שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס, חיים הורנשטיין
  המתיחות בדרום: הקבינט מתכנס לדיון בהתפתחויות בעזה
  פחות מיממה אחרי שרקטת גראד החריבה בית מגורים בבאר שבע, מתכנסים שרי הקבינט לדיון בצעדים הבאים מול חמאס. מפקד פיקוד הדרום אלוף הרצי הלוי: "צה"ל מוכן ומכין את עצמו לתרחישים בהמשך, נדע להגיב בעוצמה גדולה יותר"

    

  הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס הערב (יום ד') במשרד ראש הממשלה בירושלים כדי לדון בהתפתחויות הביטחוניות בעקבות ההסלמה בדרום, שכללה פגיעה ישירה של רקטה ששוגרה מעזה בבית מגורים בבאר שבע וירי נוסף של רקטה לכיוון הים באזור המרכז. הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, שקטע את ביקורו בארצות הברית ושב מוקדם יותר לארץ, משתתף בדיון.

   

  לפני תחילת הדיון אמר מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, כי "חמאס מתיימר לשלוט ברצועת עזה ומספר לאזרחי עזה שהוא מנסה להיטיב את מצבם. בפועל, שחרור הרסן בגדר, תופעת המטענים ובלוני הנפץ - בלוני התבערה - וכפי שראינו הלילה גם הרקטות, מרעים את מצבם של תושבי רצועת עזה שהביאו אותנו הבוקר לתקוף תקיפות משמעותיות: גם אתרי יצור אמל"ח של חמאס, גם מפקדות, גם מוצבים וגם תשתיות תת-קרקע.

   

  "כל מה שנתקף נהרס ויהיה קשה לשקם וקשה להביא את הכסף. צה"ל מוכן ומכין את עצמו לתרחישים בהמשך, נדע להגיב בעוצמה גדולה יותר ונדע להגיב לכל תרחיש".

  כניסת רכבים לישיבת קבינט במשכן רה
  משרד ראש הממשלה, הערב(צילום: אלי מנדלבאום)

   

   

  מוקדם יותר פורסם ב-ynet כי שר הביטחון אביגדור ליברמן מתכוון לדרוש בישיבת הקבינט להנחית סדרת מהלומות קשות על רצועת עזה, על התשתיות הצבאיות של חמאס ושל הארגונים האחרים ברצועת עזה בהיקף ובעוצמה שלא היו מאז מבצע "צוק איתן".

   

  ליברמן צפוי להציע ככל הנראה להימנע מפעולה קרקעית, אבל לא להירתע ממערכה באש גם אם יהיה ירי תלול מסלול בהיקף רחב מהרצועה לשטח ישראל, כולל לאזור המרכז.

   

  ליברמן סבור שהירי במהלך הלילה מעזה לעבר בית מגורים בבאר שבע ולאזור המרכז רק ממחיש את הערכתו כי כבר ביום שישי שעבר שבר חמאס את הכלים והוא רוצה להוכיח שישראל נכנעת רק ללחץ צבאי מצדו.

   

  כהוכחה לכך מביא ליברמן את העובדה שביום שישי שעבר הכניסה ישראל, למרות התנגדות הרשות הפלסטינית, סולר במימון קטארי לרצועת עזה וביצעה הקלות נוספות במעברים לרצועה ובאזור הדיג.

   

  למרות זאת, פעילי חמאס ביצעו בסוף השבוע חדירה לשטח ישראל, כולל זריקת מטעני חבלה ורימונים. שלושה משבעה הרוגים ביום שישי זוהו בוודאות כפעילים בכירים של הזרוע הצבאית של חמאס.

  נזק לבית בבאר שבע שנפגע מרקטה שנורתה מרצועת עזה (צילום: בראל אפרים)
  הבית שניזוק מהרקטה בבאר שבע(צילום: בראל אפרים)

  נתניהו ליברמן ואביב כוכבי (צילום: אריאלה חרמוני, משרד הביטחון)
  רה"מ נתניהו, שר הביטחון ליברמן וסגן הרמטכ"ל כוכבי באוגדת עזה(צילום: אריאלה חרמוני, משרד הביטחון)

  אפשר להעריך שלא כל בכירי המטה הכללי של צה"ל תומכים בעמדתו של ליברמן. חלקם סבורים שיש עדיין צורך וסיבה לתת הזדמנות למאמצי התיווך של המצרים ולהגיע באמצעותם להסדרה של המצב הביטחוני וההומניטרי ברצועה.

   

  ואולם, אחרי האירוע הלילה קיימים חילוקי דעות בעניין זה גם בין בכירי צה"ל ולא רק בקבינט. יש בין אלופי צה"ל מי שתומכים בעמדת ליברמן וחושבים שיש צורך להנחית כבר עכשיו סדרת מהלומות עוצמתית על חמאס והג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה גם במחיר של הסלמה גדולה שתארך כמה ימים לפחות.

