שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, חיים הורנשטיין

לילה מתוח בבאר שבע וביישובי העוטף: "מוכנים לרוץ לממ"ד"

בבירת הנגב חוששים מהסלמה בעקבות הפגיעה הישירה של רקטת גראד בבית מגורים בעיר, אבל מדווחים על שינה בחדרים רגילים: "אם תדירות האזעקות תעלה - נעבור כולנו לממ"ד". בבאר שבע וביישובי עוטף עזה, שבהם טרם הוחלט אם לקיים היום לימודים, נשמעים מיואשים: "המדינה נטשה אותנו לאנחות"

 

נזק לבית בבאר שבע שנפגע מרקטה שנורתה מרצועת עזה (צילום: בראל אפרים)
הבית שניזוק מרקטה בבאר שבע(צילום: בראל אפרים)

ברחבי הדרום בכלל וביישובי עוטף עזה ובאר שבע בפרט עוקבים בדריכות רבה אחר ההתפתחויות הביטחוניות באזור. יממה אחרי שרקטת גראד מהרצועה החריבה בית מגורים בבירת הנגב, קיוו תושבי האזור להיערך ללילה שקט מאזעקות, טילים ופצצות. המתח גבר עוד יותר אחרי שבבאר שבע וביישובי העוטף הוחלט לבטל אתמול (ד') את הלימודים. "אנחנו עוברים את הלילה בהיכון לריצה לממ"ד", סיפרה מורן ברזילי (35), תושבת באר שבע ואם לפעוט בן 3.

 

גם ביישובי עוטף עזה, שמורגלים ללילות לבנים בשל ירי קצר טווח מהרצועה, נערכו ללילה מתוח. "כך נראית שגרת חיינו", אמרה תושבת קיבוץ דורות אורלי קבולי. "פיצוצים עם הסברים שאינם משכנעים, שדות ויערות עולים באש, תמרות עשן ברקע מצמיגים ושריפות, ילדים ומבוגרים בפוסט טראומה, ועבודה כרגיל".

 

בבאר שבע וביישובי העוטף החליטו כי ההחלטה אם לקיים לימודים תתקבל היום בבוקר לאחר הערכת מצב ובהתאם להתפתחויות בלילה. לדברי אורלי מקיבוץ דורות, "במצב כזה בית הספר אינו אופציה, לא חלילה כי הוא איננו ממוגן, אלא בגלל הדרך מהבית לבית הספר וחזרה".

 

ברקע טרור בלוני ועפיפוני התבערה, שנמשך באזור כבר יותר מחצי שנה, מתחה אורלי ביקורת נוקבת על ההנהגה: "בכל פעם אנחנו נכנסים לשגרה חדשה. יש המון הבטחות של פוליטיקאים, הצהרות וסיסמאות, ניסיונות ומריחות, טפיחות על השכם על עוצמה וחוסן, ובעצם זה זלזול באינטליגנציה של 'הלקוחות'.

 

"כתושבת העוטף אני מרגישה שהמדינה נטשה אותנו לאנחות, ולא, אני לא רוצה שייפלו טילים בבאר שבע או בתל אביב כדי שכולם יבינו. אני רוצה שהממשלה שלנו תחזיר לנו את הביטחון, שלבי לא יחסיר פעימה בכל פיצוץ או שריפה, שלא אצטרך לנתח בשניות את פשר הפיצוץ ותגובתי לו, שנוכל לחיות בשגרה".

 

"הילדים שלנו צוברים טראומה מתמשכת"

יריב קלרמן, תושב קיבוץ יד מרדכי וסגן-אלוף במיל', אמר: "בזמן שרוב אזרחי ישראל קראו באינטרנט שהיו אזעקות בדרום וצפו בתמונות, כל תושבי עוטף עזה ישבו בבית עם הילדים כי מערכת החינוך שלהם הושבתה. הסיטואציה הזאת לא חדשה לנו, היא חוזרת על עצמה מדי כמה חודשים. גם הצתה בגזרה מובילה לשיבוש חיי התושבים, שלא ישנים בלילות למשמע אזעקות או 'סתם' פיצוצים שמרעידים את החלונות".

