שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שלא יתקלף: כך תבחרו צבע לבית
  מתכננים צביעה יסודית בבית? רגע לפני שאתם מזמינים בעל מקצוע כדי לצבוע את הדלתות, המשקופים, המעקות והסורגים, כדאי שתכירו את סוגי הצבעים השונים. אתר "המקצוענים" עם מושגים בסיסיים שיאפשרו לכם להבין על מה הצבע מדבר, ויקטינו את הסיכוי שינסו לעבוד עליכם

  אם אתם לפני צביעה של הבית, יש כמה מושגים שתכירו לפני שאתם ניגשים לחנות ומרימים גבה כשהמוכר שואל אתכם אם אתם מעוניינים בצבע אקרילי או בטיח פיגמנטי. אתר "המקצוענים" עם מדריך מושגים בסיסי שיאפשר לכם לבחור בחוכמה, גם אם אתם לא מתכננים להפשיל שרוולים ולצבוע את הבית בעצמכם.

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  צבע יסוד

  צבע יסוד (ובשמו המקצועי "פריימר"), משמש כשכבת יסוד וכתשתית לצביעה בצבע העליון. צבעי היסוד נחלקים למספר קבוצות: צבעי יסוד מקשרים (ביניהם, בונדרול) וצבעי יסוד למניעת קורוזיה.

   

  צבעי יסוד מקשרים: תפקידם לקשר בין הצבע העליון לבין התשתיות. "צבעים אלו מכילים מרכיב גבוה של דבקים וחומרים מיוחדים החודרים לתשתית, מחזקים ומייצבים אותה", מסבירים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "צבעים אלו מאפשרים צביעה בצבע עליון ללא חשש מקילופים והתפוררות של הצבע. שימוש בצבעי יסוד מסוג זה חשוב במיוחד לפני צביעה על קירות ישנים שבהם הצבע מתקלף ויש צורך בחיזוק התשתית ובחידוש הצבע. צבעים אלו משמשים גם לצביעת קירות חוץ, החשופים לתנאי מזג אוויר קשים ודורשים חידוש".

   

  "שימוש נוסף בצבע יסוד הינו בתשתית המורכבת ממספר חומרים", מוסיף אמיר נבון, אדריכל וממקימי סטודיו 6b. "למשל, קיר הבנוי מבלוקים, בטון וטיח. כל חומר סופג נוזלים וצבע בכמות שונה, ולכן צביעת תשתית כזו בצבע יסוד מקשר תבטיח את שתהיה אחידות בספיגת הצבע ותמנע מצב של הבדלי גוון וברק של הצבע העליון".

   

  בונדרול: "זהו חומר שקוף שתפקידו לקשר בין קיר גבס או קיר טיח לבין שכבת הצבע", מסביר נבון.

   

  צבעי יסוד מונעי קורוזיה: תפקידם להגן מפני היווצרות קורוזיה חלודה, והשימוש בהם מקובל לצביעת מתכות. נבון: "הם יוצרים שכבת ציפוי והגנה, המונעת התפתחות של קורוזיה על המתכת, אשר תגרום בסופו של דבר להרס של שכבת הצבע".

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  עוד כתבות בנושא:

  עשה זאת בעצמך: צביעה וחידוש רהיטים

  חיפוש בעלי מקצוע: ההמלצות שיעזרו לכם

  הנדימן או בעל מקצוע מומחה?

   

  צבע ביניים: "תפקידו של צבע הביניים הוא לקשר בין צבע היסוד לבין הצבע העליון", אומרת לילך מרזר, אדריכלית וראש המחלקה לעיצוב פנים בסטודיו 6b. "השימוש בו מועד בעיקר לצביעה תעשייתית, ואין צורך להשתמש בו בכל צביעה".

   

  צבע עליון: תפקידו להגן על התשתית ולתת לה את המראה האסתטי. מרזר: "צבע זה יכול להיות בעל גימור מט או מבריק. אם מדובר בצביעה חיצונית, מומלץ להשתמש בצבע מבריק שכן הוא יחזיר את קרינת השמש וישפר את הבידוד התרמי של הבית".

   

  צבע סיד: מוקד השירות: "צבע זה מיועד לצביעת תקרות בעיקר, והוא מגיע בגוון לבן בלבד. מי שמעונין לחסוך בעלויות, יכול לצבוע גם את קירות הבית בסיד, אך לקחת בחשבון שהוא לא רחיץ ומאוד מלכלך. הוא ישאיר סימנים על הבגדים, במגע איתם. אם יש על הקירות שכבה של צבע סיד, לא תוכלו לצבוע מעליה בעתיד בצבע אקרילי ישירות, אלא תידרשו למרוח תחילה שכבת בונדרול. לרוב, דירות קבלן מגיעות כך שהקירות מסוידים, ולא צבועים בצבע אקרילי. לכן, חשוב מאוד לברר מהי התשתית הקיימת על הקיר, לפני שממהרים לצבוע אותה".

   

  לדברי מרזר, "צביעה ללא חומר מקשר, לא תאפשר היאחזות של הצבע האקרילי, ובמצב כזה תבחינו בקילופי צבע. התיקון של הצביעה, יהיה מסובך ויקר, ויחייב הסרת קילופי הצבע ושיוף הקירות".

