף הליכה רגלית מהמבואות הדרומיים של חיפה ועד לחוף השקט, ובהמשך גם הלאה לכיוון הנמל".

 

ייחודה של הטיילת היא בכיוונים אליהם היא נמתחת - ממערב למזרח וצפונה, לכיוון עכו, הגליל וראש הנקרה. שבירת החומה והקמת קטע הטיילת החדש, ישלימו רצף של טיילות ופארקים באורך של כמעט 10 קילומטרים - מחוף דדו שבדרום חיפה ועד לחוף השקט הגובל בנמל ובבסיס חיל הים.

 

טיילת בת גלים שבחיפה היא הוותיקה מכולן – היא הוקמה בשנות ה-70 של המאה הקודמת. בעשור שלאחר מכן הוקמה הטיילת בחוף דדו, ומאז נבנו טיילות

בחוף הכרמל ופארק שקמונה (אתר ארכיאולוגי וימי). פארק הכט, הנמצא מצדה המזרחי של מסילת הרכבת, הוא החלק היחיד בטיילת שממנו לא מתאפשרת גישה ישירה לים.

 

בימים אלה מסתיימת הקמת טיילת יוברט המפרי, בין המרכז לחקר הימים והאגמים לבת גלים, ולאחר הקמת טיילת הבה"ד - יושלם החיבור לטיילת הקיימת, בין מנחת המסוקים של בית החולים רמב"ם לבין החוף השקט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גרינשטיין-הרגיל אדריכלות נוף
הדמיה של הטיילת החדשה בחיפה: רגע היסטורי
צילום: גרינשטיין-הרגיל אדריכלות נוף
מומלצים