 

קלרמן אמר עוד כי "שאר המדינה ממשיכה להתנהל כרגיל - וטוב שכך. אבל למלחמת ההתשה הזאת יש השלכות על חיי התושבים. הילדים שלנו, שחווים את הדברים האלה, צוברים טראומה מתמשכת. תושבי עוטף עזה מוכנים לישון שבוע בממ"ד אם צריך על מנת לאפשר לצה"ל להחזיר את תחושת הביטחון באזור. הם גם יודעים להתפנות לאזורים רחוקים יותר על מנת להימנע מסיכון חיים בעת לחימה ולחזור לבתיהם כשהם בטוחים ומוגנים".

נזק לבית בבאר שבע שנפגע מרקטה שנורתה מרצועת עזה (צילום: עידו ארז)
הרקטה שנפלה הכילה חומר נפץ במשקל של כ-20 קילוגרם(צילום: עידו ארז)

נזק לבית בבאר שבע שנפגע מרקטה שנורתה מרצועת עזה (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

נזק לבית בבאר שבע שנפגע מרקטה שנורתה מרצועת עזה (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

נזק לבית בבאר שבע שנפגע מרקטה שנורתה מרצועת עזה ()

נזק לבית בבאר שבע שנפגע מרקטה שנורתה מרצועת עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

מורן, אם לפעוט בן 3 מבאר שבע, הביעה אף היא תרעומת: "זו הרגשה לא נעימה, יש תחושה שמזלזלים בנו. אנחנו מבחינתנו מרגישים הזדהות עם תושבי עוטף עזה, ואחרי מה שקרה בלילה זה הופך להיות יותר מוחשי מאשר לשמוע על כך בחדשות. אני בטוחה שאם רקטה הייתה נופלת בתל אביב - זה היה מוביל לתגובה רצינית. אנחנו לא מתכוונים לישון בלילה בממ"ד. אני ערנית, הבן שלי ישן איתי בחדר ואם משהו יקרה - אנחנו ישר רצים לממ"ד. בלילה הקודם הוא ישן בחדר שלו, וכשהייתה אזעקה לקחתי אותו אליי".

 

גם עינב אבירם (45) מבאר שבע, אם לתאומים בני 18 וילדה בת 9, לא עושה את הלילה בממ"ד. לדבריה, "מצד אחד אנחנו מרגישים מוגנים כי בכל זאת אנחנו בבית, אבל מצד שני קיים חשש לאן זה יתפתח, לאן נגיע, האם שוב נחזור אחורה. בלילה הקודם שמענו את האזעקה ונכנסנו כולנו לממ"ד. אם תדירות האזעקות תעלה - נעבור כולנו לממ"ד. אנחנו ישנים הלילה בחדרים, אבל זה בהחלט מערער את הביטחון".

 

לרווית אזולאי (30), אף היא תושבת באר שבע ואם לשלושה, אין בכלל ממ"ד בדירה. "במקרה של אזעקה אנחנו רצים לחדר מדרגות ויורדים שתי קומות. אנחנו לא מפחדים, אבל נפילת הרקטה לימדה אותנו שצריך להישמע להנחיות פיקוד העורף.

 

דיתי רון בן צבי כתבה באחת מקבוצות הפייסבוק הבאר שבעיות: "כולנו התעוררנו בבהלה לפנות בוקר, כולנו הוצאנו את הילדים מהמיטות למרחב המוגן וחיבקנו אותם תך שאנחנו חוששות להם ולעצמנו, כולנו נאלצות שוב להסביר להם על המצב ועל למה לכל הרוחות שוברים להם את השגרה. אבל יש אימא אחת, שתצטרך עכשיו להרגיע את הילדים שלה אחרי שהרקטה פגעה בבית שלהם". 

 

אזעקה ופגיעה ישירה  

בשעה 3:39 לפנות בוקר של יום רביעי החרידה אזעקה עולה ויורדת את אזור העיר באר שבע. רקטת גראד שנורתה מהרצועה פגעה כאמור ישירות בבית מגורים בעיר. בשל גדולה ועוצמתה של הרקטה נגרם נזק כבד למבנה. שבעה בני אדם לקו בחרדה, בהם בעלת הבית מירי תמנו ושלושת ילדיה. הארבעה ניצלו לאחר שהאם רצה עמם לממ"ד. רקטה נוספת ששוגרה מעזה נפלה בים מול גוש דן.

