שתף קטע נבחר

חטפה את בנה מרוסיה לישראל – וחויבה להחזירו

בן 4 בילה עם אביו בגן שעשועים במוסקבה כשאמו ניצלה רגע של חוסר השגחה ולקחה אותו. ביהמ"ש באשדוד הורה לה להשיב אותו לרוסיה

בית המשפט למשפחה באשדוד קיבל לאחרונה תביעה לפי אמנת האג שהגיש תושב מוסקבה, והורה לאם בנו בן ה-4 - שנלקח על ידה לישראל - להחזירו לרוסיה תוך שבוע. השופטת רותם קודלר עיאש קבעה כי מדובר במקרה מובהק של חטיפה התואם לכל תסריט קולנועי.

 

בתחילת הקיץ, לאחר שלא ראתה את בנה במשך 399 ימים, החליטה אזרחית רוסיה שמצויה במאבק משמורת מר מול אביו לקחת את החוק לידיה. היא הגיעה לגן שעשועים במוסקבה שבו בילה עם האב, ניצלה רגע של חוסר השגחה, הכניסה את הילד לרכב וברחה עמו – תחילה למינסק בטיסה שלא דורשת ביקורת גבולות, ומשם לישראל. מאז שוהים השניים בבית אחותה בדרום והיא פועלת להשגת מעמד בישראל.

 

את תביעת החטיפה הגיש האב לפני כחודשיים, לאחר שהאינטרפול איתר את בנו בארץ. הוא טען שהאם הפרה פסק דין של בית המשפט במוסקבה שהעביר את המשמורת לידיו ופעלה בניגוד לצו עיכוב יציאה שהוצא נגד הילד.

 

מנגד טענה האם שהאב הוא שחטף את הילד כשלא אפשר לה לראות אותו במשך יותר משנה. לדבריה ההחלטה על העברת המשמורת לא נכנסה לתוקף בהתאם לחוק הרוסי משום שהיא הגישה עליה ערעור. היא הוסיפה שהחזרת הילד לרוסיה עלולה לפגוע בטובתו משום שאביו מנהל אורח חיים טבעוני קפדני ומונע ממנו מזון וחיסונים.

 

אבל השופטת רותם קודלר עיאש קבעה כי "מדובר בנסיבות שבהן הגדרת החוק בעניין החזרת ילדים חטופים, מדויקת להפליא ואכן התרחשה חטיפה התואמת לכל תסריט קולנועי שתסריטאי ממוצע היה בוחר לכתוב".

 

היא ציינה שהאם התנהלה בערמומיות וכחש כדי לחמוק מהרשויות ברוסיה תוך טלטול הילד במחשכים למדינה זרה שבה אין לו שום מעמד. זאת, תוך הפרת צו עיכוב היציאה ופסק הדין שניתן בבית המשפט במוסקבה. נקבע כי גם אם טענת האם נכונה, והמשמורת נותרה אצלה עד לדיון בערעור, היא עדיין לא הייתה רשאית להבריח את הילד ללא הסכמת אביו או אישור מבית המשפט הרוסי.

 

"עצם העובדה שהאב בחר לנתק את הקטין ממנה אינה מעניקה לה זכות להתנהג כמוהו ולנתק את הקטין מאביו", כתבה בפסק הדין. "הדרך להסדיר את המחלוקת בדבר אורח חיים, לרבות מנהגי תזונה וסוגיות רפואיות כגון חיסונים, אינה על דרך ניתוק ילד מההורה, שעמדתו אינה מקובלת על ההורה האחר".

 

בתוך כך נדחתה טענת האם לגבי הנזק שייגרם לילד אם יחזור לאביו. "סבורני כי דיון בטענות האם בנוגע ל'טובת הקטין' יהווה משום התערבות בלתי הולמת הפוגעת בריבונות המדינה בה נולד ומתגורר הקטין באופן קבוע, ברוסיה", נכתב בפסק הדין.

 

על כן הורתה השופטת קודלר עיאש על החזרת הילד לרוסיה בתוך שבעה ימים. במידה שהאם לא תפעל בהתאם קבעה השופטת כי האב יוכל להגיע לישראל ולקחת אותו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
יוהנס פלטין
עו"ד מאיה הרצברג אלון
יוהנס פלטין
מומלצים