   (צילוםף shutterstock) (צילוםף shutterstock)
  (צילוםף shutterstock)

  צבע אקרילי מהול במים: צבע אקרילי המגיע מדולל במים. ניתן לרכוש אותו בגימור מט או מט משי (מבריק חלקית). מרזר: "הוא מתאים לצביעת קירות חיצוניים ופנימיים וכן לתקרות. הוא בעל עמידות גבוהה, קל לשטיפה ולרחיצה במים וסבון ולכן מתאים מאוד לחללים רטובים כמו אמבטיה, שירותים ומטבח וכן לחדרי ילדים. הוא מתאים לצביעה על טיח ובטון, וכן ההלבנה ללא סיד לגגות ומשטחי אספלט. הוא מתייבש במהירות ומגיע במבחר של מאות גוונים".

   

  צבע שמן: צבע שמן על בסיס שרפי פוליאוריטן מתאים לצביעה של קירות, מתכת ומשטחי עץ. נבון: "הוא מגיע בגימור מט משי ללא עופרת. אין צורך להשתמש בבונדרול לפני הצביעה עמו, אך יש צורך ביישום שכבת צבע יסוד. ניתן לדלל אותו עם טרפנטין. כיום כבר ניתן להשיג אותו גם על בסיס מים בחלק מיצרניות הצבע בארץ".

   

  צבע עליון סינתטי: צבע זה מותאם לתנאי פנים ולתנאי חוץ, בעל ברק גבוה וללא עופרת. נבון: "הוא מיועד לצביעת מתכות, עץ, טיח, צמנט בטון ולבנים. ניתן לדלל אותו עם טרפנטין ואין צורך בשכבת צבעת יסוד לפני מריחתו".

   

  לכות: לכה היא צבע שקוף, כשקיימים מספר סוגי לכה. מוקד השירות: "ישנן לכות סינתטיות שמתאימות לצביעת משטחי עץ, נגרות וחידוש רהיטים. הן מגיעות ברמות גימור שונות (מט, מבריק או מבריק חלקית). ישנן לכות שקופות שמיועדות לשימור הגוון הטבעי של העץ וישנן לכות עם גוון, שאינו מסתירות את הרקע ואת הדוגמה של העץ, אך מעניקות גימור נאה וטבעי".

   

  נבון: "בנוסף, ישנן לכות פוליאוריטניות. אלו הן לכות דו-רכיביות שמשמות לצביעה בתעשיית הרהיטים והעץ".

   

  טיח פיגמנטי: טיח פיגמנטי (נקרא גם שליכטה צבעונית) מגיע במגוון מרקמים ורמות ברק שונות. מרזר: "הטקסטורות השונות המתקבלות על-ידי שימוש בטיח מסוגים שונים מאפשרות ליצור מרקים שונים: חלקים, מחוספסים, במראה מבריק או במראה מט. בין הסוגים: סטוקו, אנטיקו, ווגה, קלסילן וארה. כמות גדולה של חול, תעניק לטיח מראה מגורען יותר עם מרקם גס יותר. קיימים גימורי טיח משני סוגים עיקריים: מינרלי ואקרילי".

   

  נבון: "הטיח המינרלי הוא על בסיס סיד בתוספת של מינרלים טבעיים ופיגמנטים. הטיח האקרילי הוא טיח על בסיס צמנט, בתוספת פולימרים ותוספים להדבקה. ההבדלים ביניהם ניכרים במרקם, בצבע, במגע, במראה, בעמידות שלהם ללחות, בבידוד התרמי, בבידוד האקוסטי, בכושר ההתגברות על סדקים ובעמידות לקרינת השמש. ניתן ליישם אותם בשיטות שונות, בהתאם לאופן המריחה: שפכטל משונן, ספוג, סמרטוט וכו'. ניתן ליצור שכבות שונות, לבצע הטבעות ופיסלויות בהתאם להרכבי הטיח השונים".

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
   

   

  מהם שלבי ביצוע הטיח?

  נבון: "תחילה מורחים שכבה אוטמת המורכבת מחול, מלט וחומר אטימה. לאחר מכן מורחים שכבה מיישרת העשויה טיח אפור. השכבה השלישית היא חומר מקשר (שנועד להקל על היאחזות הצבע) והשכבה הרביעית היא של טיח דקורטיבי (שליכטה צבעונית)".

   

  סילר

  מוקד השירות: "סילר הוא שכבה שמורחים לצורך הגנה מפני רטיבות (למשל, על אריחי אבן טבעית בחזית מבנה), וכן שכבה המיועדת להעניק ברק ברמת גימור מסוימת (מט, מבריק או מבריק חלקית)".

   

  אפוקסי

  אפוקסי הוא חומר נוזלי שקוף המקנה ברק ואטימות נגד רטיבות. במריחה על גבי הטיח, ניתן לקבל מראה ברק עמיד ומעוצב. מרזר: "הוא מתאים גם לריצוף, ליישום על כלים סניטריים או על אלמנטים אדריכליים מטיח".

   

  מרבליט

  מרבליט הוא גמר טיח דקורטיבי, שיכול להגיע במראה חלק או במראה מחוספס וגס יותר. ליישום שלו נדרש בעל מקצוע מיומן. מרזר: "הוא מגיע במבחר גוונים גדול, מתאים לחללים רטובים (למשל כחיפוי לבריכה), מיושם על גבי טיח שחור, שכבת בסיס ושתי שכבות הטיח הדקורטיבי, ללא מריחת סילר או כל חומר הגנה אחר".

   

  מחפשים צבע? לחצו כאן

    

  ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"

   

   

   

   


  פורסם לראשונה 27/10/2018 19:35

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים