שתף קטע נבחר

לבני: "ליברמן פתטי. בא לספר שהגיע הרגע לתקוף בעזה?"

ראש האופוזיציה תקפה בריאיון לאולפן ynet את הממשלה "החלשה מול הביטחון" ואת נתניהו "שמשקר לציבור שלו, הוא יידרש להסביר הצבעה נגד חוק הפונדקאות שהבטיח". ומה קורה אצלה בבית? "סוכם שגבאי בראש. צריך את אמון הציבור, וכל אחד יצטרך לקבל החלטות בהתאם"

ראש האופוזיציה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה הבוקר (ב') בריאיון לאולפן ynet כי היא "מסתובבת עם סכין בין השיניים" כדי להחליף את נתניהו. לרגל פתיחת כנס החורף של הכנסת היא הבטיחה "נגיש הצעות החוק שיביכו את הממשלה". צפו בריאיון:

 

 

"נתניהו נתן בעצם את ההגה של המדינה בידי שני גורמים – אחד זה המפלגות החרדיות שרוצות להוביל אותנו ושנחיה לפי מדינת הלכה. יש להן קושי עמוק עם שוויון", תקפה לבני. "הגורם השני זה הבית היהודי שיש להם קושי עם שוויון לערבים. נתניהו פשוט מסר להם את ההגה כי הוא רוצה רק לשבת על הכיסא. זאת בעיה מאוד קשה לכל מי שרוצה לחיות במדינה דמוקרטית".

 

על המושב הקרוב אמרה לבני שהיא בעד שיהיה סוער: "אנחנו נשים הצעות חוק שיביכו את הממשלה. במושב הזה נתניהו יצטרך להסביר למה הוא מצביע נגד מגילת העצמאות. הוא יצטרך להסביר איך הוא מצביע על הצעת חוק שהוא התחייב להצביע בעדה – הפונדקאות".

 

- הבייס שלו לא מתעניין בזה. 

"השאלה כמה הבייס שלו מרגיש אי נוחות עם זה שראש הממשלה שלו משקר לו בפרצוף".

ציפי ליבני (צילום: אוהד צויגנברג)
לבני במליאה. "נגיש הצעות חוק שיביכו את הממשלה"(צילום: אוהד צויגנברג)

בנימין נתניהו נואם בערב גאלה  (צילום: יואב דודקביץ)
נתניהו. "השאלה היא כמה הבייס שלו מרגיש אי נוחות עם זה שראש הממשלה שלו משקר לו בפרצוף"(צילום: יואב דודקביץ)

במהלך הראיון התייחסה לבני גם למעמד המחנה הציוני: "המחנה הציוני יהיה האלטרנטיבה, שביחד עם עוד שיחברו לגוש הגדול, נשפר את המצב לתושבי עוטף עזה".

 

- מה זה הגוש הגדול? מי חובר למי?

"אני מאמינה בצורך לייצר כאן תקווה חדשה לכל אותם מצביעים שרואים מה הממשלה עושה, מרגישים שחלק מההנהגה שמייצגת את הדרך שלהם עסוקה בעצמה, ואנחנו צריכים להתרומם מעל זה".

 

"המצב מורכב. אני לא באה לספר שהכל נהדר", אמרה לבני. "בגלל שהמצב של המדינה כל כך קשה זה חלק מהאחריות שהיא לא רק שלנו, אלא גם שלנו. זה לא 'בואו הצטרפו אלינו' – זה בואו נקים ביחד משהו גדול יותר".

ציפי לבני ואבי גבאי (צילום: מוטי קמחי)
לבני וגבאי. "התפקיד של כל אחד מאיתנו זה לייצר צוות אטרקטיבי ואלטרנטיבי לממשלה"(צילום: מוטי קמחי)

על חלוקת התפקידים במחנה הציוני סיפרה לבני: "כמו שאתם יודעים, הסיכום זה שאקח את ראשות האופוזיציה ואני מאוד מרוצה מזה. הדבר השני זה אלטרנטיבה – סיכמנו שאבי גבאי, יו"ר מפלגת העבודה, עומד בראש המחנה הציוני. התפקיד של כל אחד מאיתנו הוא לייצר פה צוות אטרקטיבי ואלטרנטיבי לממשלה הזאת".

