שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  תקציב הקולנוע יעלה ב-25 אחוז: "אם הייתם מבינים את החוק לא הייתם מתנגדים"

  הוועדה לתיקון חוק הקולנוע: התקציב יעלה ב-20 מיליון שקלים כדי להגדיל את התמיכה בסרטים שהצליחו מסחרית ומאגר הלקטורים יורחב. מירי רגב בחגיגות יום הקולנוע הישראלי: "אתם צריכים לברך על החוק, באתי לתקן לא להחריב". נציג האופוזיציה עופר שלח: "הצלחנו לסכל את הניסיון להשתלטות פוליטית על הענף"

  בהשקת יום הקולנוע הישראלי הבוקר (ב') בסינמה סיטי גלילות ועל רקע ההצעה לתיקון חוק הקולנוע שעלתה לדיון בכנסת מוקדם יותר, התייחסה שרת התרבות והספורט מירי רגב לחוק החדש ואמרה כי לא באה להחריב אלא לתקן. "מי מאיתנו אינו חפץ בשקיפות, בייצוג שווה של נשים וגברים ובמתן יותר קולות בקולנוע הישראלי", אמרה בהתייחס לסעיף הלקטורים אותו היא מנסה לקדם, המאפשר למשרד התרבות להקים ולשלוט במאגר הלקטורים של קרנות הקולנוע.

   

   

  בנוסף התייחסה רגב לסעיף השני העיקרי בחוק, המבקש להעניק תמיכה בדיעבד לסרטים שהצליחו מסחרית בקולנוע. סעיף זה זכה לביקורת רבה בין היתר גם על ידי חבר הכנסת דב חנין שבנסיונותיו לעכב את החוק, טען לניגוד עניינים בין השרה לבין המפיק משה אדרי, מי שלכאורה אמור להיות בין המרוויחים מהטבה זו.

   

  "אין היכרות מוקדמת ביני ובין האחים אדרי, לא הייתה כזאת. המסלול המסחרי פוגע באחים אדרי כי הוא מכניס משקיעים נוספים לקולנוע הישראלי. אתם צריכים לברך על זה וחבל שאתם לא מבינים את החוק. אילו הייתם מבינים אותו הייתם מברכים אותו ולא מתנגדים", אמרה השרה במסגרת חגיגות יום הקולנוע הישראלי, כשלצידה אדרי, מבעליהם של סינמה סיטי.

   

   

  בסיום נאומה התייחסה רגב גם לחוק הנאמנות והביעה תקווה כי החוק יעבור בשבוע הבא: "ביקורת? כן. נוקבת? כן. הסתה? לא ולא, ובוודאי שלא על חשבון משלם המיסים".

   

  כאמור, מוקדם יותר הבוקר התקיים דיון בוועדת החינוך של הכנסת בנוגע לחוק הקולנוע. אחרי מאמצים רבים של חברי האופוזיציה בראשות עפר שלח, הוחלט לשנות שני סעיפים מרכזיים לחוק שאמור לעלות למליאה הערב. הראשון הוא הגדלת מאגר הלקטורים מ-60 ל-200 (אך הם עדיין יהיו כפופים למועצת הקולנוע שנמצאת תחת משרד התרבות) והשני, הגדלת תקציב הקולנוע ב-25%, כלומר ב-20 מיליון שקלים נוספים. הגדלת התקציב תאפשר מתן תמיכה לקולנוע מסחרי שלא על חשבון היוצרים הצעירים.

   

  חבר הכנסת עפר שלח מיש עתיד מסר: "הצלחנו לסכל את הניסיון של שר התרבות להשתלט פוליטית על ענף הקולנוע והוספנו 25% לתקציב התמיכה בקולנוע. התנגדותנו לחוק עומדת בעינה אבל אני גאה בהישג שהשיגה האופוזיציה במאבקה הנחוש".

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים