שתף קטע נבחר

אסון באתר הבנייה בבת ים: אנטון נהרג, תשעה נחקרו

אנטון מרצ'נקו בן 26 מחולון נהרג בתאונת עבודה בפרויקט בנייה בבת ים, והותיר אחריו הורים ואח. חבריו הגיעו הערב לנחם את ההורים. הפגנה התקיימה מול ביתו של מנכ"ל קבוצת אלקטרה. "המנכ"לים בארמונות, הפועלים בארונות", צעקו המפגינים

 

ארנון מרצ'נקו, ההרוג ה-33 בתאונות בנייה ()
אנטון מרצ'נקו. נפל מהקומה השישית

 

אנטון מרצ'נקו, תושב חולון בן 26, הוא העובד שנהרג אתמול (א') בתאונת עבודה בפרויקט "פארק הים" שבונה "אלקטרה בנייה" בבת ים. הוא הותיר אחריו הורים ואח קטן. צו הפסקת עבודות מנהלי הוצא לאתר למשך 48 שעות, במקביל לחקירת משטרה שנפתחה בשיתוף משרד העבודה והרווחה. מרצ'נקו הוא ההרוג ה-33 בענף הבנייה מתחילת השנה. חבריו של מרצ'נקו הגיעו במהלך היום לבית הוריו בחולון, כדי לשהות עם בני המשפחה בשעתם הקשה.

  

 

 

פרויקט "פארק הים" נבנה בצומת הרחובות הקוממיות והנביאים בבת ים. מחקירת המשטרה עולה כי מרצ'נקו עבד בקומה השישית ונפל מגובה רב לתוך פיר של פסולת בנייה ואשפה. חובשים ופרמדיקים של מד"א שהוזעקו למקום נאלצו לקבוע את מותו במקום. צוותי כיבוי מתחנת בת ים, שסייעו בהגעה אל חלקו התחתון של הפיר, סיפרו שהיו עדים למחזות קשים.

 

שוטרי מרחב איילון במשטרה פתחו בחקירה בשיתוף משרד העבודה והרווחה ולאתר הוצא כאמור צו הפסקת עבודות מנהלי ל-48 שעות. תשעה בעלי תפקידים באתר הבנייה נחקרו אתמול במשטרה בחשד לאחריותם בגרימת מותו ברשלנות של מרצ'נקו, ארבעה מהם תחת אזהרה. לאחר החקירה שוחררו כל המעורבים בתנאים מגבילים.

נהרג פועל בתאונת עבודה באתר בניה בבת ים ()
כוחות הצלה הוזעקו למקום

נהרג פועל בתאונת עבודה באתר בניה בבת ים (צילום: דוברות כבה מחוז דן)
צוותי כיבוי אש במקום האסון(צילום: דוברות כבה מחוז דן)

נהרג פועל בתאונת עבודה באתר בניה בבת ים ()

נהרג פועל בתאונת עבודה באתר בניה בבת ים ()

נהרג פועל בתאונת עבודה באתר בניה בבת ים ()
 
שלט סגירת אתר בנייה בת ים  (צילום: איתי בלומנטל)
צו הפסקת בנייה ל-48 שעות (צילום: איתי בלומנטל)

הפגנה מול ביתו של מנכ
ההפגנה הערב מול ביתו של מנכ"ל אלקטרה בשכונת צהלה

הפגנה מול ביתו של מנכ

כמה פעילים חברתיים הפגינו אמש מול ביתו של מנכ"ל קבוצת "אלקטרה" איתמר דויטשר בשכונת צהלה. "זו חברה מהמובילות בהפרות של תקנות הבנייה והבטיחות באתרי עבודה", סיפרה הפעילה החברתית ספיר סלוצקר-עמראן, שאספה סביבה פעילים נוספים תחת הכותרת  'המנכ"לים בארמונות, הפועלים בארונות'. "מדובר בהפקרה של עובדים למותם. אלקטרה היא אחת החברות מהגדולות בתחום והמובילות שלא עושה מספיק כדי לתת בטיחות לפועלים שעובדים בחברות שלה. חשוב לנו להראות שלציבור אכפת מהפועלים ואנחנו לא מוכנים שההפקרות הזו תמשך".

 

אלקטרה בנייה: מינינו יועצים חיצוניים לבטיחות

מחברת אלקטרה בנייה נמסר בתגובה: "החברה משתתפת בצער משפחת ההרוג, וברגעים אלה נבדקות בשטח נסיבות המקרה הספציפי. החברה בוחנת ומתחקרת כל אירוע בטיחותי מתוך מטרה להפיק מסקנות ותובנות שיימנעו מקרים דומים. לאור התאונות האחרונות, עוד לפני המקרה המצער שאירע הבוקר, הוחלט בחברה על כמה צעדים מידיים נוספים להגברת הבטיחות בפרויקטים השונים, בהם מינוי צוות של יועצים חיצוניים מנוסים בתחומי הבנייה והבטיחות, אשר בוחנים באופן שוטף את הבטיחות באתרי החברה תוך שימת דגש על דרכים לשיפור מתמיד ומיידי של הנושא ככל שניתן.

 

"נדגיש, כי בשנה האחרונה הסתכם תקציב הבטיחות של אלקטרה בנייה בכ-20 מיליון שקל", נמסר מהחברה. "מערך הבטיחות של אלקטרה בנייה כולל את כל אנשי השטח, צוות של כ-250 עובדים, מתוכם כ-130 מנהלי עבודה ושמונה ממוני בטיחות".

 

עוד נמסר מהחברה כי "מאחר שתאונות עבודה רבות בענף הבנייה נגרמות בקרב עובדים של קבלני משנה, לרבות בפרויקטים של החברה, מגבירה אלקטרה בנייה את פעולות ההסברה והאכיפה בתחומי הבטיחות מול קבלני המשנה ועובדיהם, ובמידה ונמצאים ליקויי בטיחות מפעילה החברה סנקציות נגד קבלני משנה, שלא מקיימים את נוהלי הבטיחות הקבועים בחוק ובחוזים החתומים על ידם בפרויקטים השונים שלה, לרבות החלפתם".


פורסם לראשונה 14/10/2018 22:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנטון מרצ'נקו, שנהרג בתאונת העבודה
מומלצים