שתף קטע נבחר

ליברמן: "חייבים להנחית מכה על חמאס, מחקתי את בנט"

שר הביטחון, שביקר באוגדת עזה, קורא לקבינט לקבל החלטה להנחית את "המכה הכי כבדה שאנחנו יודעים על חמאס". לדבריו, "מיצינו את כל האופציות"

שר הביטחון אביגדור ליברמן קרא הבוקר (יום ג') לקבינט המדיני-ביטחוני לקבל החלטה בעניין עזה: "חייבים להנחית מכה קשה על חמאס", אמר בהמשך לדברים דומים שהשמיע בתחילת השבוע בריאיון באולפן ynet. בשיחה עם כתבים באוגדת עזה גם מתח ביקורת על שר החינוך נפתלי בנט: "אני לא מכיר את השר בנט. כשאני אמרתי שאני עושה delete (מחיקה), אז אני לא יודע מי זה".

 

 

שר הביטחון קיים דיון הערכת מצב באוגדת עזה עם סגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, מפקד פיקוד דרום, אלוף הרצי הלוי, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס, מח"טים ומג"דים ולאחר מכן נפגש עם לוחמים. לאחר פגישות אלו, אמר כי "ההתרשמות שלי שכולם הגיעו להבנה שהמצב כפי שהוא היום לא יכול להימשך. אנחנו לא מוכנים להשלים עם רף האלימות כפי שאנחנו רואים שבוע אחרי שבוע. וכרגע חייבים להבין גם בצד השני - מדינת ישראל ומערכת הביטחון עשתה הכול על מנת להגיע למצב של 29 במרץ, לפני פרוץ האלימות. אנחנו חייבים להנחית מכה קשה על חמאס וזאת הדרך היחידה להחזיר את המצב לקדמותו ולהוריד את רף האלימות לאפס או כמעט לאפס, או לרמה של 29 במרץ.

 

"הדבר היחיד שיחזיר את המצב ל-29 למרץ זה לא ניסיונות הסדרה אלא מכה קשה על חמאס. זאת המסקנה שאליה הגעתי", הוסיף ליברמן. "המסקנה הזאת מאוד התחזקה היום לאחר שנפגשתי פה עם החיילים והמפקדים. אם מישהו רוצה להחזיר את המצב לקדמותו יש דרך אחת - מכה הכי קשה על חמאס. אחרי צוק איתן הרווחנו כמעט ארבע שנים של שקט. להערכתי, מכה קשה על חמאס יכולה להביא לנו לפחות חמש שנים של שקט".

אביגדור ליברמן מדבר על חמאס (צילום: רועי עידן)
שר הביטחון אביגדור ליברמן (צילום: רועי עידן)

אביגדור ליברמן מדבר על חמאס (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
ביקר באוגדת עזה וקיים דיון הערכת מצב(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
 

לדברי ליברמן, "זאת חייבת להיות החלטה של הקבינט, לצערי לא שר הביטחון ולא ראש הממשלה יכולים לקבל החלטה כזאת לבדם. זאת החלטת קבינט, עמדתי ברורה בכל הפורומים הביטחוניים וגם בעמדה הפומבית. כששואלים אותי מה השתנה, מה קרה, מה פתאום, למה דווקא עכשיו. תמיד יש איזשהו רגע שאתה חייב לקבל החלטה. מבחינתי הרגע הזה הוא מה שקרה פה ביום שישי האחרון. אחרי שאיפשרנו לאנשי האו"ם להכניס ארבע מכליות דלק בבוקר - בערב קיבלנו פרץ של אלימות, גל של אלימות, בפרופיל שלא זכור לי הרבה זמן".

 

שר הביטחון הזהיר כי חמאס מעוניין להגיע להסרת המצור כדי להכניס נשק ולהביא אנשי חיזבאללה לתוך רצועת עזה, "לזה לא נסכים לעולם. הם רוצים להגיע למשכורות, לדלקים לכל ההטבות בלי לתת שום דבר, בלי הסדר בנושא שבויים ונעדרים, בלי לוותר על הסעיף באמנה שלהם השמדת מדינת ישראל, וכמובן בלי לוותר על ייצור נשק וחפירת מנהרות, מבחינתי יש נוסחה אחת ויחידה - שיקום תמורת פירוז. ניסינו את כל האופציות, מיצינו את השלב הזה, ואני מקווה שהקבינט יקבל את ההחלטות הנכונות".

   

"היו פה כל מיני ניסיונות הסדרה בהובלת מצרים והאו"ם ושליח האו"ם. ניסינו את כל הדרכים האחרות, לא ראיתי שום תוצאה לצערי". הוא הפנה אצבע מאשימה לחמאס על ארגון המחאות האלימות על הגדר: "15 אלף איש לא מגיעים מעצמם לגדר המערכת, חמאס מביא אותם, משלם על אוטובוסים, פעילי חמאס יוצאים וקוראים לתושבים להיכנס לאוטובוסים, מסיעים אותם, חמאס הקים שם אוהלים, מנסה להפוך את זה למעטפת של הפנינג. זאת לא פעולה ספונטנית של תושבים תמימים, זה אותם פעילי חמאס ואנשים שקשורים שמובאים כמעט בפקודה. לו חמאס לא היה משלם על הסעות, אף אחד לא היה מגיע ברגל לגבול המערכת.

 

"ברור שיש פה פעולה והם חושבים שהם גילו פטנט חדש מבחינתם - הפעלת לחץ על ממשלת ישראל, על החברה הישראלית, הם חושבים שהם שוחקים את יכולת העמידה, ההרתעה שלנו. היום הגיע הזמן לשים לזה סוף פסוק. אחרי כל הניסיון הזה שהתגלגל כמה חודשים ואפשרנו לאו"ם להעביר ישירות להעביר דלקים לתוך הרצועה, קיבלנו בתגובה אותו פרץ אלימות כפי שהיה שישי האחרון עד כאן".

 

באשר לדיוני הקבינט, אמר כי "תמיד בקבינט היו ויכוחים, סיפרתי אתמול, על השמדת הכור של חוסיין, תקח את הספר תראה איזה ויכוחים התנהלו אז בקבינט, כולם היו נגד, גם אז היה ויכוח, אני נכחתי בהחלטה על דיר א-זור. הדברים האלה לא מתקבלים פה אחד ומטבע הדברים יש דעות שונות וויכוחים. דעתי האישית היא שחייבים לקבל החלטה קשה והחלטה היא להנחית מכה הכי כבדה שאנחנו יודעים על חמאס, רק זה יחזיר את המצב לקדמותו".

 

מה הקו האדום של ישראל?

"מבחינתי, הגענו לקו האדום, נקודה. כרגע הזמן לקבל החלטות. ברור שכל עימות יהיה קשה מהקודם, כי האמצעים כל הזמן יותר קטלניים, גם מבחינת הטווח, הדיוק. כל זה נלקח בחשבון. אבל ברור שאי אפשר לאפשר לחמאס לקחת את הרצועה ולהפוך אותה לעוד בסיס איראני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
אביגדור ליברמן
צילום: רועי עידן
מומלצים