 

היא סירבה להתייחס לאפשרות שגבאי יפנה את מקומו, מכיוון שמדובר בהחלטה של מפלגת העבודה, או לסקרים ולפיהם המחנה הציוני מקבל יותר מנדטים כשהיא בראשו. עם זאת, לדברי לבני "צריך צוות, צריך חיבורים וצריך את אמון הציבור וכל אחד מאיתנו יצטרך לקבל את ההחלטה בהתאם".

 

אירוע פתיחת השנה של המחנה הציוני (צילום: מוטי קמחי)
לבני עם חברי המחנה הציוני. "חייבים לנסות ולפעול להחליף את נתניהו"(צילום: מוטי קמחי)

"אני לא מקבלת את הנחת היסוד הזאת שאומרים שנתניהו יהיה ראש הממשלה ועכשיו תבחרו מי יהיה שם איתו", אמרה לבני. "אנחנו חייבים לנסות ולפעול להחליף אותו".

 

- ואם לא?

"אין אם לא. כשאת יוצאת לקרב את שואלת 'מה יהיה אם אני אפסיד?' - לא".

 

לבני הוסיפה: "זה נכון שחלק מהמנהיגים שמצויים היום באופוזיציה משיקולים טקטיים חושבים שנכון יותר להביא קולות מהמין. בעיניי זה לא נכון. יש לנו דרך, אנחנו צודקים בה ואנחנו צריכים להתייצב מאחוריה. הספיק לנו העניין של בריתות שהיו בעבר עם בנט, שזה ימין קיצוני, או כחלון. הגיע הזמן ללמוד לקח".

 

"לא מאמינה שנתניהו יוביל מהלך חיובי"

לבני המשיכה לתקוף את נתניהו: "במציאות יכולתי לדבר איתך כאן באולפן כשרת החוץ בממשלת נתניהו, כי זה הוצע לי ואני סירבתי לו כי אני לא מאמינה שנתניהו אי פעם יוביל מהלך שהוא חיובי, יחזיר תקווה לשלום, יעשה משהו של היפרדות".

 

 

"הוא תמיד חוזר לבייס שלו והבייס שלו הוא מתנחלי", הוסיפה. "לכן אנחנו רואים שבמקום להילחם בטרור הם יכריזו כאן הכרזות של עוד שניים ורבע בתים על איזו גבעה בודד בתור כאילו מענה לטרור. הם חלשים מול הביטחון, הם לא יודעים לתת מענה – וזה מתחיל להיות הבטן הרכה של ממשלת הימין – הביטחון".

 

- אתמול אמר שר הביטחון "הגיע הרגע, ננחית מכה קשה".

"זה לא פתטי? שר הביטחון – אתה בא לאולפן לספר שהגיע הרגע? הייתי בכל כך הרבה מבצעים, ולצערי גם מלחמות. כשמגיע הרגע אתה עושה אותו. אצטט את שר הביטחון בימים שהוא אמר (באנגלית) 'אם אתה צריך לירות – תירה, אל תדבר'. יש אלטרנטיבה שאני רוצה לומר אותה לציבור. הבחירה בעזה היא לא בין מבצע צבאי להידרדרות לבין לשלם לחמאס דמי חסות, ביבי מוביל את זה לשם".

 

- מה עושים, מהלך אזורי?

"בוודאי. האלטרנטיבה הייתה על השולחן. לממשלה הזאת חסרה הרגל המדינית המסיימת. חמאס זו סכנה ביטחונית, אבל זה לא סכנה שיהיה איתו שלום. מה שמאיים על ביבי והשיקולים הפוליטיים שלו זה חס וחלילה אם הוא יצטרך לעשות מהלך עם המתונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
לבני במליאה, ארכיון
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים