שתף קטע נבחר

ירי בזמן המגעים

יום אחרי שיחה קשה עם המצרים, שעדיין נמצאים ברצועה, סביר שלא הנהגת חמאס היא שהורתה על הירי החריג. המקור לרקטות המשודרגות - איראן. צפויים יום-יומיים של אש בדרום, לא בטוח שמערכה רחבה

ישראל כבר מגיבה על הירי הלילה על באר שבע, והירי של רקטה משופרת על עיר במרכז שנפל בים. הוא מהווה כמובן הסלמה חמורה, וישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתוכננה להבוקר בוטלה מכיוון שהמצב השתנה מיסודו. עדיין לא ברור מי יזם את ההתלקחות - לנוכח העובדה שהיא מתרחשת בזמן שמשלחת מצרית נמצאת ברצועת עזה, והיום היה אמור להגיע לשם ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, לשיחות על הסדרה ורגיעה.

 

 

הירי הוא סטירת לחי כואבת למצרים. אתמול התקיימו שיחות קשות בין המשלחת המצרית לחמאס. המצרים הציעו הצעות שונות שתכליתן להגיע לרגיעה והסדרה, בחמאס הציבו דרישות גבוהות מבחינת הסרת הסגר על הרצועה ובענייני התקציב מהרשות הפלסטינית שבהנהגת אבו מאזן. המצרים מנגד הזהירו את חמאס שאם ביום שישי יתרחשו שוב אירועים אלימים על הגדר - ישראל תשיב במכה קשה.

הבית שנפגע מרקטה בבאר שבע (צילום: חיים הורנשטיין)
הבית שנפגע מרקטה בבאר שבע(צילום: חיים הורנשטיין)

תקיפה בעזה (צילום: רויטרס )
תקיפה בעזה, הבוקר(צילום: רויטרס )
 

לא נראה סביר שהנהגת חמאס היא שהורתה על הירי. לנוכח העובדה שהיו אלו רקטות תקניות עם טווח מוגדל, מי שירה קיבל אותן מהאיראנים. כלומר הג׳יהאד האיסלאמי בהשראת האיראנים או פלג סורר בחמאס שהתעצבן על השיחות עם המצרים.

 

ייתכן שההנהגה בעזה תנסה כעת להרגיע את הרוחות. התיווך המצרי הוא התקווה האחרונה של חמאס להגיע להסדרה עם ישראל ולשכנע את אבו מאזן שלא להפסיק כליל את זרם הכספים לרצועה.

 

תושבי באר שבע והנגב המערבי צריכים להתכונן לאפשרות סבירה של יום או יומיים של קרבות אש באזור. כרגע לפחות, לא בטוח שלפנינו מערכה רחבה שתתפשט מעבר לכך.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
הנפילה בבאר שבע
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים