שתף קטע נבחר

ריכוך בעמדת החרדים על חוק הגיוס: "נצביע נגד החוק, אך לא נפרוש"

בתום ישיבה של מועצת גדולי התורה, אומרים בסיעות החרדיות כי ניכרת מגמת ריכוך בעמדת הרבנים וכעת אין בכוונתם לפרק את הממשלה על חוק הגיוס. ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה שבוטלה היום תתכנס מחר ונושא זה יעלה לדיון

סיבוב הפרסה של הסיעות החרדיות: מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל סיימה הערב (א') ישיבה בעניין חוק הגיוס המאיים להפיל את הממשלה. בסיום הישיבה נשמעו אמירות מפויסות בקרב הרבנים. אחד הגורמים אמר: "נראה שנצביע נגד ולא נפרוש כשהחוק יעבור". עוד אמרו כי "המגמה היא לא להפיל את הממשלה בגלל חוק הגיוס".

 

דרעי וגפני עם המתונים, אך הרב של ליצמן יכריע (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)
דרעי וגפני עם המתונים, אך הרב של ליצמן יכריע(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)

משבר חוק הגיוס:

התבטאויות נתניהו וליברמן מרמזות: הולכים לבחירות

ליברמן באולפן ynet: "הכדור לא נמצא במגרש הרבנים"

 

במערכת הפוליטית עקבו בדריכות אחר הישיבה. גורמים פוליטיים מסרו כי לא היה טעם לקיים את ישיבת ראשי הקואליציה ללא הכרעת מועצת גדולי התורה שהתכנסה להכריע בסוגיית הגיוס. חברי המועצה, שהבולט שבהם הוא האדמו"ר מגור, מרכיבים את ההנהגה הרוחנית של הסיעה החסידית ביהדות התורה בראשות סגן השר יעקב ליצמן, שהיא המרכזית והמשפיעה במפלגה החרדית האשכנזית.

 

ליצמן עצמו אמר בחודשים האחרונים כי הוא לא יאפשר לחוק לעבור - ואף איים להתפטר. דגל התורה הליטאית של משה גפני וש"ס המזרחית של אריה דרעי נוטות לקבל את המתווה הנוכחי כמות שהוא, בלית ברירה, ובלבד שלא לגרור את ישראל למערכת בחירות שנושא גיוס החרדים במרכזה.

 

האדמו"ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר (צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת) (צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת)
האדמו"ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר(צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת)

סיבה נוספת לריכוך בעמדותיהם של השר דרעי וח"כ גפני היא שעל פי פסיקת בג"ץ, אם לא יאושר חוק חלופי עד תחילת חודש דצמבר, החוק הקיים פוקע ועל תלמידי הישיבות כולם חלה לכאורה חובת שירות. לעומתן, אגודת ישראל הקשיחה עמדות עוד לפני שהוגשה ההצעה, וליצמן אף איים בכמה הזדמנויות להפיל את הממשלה אם תאושר בקריאה שניה ושלישית – למרות ההימור הפוליטי וחשיפת לומדי התורה לצה"ל.

 

 

ליברמן הבהיר הבוקר לאולפן ynet כי לא יסכים לכל שינוי במתווה הקיים, שגובש על-ידי צוותים מקצועיים במשרדו, ונראה כי המוצא היחיד להישרדות הקואליציה היא ישור קו של החסידים עם דרעי וגפני המתונים.

 

"אני לא חושב שהבחירות כרגע הן הדבר הנחוץ ביותר למדינת ישראל", אמר ליברמן בעקבות משבר חוק הגיוס. "תמיד אפשר להמציא תירוצים. חוק הגיוס עבר בקריאה ראשונה ברוב גדול ואין שום בעיה להעביר את זה גם בקריאה שנייה".

 

הבוקר התייחס נתניהו לנושא בפתח ישיבת הממשלה וקרא לאדמו"רים להתפשר: "זהו חוק טוב, חוק מאוזן, הוא מאזן בין צרכי הצבא שהכין אותו ולצרכי הציבור החרדי". נתניהו הוסיף כי "החוק הזה צריך לעבור ואני חושב שהגיע הזמן לשים אותו מאחורינו. זאת עמדתי, זו צריכה להיות גם עמדת הממשלה לטובת המדינה, לטובת הציבור החרדי ולטובת היחסים בין חרדים לחילונים. לכן אני קורא למועצת גדולי התורה שמתכנס היום לקבל את ההחלטה הנכונה. החוק הזה טוב לישראל".

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הגיב הערב להתפתחויות האחרונות בנושא: "כפי שאמרנו מתחילת הדרך - חוק הגיוס הוא קומבינה אחת גדולה בין לפיד לנתניהו. זה חוק שלא יגייס את החרדים וגם לא מתגמל את החיילים שכן נושאים בנטל ומשרתים. נושא השוויון בנטל הוא לא אתנן פוליטי. חבל שלפיד נכנע והפך לשכפ"ץ של נתניהו וליברמן".

 

בנט ממשיך לתקוף את ליברמן

במקביל, שר החינוך נפתלי בנט המשיך לתקוף בחריפות את שר הביטחון אביגדור ליברמן. במהלך ישיבת מרכז הבית היהודי הצהיר בנט כי הבחירות הקרובות כלל לא יעסקו בראשות הממשלה.

"על מה יהיו הבחירות הבאות? אני אגיד על מה לא - וזה מי יהיה ראש הממשלה הבא. זה יהיה נתניהו וטוב שכך.

 

"השאלה היא אם הבית היהודי ינצח וימשוך ימינה, או ששאר המפלגות שמושכות לכיוון מרכז ושמאלה. אתה נכנס לישיבת ממשלה והנה שר הביטחון מציג תוכנית להכפלת העיר קלקיליה. בין אם אלה "יש עתיד" או "המחנה הציוני" או "כולנו", אנחנו מושכים ימינה בכוחנו הדל.

 

"לכן הבחירות הבאות יעסקו באם תהיה לנו ממשלת ימין עם ערכים שאנחנו מאמינים בהם, או שוב חלילה נצביע ימין ונקבל שמאל. אנחנו צריכים להיות השותף הדומיננטי של נתניהו בממשלה הבאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן זינדל / פלאש90, מוטי קמחי
אריה דרעי ומשה גפני
צילום: יונתן זינדל / פלאש90, מוטי קמחי
מומלצים