   

  לנוכח המצב הביטחוני בדרום, משרד הפנים העביר באופן מידי, בתיאום עם משרד האוצר, 7 מיליון שקלים ליישובי עוטף עזה לצורך הצטיידות לחירום והמשך מתן שירותים שוטפים לתושבים.

   

  שר הפנים אריה דרעי אמר כי "המצב הביטחוני הבלתי נסבל ביישובי עוטף עזה מחייב לסייע לדרום ככל הניתן. התקציב שעליו הוסכם הועבר באופן מיוחד לרשויות ויסייע לתושבים בהמשך שגרת חיים והיערכות נוספת לעתות חירום".

   

  נתניהו באוגדת עזה: "ישראל תפעל בעוצמה רבה"

  ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו הגיעו בצהריים לאוגדת עזה. ראש הממשלה ערך במקום הערכת מצב עם ראשי צה"ל וצמרת מערכת הביטחון ואמר: "אמרתי בפתח ישיבת הממשלה השבוע שאם ההתקפות הללו לא ייפסקו - נפסיק אותן. אני רוצה לומר לכם היום: ישראל תפעל בעוצמה רבה".

   

  בכיר ישראלי אישר היום כי ראש המודיעין המצרי עבאס כמאל לא יגיע מחר כמתוכנן לישראל, לרצועת עזה ולרשות הפלסטינית. כמו כן, פרסם דובר צה"ל סרטון של תקיפת אחת המנהרות הבוקר.

   

  דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר מוקדם יותר כי "הרקטות שנורו הן מייצור עצמי לטווח בינוני. רקטות כאלה יש בעזה לשני ארגונים בלבד: חמאס והג'יהאד האיסלאמי. זה לא מעניין מי ירה, האחריות היא על חמאס".

   

  מתחקיר ראשוני של פיקוד העורף עולה כי הרקטה שפגעה בבית בבאר שבע לפנות בוקר הכילה חומר נפץ במשקל של כ-20 קילוגרם. בפיקוד העורף אומרים כי "הממ"ד הציל את חיי השוהים בבית", וציינו כי "כשיש אזעקה בשעת לילה יש להיכנס למרחב מוגן מאחר והוא מספק הגנה ומציל חיים".

   

  בשעות הבוקר תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר יותר מ-20 מטרות של חמאס ברחבי הרצועה. במוקד התקיפה הייתה מנהרת טרור התקפית של הארגון באזור חאן יונס שחצתה לשטח ישראל, וכן פיר עורפי של המנהרה.

   

  ב-3:39 לפנות בוקר נורתה מעזה רקטה שפגעה כאמור ישירות בבית מגורים בבאר שבע. בשל גודלה ועוצמתה של הרקטה נגרם נזק כבד למבנה והוא בסכנת קריסה. שבעה בני אדם לקו בחרדה, ובהם בעלת הבית ושלושת ילדיה. רקטה נוספת ששוגרה מרצועת עזה נפלה מול חופי אחת מערי המרכז. ב-09:30 נשמע צבע אדום במועצה האזורית חוף אשקלון אולם לא דווח על נפילות.

   

  בעקבות הירי בוטלו הלימודים בכלל מערכת החינוך בבאר שבע וביישובי עוטף עזה. שר הביטחון ליברמן הודיע על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על צמצום הדיג ברצועת עזה לשלושה מיילים.

  ההרס בעזה (צילום: AFP)
  צה"ל תקף יותר מ-20 מטרות בעזה(צילום: AFP)

  ההרס בעזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  נזקים בעזה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  נזקים בעזה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  שעות אחרי הירי פרסמו חמאס והג'יהאד האיסלאמי הודעה משותפת שבה טענו כי הם "מתנגדים לירי הרקטות שפוגע במאמצי המצרים להסרת המצור מעל רצועת עזה".

   

  צה"ל פרסם הבוקר תיעוד של תקיפת חוליית מחבלים המתכוננת לשיגור רקטות: בסרטון נראים מחבלים לבושים בבגדים אזרחיים מעמידים מה שנראה כמשגר רקטות, טוענים אותו - ואז נפגעים מטיל שנורה אליהם. מדובר בחברי פלג קיצוני של יוצאי פתח שכיום מחובר לאיראן - מהסוג שצה"ל נוהג להגדיר "סוררים". אחד המחבלים נהרג.

   

  במקביל, סגן שר הביטחון אלי בן דהן (הבית היהודי) נשאל היום במליאת הכנסת על ידי ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אם קיימות תקלות בסוללות כיפת ברזל בעקבות פגיעה הרקטה בבית מגורים בבאר שבע. בן דהן השיב כי "כנראה תוצב בימים הקרובים, כנראה שעוד היום, סוללה אחת באזור הזה ולא ארחיב את הדיבור בעניין הזה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים