שתף קטע נבחר

770 אלף ש' לשחקן טירת הכרמל שנפל לבור

במהלך משחק ידידות ב-2014 קרע כדורגלן הקבוצה את הרצועה הצולבת. בית המשפט קבע כי הקבוצה התרשלה בתחזוק המגרש שלה

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע לאחרונה כי כדורגלן לשעבר של הפועל טירת הכרמל (כיום בליגה ב') יפוצה בכ-770 אלף שקל על ידי הקבוצה וחברת הביטוח שלה, משום שקרע את הרצועה הצולבת בברך אחרי שמעד על בור במגרש במהלך משחק ידידות ב-2014. השופט יצחק כהן קבע שהקבוצה התרשלה בתחזוק המגרש. מאחר שמדובר בתביעת נזיקין, לא הותר פרסום שמו של השחקן.

 

התובע טען כי במהלך משחק ידידות נגד מכבי עירוני טירת הכרמל הוא ניתר לגובה ונחת על בור שהיה סמוי מהעין. בעקבות זאת ברך רגלו הסתובבה. הוא פונה לבית החולים רמב"ם ושם נמצא קרע שלם של הרצועה הצולבת הקדמית. לטענתו נותרה לו נכות אורתופדית צמיתה בשיעור 35% ונכות נפשית.

 

מגרש הכדורגל בו התקיים המשחק נמצא בבעלות עיריית טירת הכרמל, שהחכירה אותו להסתדרות. זו מצידה השכירה אותו לקבוצת הכדורגל מכבי עירוני טירת הכרמל. המגרש הוחזק על ידי הקבוצה במשך כ-20 שנים קודם לתאונה.

 

אף אחת מהנתבעות לא לקחה על עצמה את האחריות לנזק, וכל אחת השליכה את האחריות על אחרים. בנוסף הן הכחישו את גרסת התובע כי היה בור במגרש. המבטחת ("איילון") טענה שאין ביטוח למקרה כי הקבוצה לא גילתה לה את מצבו האמיתי של המגרש והסתירה ממנה שהוא נפסל לשימוש על ידי ההתאחדות לכדורגל.

 

אבל השופט יצחק כהן קיבל את גרסת השחקן. לדבריו ניכר שבתקופה הרלבנטית מצבו של המגרש לא היה תקין ולכן קבע שהקבוצה היא הגורם האחראי לנזק. בפסק הדין צוין כי במשך תקופה ארוכה היא זו שהחזיקה במגרש והתנגדה שגורמים אחרים יקבלו את החזקה בו מהעירייה. "חובתה הייתה לתחזק את המגרש כך שהאנשים המשחקים בו לא ייחשפו לסיכונים כלשהם ובין היתר לוודא שאין בורות במגרש", נכתב.

 

השופט הוסיף כי הקבוצה הייתה חייבת לנהל ביקורת שגרתית למניעת בורות או מפגעים אחרים והיה עליה לבדוק את תקינות המגרש לפני שאפשרה את קיום משחק הידידות.

 

עם זאת, הוא דחה את טענות התובע כלפי העירייה וההסתדרות. לדבריו, אמנם הוכח שהעירייה דאגה לכסח את הדשא במגרש מעת לעת, אך אין לזקוף לחובתה או לחובת ההסתדרות את קיומו של הבור במגרש מאחר שתיקונו היה מוטל על כתפי הקבוצה בלבד. הוא הוסיף כי מדובר בבור שניתן היה לכסותו בכמות קטנה של אדמה או חול ולכן הקבוצה היא בבחינת "מונע הנזק הזול".

 

באשר לביטוח כתב השופט כהן כי טענות חברת איילון "מקוממות". לדבריו, המגרש אמנם נפסל למשך פרק זמן מסוים על ידי ההתאחדות לצורך משחקים שארגנה, אך הדבר לא פסל את השימוש בו מכל וכל. "האירוע הוא תאונתי והוא בדיוק האירוע שפוליסת הביטוח התכוונה לבטח", סיכם.

 

השופט קבע כי לתובע נותרה נכות אורתופדית של 10% ונכות נפשית בשיעור 2.5%. עבור הפסדי השתכרות, הפסד זכויות סוציאליות, עזרת צד שלישי, הוצאות רפואיות, הוצאות ניידות וכאב וסבל, בניכוי תגמולי הביטוח הלאומי, חויבו קבוצת הכדורגל וחברת הביטוח איילון לפצות את התובע בסך של 651,485 שקל בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 120 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד תומר איסק
  • ב"כ מכבי טירת הכרמל: עו"ד יוסף אברג'יל
  • ב"כ חברת הביטוח איילון: עוה"ד סיון סודאי וג'ני זעירא
  • עו"ד ורד פרי עוסקת בנזיקין
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים