שתף קטע נבחר

יהודי מוחה באמסטרדם מול הפגנות ה-BDS: "כמו חייל שמגן על ישראל"

סבו וסבתו נספו בשואה, הוא שירת בצה"ל במלחמת לבנון הראשונה, ובשנים האחרונות הוא מוחה לבדו מול מפגיני ה-BDS בהולנד. מיכאל ג'ייקובס (66) מתייצב בכיכר דאם עם דגל ישראל, ולא חושש להתעמת עם פעילי תנועת החרם: "אני מוכן לקרב כי סבא וסבתא שלי נרצחו על עצם היותם יהודים"

 

יהודי באמסטרדם שמפגין לבדו עם דגל ישראל ענק מול הפגנות הסתה של ה- BDS ()
"להראות להם שאנחנו לא נוותר". ג'ייקובס במחאה באמסטרדם

"אני עומד מול המפגינים האנטי-ישראלים עם דגל ישראל כדי להראות להם שאנחנו לא נוותר ולא ניכנע לשקרים וללחצים שלהם לוותר על הארץ שלנו". מיכאל ג'ייקובס (66), תושב אמסטרדם שבהולנד, יוצא בשנתיים האחרונות חמש פעמים בשבוע כדי למחות מול הפגנות ההסתה של פעילי ה-BDS נגד מדינת ישראל.

 

את המחאה הפרטית שלו הוא עושה בכיכר דאם ובמקומות מרכזיים אחרים בעיר. בכל פעם המחאה שלו נמשכת שלוש שעות. "אני במשמרת ומרגיש כמו חייל בהגנה על המוסר האנושי שחסר בהולנד ובהגנה על מדינת ישראל", אמר ג'ייקובס.

 

"בדיוק השיטה של הנאצים" 

סבו וסבתו נספו בשואה, כמו גם רבים מקרובי משפחתו האחרים. ג'ייקובס הרגיש שהוא חייב לעשות מעשה ולהתעמת מול פעילי החרם. המפגינים מולו מניפים דגלי אש"ף ופוסטרים עם מידע שקרי ומסולף על ישראל. "הם מציגים את ישראל בצורה שקרית ומטעה. הם מציגים פוסטרים עם מגן דוד מחוק, פוסטר של דגל ישראל משולב עם צלב קרס של גרמניה הנאצית ופוסטר שבו מגן דוד כחול הוחלף לג'וק כחול. זה נורא. בדיוק השיטה של הנאצים".

 

האיש, לשעבר צלם עיתונות, עומד לעיתים מול בודדים, ובמקרים אחרים מול עשרות מפגינים. נורית דקל, ישראלית שהתיידדה עם ג'ייקובס ומספקת לו דגלים, סיפרה כי המפגינים האנטי-ישראלים מרבים להתעמת איתו. "הוא חוטף צעקות ויריקות, והמשטרה במקום להגן עליו ולעצור את התוקפים - מתעללת בו. אני אישית ראיתי איך המפגינים דוחפים אותו והשוטרים עומדים בצד ומסתכלים. אני מעריצה את האיש הזה ואת האהבה שלו לישראל. הוא חוטף אבל זה לא מרתיע אותו".

יהודי באמסטרדם שמפגין לבדו עם דגל ישראל ענק מול הפגנות הסתה של ה- BDS ()
ג'ייקובס מול פעיל BDS. "הוא חוטף אבל זה לא מרתיע אותו"

תיירים ישראלים, שעוברים בכיכר דאם ורואים את ג'ייקובס עומד עם דגל ישראל מול המפגינים, באים לחזק אותו ומבקשים להצטלם איתו. "הם אומרים לי 'אתה תותח. כל הכבוד לך'. התגובות האלה מחזקות אותי אבל אני מוכן לקרב כי סבא וסבתא שלי נרצחו על עצם היותם יהודים. המינימום שאני יכול זה להתגאות בהם".

 

ג'ייקובס גורם לכאב ראש גדול למשטרת אמסטרדם. לפני שנה הוציאה נגדו המשטרה צו הרחקה חד-צדדית של 35 מטרים מהמפגינים האנטי-ישראלים. אסור לו להתקרב אליהם, אבל למפגינים מותר להתקרב אליו. באחרונה הוארך הצו בעוד 90 ימים. מפגיני ה-BDS יודעים על צו ההרחקה, מתקרבים אליו ועושים לו פרובוקציות כדי שהמשטרה תעצור אותו, בדיוק כפי שאירע ביום ראשון השבוע.

 

לדבריו, "50 איש הפגינו נגד ישראל. הם רוצים להשפיל את היהודים ואת מדינת ישראל. הם ניסו לגנוב את דגל ישראל שהנפתי ובסופו של דבר הצליחו אבל הם לא ידעו שבתוך כיס המעיל היה לי דגל ספייר. אחת המפגינים הגיעה אליי ואיימה. אני התגוננתי ודחפתי אותה. התוצאה הייתה שבמקום שירחיקו אותה - השוטרים הפילו אותי על הרצפה. זה כאב. שמו לי אזיקים ושכחו מכל העניין שהם גנבו לי את הדגל והשפילו והפריעו במשך שעה ארוכה".

 

ג'ייקובס נאלץ לשהות לילה שלם במעצר, עד שנחקר שוב. אחר כך הודיעה המשטרה שהוא מואשם בהתעללות ואף חייבה אותו למסור את מצלמת הגוף שלו שתיעדה את התקרית.

יהודי באמסטרדם שמפגין לבדו עם דגל ישראל ענק מול הפגנות הסתה של ה- BDS ()
"שמו לי אזיקים ושכחו מכל העניין". ג'ייקובס בעת מעצרו

לג'ייקובס יש טענות קשות כלפי משטרת אמסטרדם. "ההרגשה שלי שיש מדיניות שמאלנית בעד מוסלמים נגד ישראל. למשטרת הולנד יש היסטוריה בעייתית מאוד. היא שיתפה פעולה באופן מלא עם הנאצים. היו ערים שבהן השוטרים ההולנדים הוציאו את היהודים מבתיהם - בלי נוכחות של נאצים. יש להם עבר בעייתי מאוד ולא מכירים בזה".

 

הוא חי בעבר 18 שנה בישראל ואף שירת בצה"ל בתקופת מלחמת לבנון הראשונה. "בהולנד זה דבר נפוץ שמסרבים לראות את עם ישראל כעם. חושבים שגנבנו את הארץ מהערבים. ממש מאמינים בזה כי מספרים את זה בחדשות 30 שנה יום יום. עושים להולנדים שטיפת מוח. אני רואה את עצמי כיהודי מהשורה ועושה תיקון עולם. אני גאה להיות יהודי, אני גאה בדגל, אני גאה במסורת הישראלית והיהודית".

 

ג'ייקובס גם מנצל את זכותו האזרחית ואחת לכמה זמן מתייצב במועצת העיר אמסטרדם ונואם שם. עד היום דיבר במעמד זה שש פעמים. "אני מרצה על ההיסטוריה ומספר כיצד נלקחו מאמסטרדם 65 אלף מבין 80 אלף היהודים. כמעט לא מדברים על זה בבתי הספר. למה בבית אנה פרנק לא מקפידים להדגיש שמשפחת פרנק נרדפה בגלל יהדותה".

 

בתשובה לשאלה אומר ג'ייקובס כי הוא חושש שיום אחד מישהו יפגע בו אבל זה לא מרתיע אותו. "אתה יכול להיפגע בכל מיני דרכים, גם ברכיבה על אופניים או בחציית כביש".

 

מתי תפסיק להפגין?

"כשהולנד תכיר בכך שיש אפליה במדינה בכלל ושיש אפליה נגד היהודים בפרט. אני אפסיק שיכירו בזה רשמית, במקום לשתוק ולשקר. ישראל היא ארץ היהודים ולכן אני מניף דגל ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיכאל ג'ייקובס במחאה באמסטרדם
מומלצים