 

תחקיר ראשוני של פיקוד העורף העלה כי הרקטה שפגעה בבית בבאר שבע הכילה חומר נפץ במשקל של כ-20 קילוגרם. בפיקוד העורף אמרו כי "הממ"ד הציל את חיי השוהים בבית", וציינו כי "כשיש אזעקה בשעת לילה יש להיכנס למרחב מוגן מאחר והוא מספק הגנה ומציל חיים".

 

בעקבות הירי בוטלו הלימודים ביום רביעי בכלל מערכת החינוך בבאר שבע וביישובי עוטף עזה. במקביל, שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על צמצום מרחב הדיג מחופי הרצועה למרחק של שלושה מיילים.

 

בשעות הבוקר תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר יותר מ-20 מטרות של חמאס ברחבי רצועת עזה. במוקד התקיפה הייתה מנהרת טרור התקפית של הארגון באזור חאן יונס שחצתה לשטח ישראל, וכן פיר עורפי של המנהרה. ב-09:30 בבוקר נשמעה אזעקת צבע אדום במועצה האזורית חוף אשקלון אולם לא דווח על נפילות.

 

מיד לאחר מכן פרסם צה"ל תיעוד של תקיפות חוליית מחבלים שהתכוננה לשגר רקטות: בסרטון נראים מחבלים לבושים בבגדים אזרחיים מעמידים את מה שנראה כמשגר רקטות, טוענים אותו – ואז נפגעים מטיל שנורה לעברם. אחר כך התברר כי מדובר בחברי פלג קיצוני של יוצאי פתח שכיום מחובר לאיראן - מהסוג שצה"ל נוהג להגדיר "סוררים". בעזה דווח כי אחד המחבלים נהרג.

 

שעות אחרי הירי לבאר שבע פרסמו חמאס והג'יהאד האיסלאמי הודעה משותפת שבה טענו כי הם "מתנגדים לירי הרקטות שפוגע במאמצי המצרים להסרת המצור מעל רצועת עזה". דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר בהתייחסו לירי כי "הרקטות שנורו הן מייצור עצמי לטווח בינוני. רקטות כאלה יש בעזה לשני ארגונים בלבד: חמאס והג'יהאד האיסלאמי. זה לא מעניין מי ירה, האחריות היא על חמאס".

 

בצהריים הגיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון ליברמן לאוגדת עזה. ראש הממשלה קיים במקום הערכת מצב עם ראשי צה"ל וצמרת מערכת הביטחון וציין: "אמרתי בפתח ישיבת הממשלה השבוע שאם ההתקפות הללו לא ייפסקו - נפסיק אותן. אני רוצה לומר לכם היום: ישראל תפעל בעוצמה רבה".

 

בשעות הערב התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני במשרד ראש הממשלה בירושלים כדי לדון בהתפתחויות הביטחוניות בעקבות ההסלמה בדרום. הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, שקטע את ביקורו בארצות הברית ושב מוקדם יותר לארץ, השתתף בדיון.

 

לפני תחילת הדיון אמר מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, כי "חמאס מתיימר לשלוט ברצועת עזה ומספר לאזרחי עזה שהוא מנסה להיטיב את מצבם. בפועל, שחרור הרסן בגדר, תופעת המטענים ובלוני הנפץ - בלוני התבערה - וכפי שראינו הלילה גם הרקטות, מרעים את מצבם של תושבי רצועת עזה שהביאו אותנו הבוקר לתקוף תקיפות משמעותיות: גם אתרי יצור אמל"ח של חמאס, גם מפקדות, גם מוצבים וגם תשתיות תת-קרקע.

 

"כל מה שנתקף נהרס ויהיה קשה לשקם וקשה להביא את הכסף. צה"ל מוכן ומכין את עצמו לתרחישים בהמשך, נדע להגיב בעוצמה גדולה יותר ונדע להגיב לכל תרחיש".

 

במקביל, בכיר ישראלי אישר כי ראש המודיעין המצרי עבאס כמאל לא יגיע היום כמתוכנן לישראל, לרצועת עזה ולרשות הפלסטינית. כמו כן, פרסם דובר צה"ל סרטון של תקיפת אחת המנהרות אתמול בבוקר.


פורסם לראשונה 17/10/2018 22:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
הבית שניזוק מרקטה בבאר שבע
צילום: בראל אפרים
מומלצים