שתף קטע נבחר

1,500 יום בעזה: "בלי אות חיים, בלי טיפול, בלי תקווה"

יותר מארבע שנים בשבי חמאס: ב-2014 אברה מנגיסטו חצה את גבול הרצועה - ולמשפחתו עדיין אין מידע על מצבו. האח אילן, שפנה בחודש שעבר למנהיג חמאס בתחינה לשחרורו, אמר: "הוא לוקה בנפשו, דורשים מהממשלה להחזירו הביתה". ברשתות החברתיות החל קמפיין #אחי_לא_שכחנו_אותך

 

פוסט פייסבוק הקורא להחזרת אברה מנגיסטו ()
הקמפיין ברשתות החברתיות

1,500 ימים בלי אות חיים: יותר מארבע שנים חלפו מאז שאברה מנגיסטו חצה את גדר המערכת לשטח רצועת עזה, ולמשפחתו עדיין אין כל מידע על מצבו. אתמול (ג') בשעה 15:00, במלאות 1,500 יום לחצייתו את הגדר, החל ברשתות החברתיות קמפיין #אחי_לא_שכחנו_אותך. במקביל, נערכה היום בגשר המיתרים בירושלים עצרת הזדהות.

 

"1,500 ימים. מי היה מאמין שנגיע למניין הימים הזה", כתב ל-ynet האח אילן מנגיסטו. "מה הספקתם לעשות ב 1,500 ימים? התחלתם תיכון? סיימתם? הוצאתם בגרויות? התגייסתם? השתחררתם? אתם עכשיו באמצע הטיול הגדול? הכרתם מישהי, התחתנתם, הילד שלכם מתחיל גן? התחלתם תואר, סיימתם? אפשר להספיק המון ב-1,500 ימים. חיים שלמים. 1500 ימים ולילות חלפו מאז נעלם אחי. אזרח ישראלי צעיר, חולה, לוקה בנפשו שחיים שלמים עוד לפניו".

 

 

אברה מנגיסטו. יותר מארבע שנים בשבי חמאס ()
אברה מנגיסטו. יותר מארבע שנים בשבי חמאס

אילן מנגיסטו כתב כי אחיו "מוחזק כבר 1,500 ימים בידי חמאס בעזה, ללא אות חיים, ללא טיפול, ללא תקווה למשפחה שלנו. בלב כואב ושבור אנחנו שוב דורשים מהממשלה ומהקהילה הבינלאומית לעשות הכל כדי להשיב את אברה הביתה, כדי שהספירה הטראגית של ימים שהוחמצו, תוכל לבוא אל קיצה".

    

בחודש שעבר דרשו מחמאס בני משפחותיהם של מנגיסטו והישאם אל-סייד, שני הישראלים שמוחזקים בשבי ארגון הטרור, לשחרר את יקיריהם מכיוון שהם לוקים במחלות נפשיות. אנשי דת מוסלמים ובני העדה האתיופית ערכו תפילה משותפת להחזרת השניים באמהרית, ערבית ועברית. המשפחות השיקו קמפיין בינלאומי, שבמסגרתו הן דורשות שהיחס לשבויים עם צרכים מיוחדים לא יושפע משיקולים פוליטיים. קרוביהם של אברה והישאם הניפו את תמונותיהם לצד הכיתוב #spacialneedscaptives.

 

אילן אמר אז כי "אחי עבר משבר נפשי קשה בעקבות פטירתו בטרם עת של אחינו מיכאל. הוא אובחן ואושפז כמה פעמים בבתי חולים פסיכיאטריים. לצערנו, הוא שוחרר בטרם קבלת הטיפול הראוי. אברה חצה את הגבול לעזה כאדם חסר ישע הלוקה בנפשו, הטרגדיה שלו היא אנושית וחוצה גבולות. חמאס, במקום לשחרר אותו באופן מיידי, מחזיק אותו כקלף פוליטי לצורכי משא ומתן מול ישראל. אני רוצה לפנות למנהיג חמאס יחיא סינוואר - תנהג כבן אנוש ותתחשב במצבו הנפשי של אחי ובסבל המשפחה. שחרר את אברה ואת הישאם עוד היום".

אילן מנגיסטו, אחיו של אברה מנגיסטו (צילום: איתי שיקמן)
האח אילן: "מה אתם עשיתם ב-1,500 יום?"(צילום: איתי שיקמן)

אגרנש מנגיסטו (צילום: ישי פורת)
האם אגרנש. עדיין מחכה(צילום: ישי פורת)

אבל פריצת דרך לא חלה - לא בנושא השבויים, לא בנושא גופות חיילי צה"ל הדר גולדין ואורון שאול שמוחזקות בידי חמאס ולא באפשרות להסדרה בעזה. בשבועות האחרונים הפרות הסדר בגבול הרצועה רק גברו, ובימים האחרונים איים שר הביטחון אביגדור ליברמן פעם אחר פעם: "הגענו לרגע - חייבים להנחית מכה קשה על חמאס".

 

בשנה שעברה הגיעה משפחת מנגיסטו לאו"ם. לטענת המשפחה לא נעשה די על ידי הממשלה כדי להחזיר את אברה משבי החמאס, וכי השיחות עם מתאם השבויים והנעדרים בממשלה אינם מניבות דבר. המתאם, ירון בלום, שמונה בסוף שנת 2017 לתפקידו על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא מסר אז את תגובתו.


פורסם לראשונה 16/10/2018 23:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים