שתף קטע נבחר

רצח 19 והתאבד בספרייה: ההשראה מטבח קולומביין

הטבח בביה"ס ברוסיה: ולדיסלב רוסלייקוב שנא את הלימודים ונשבע לנקום במוריו. הוא הוציא רישיון נשק, קנה 150 מחסניות – ויצא להרוג. כמו מבצעי הטבח בארה"ב ב-1999 הוא לבש שחור ולבן, הכין פצצות – והתאבד בין מדפי הספרים. אמו, אחות בביה"ח, סייעה לפצועים בלי לדעת שהוא הרוצח

מספר ההרוגים בטבח בבית הספר בחצי האי קרים שברוסיה עלה אמש (יום ד') ל-19. יותר מ-40 בני אדם נוספים נפצעו כשמבצע הטבח, התלמיד בן ה-18 ולדיסלב רוסלייקוב, יצא למסע ירי שנמשך לפחות 15 דקות. בסיומו התאבד בירייה. כלי תקשורת ברוסיה ובעולם הדגישו הערב את הדמיון בין התנהלותו של רוסלייקוב להתנהלות של אריק הריס ודילן קלבולד, שני התלמידים שביצעו ב-1999 את הטבח בבית הספר התיכון קולומביין, אחד ממסעות ההרג המפורסמים בתולדות ארה"ב.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

רוסיה חצי האי קרים טבח המוני ב בית ספר תלמיד יורה צילומי אבטחה ()
מימין: רוסלייקוב בצילומי האבטחה. משמאל: הרוצח אריק הריס

המניע למעשיו של רוסלייקוב עדיין אינו ברור. כלי תקשורת ברוסיה מדווחים כי הוריו היו פרודים, וחבריו לספסל הלימודים סיפרו כי הוא שנא את הלימודים ונשבע לנקום במוריו. אנשים שהכירו אותו העידו שהוא לא היה חברותי במיוחד, ושלעתים קרובות הוא פרסם ברשתות החברתיות פוסטים קודרים.

 

רוסלייקוב ביצע את הטבח במכללה הפוליטכנית קרץ', בעיר קרץ' שלחופי הים השחור. בבית הספר לומדים ל-850 נערים, בני 18-14. בצילומי האבטחה הוא נראה נכנס לבית הספר המקצועי ופותח באש לעבר תלמידים. בסרטון שצילמה עדת ראייה נראים בני נוער בורחים מבית הספר, וברקע נשמעים קולות נפץ.

רוסיה טבח בית ספר חצי האי קרים (צילום: AFP)
פינוי הפצועים, דקות אחרי הטבח(צילום: AFP)
 

רוסיה טבח בית ספר חצי האי קרים ולדימיר פוטין עבד אל פאתח א סיסי (צילום: AFP)
המשטרה הגיעה תוך 10 דקות. בחצר בית הספר(צילום: AFP)

רוסיה טבח בית ספר חצי האי קרים (צילום: AFP)
נרות ופרחים לזכר הנרצחים, באתר הנצחה בעיר קרץ'(צילום: AFP)
רוסיה טבח בית ספר חצי האי קרים (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
בשעתיים הראשונות שלאחר אירוע הירי מסרה רוסיה דיווחים סותרים על טבעו: בתחילה נמסר כי מדובר בפיצוץ גז ואחר כך קבעה רוסיה שמדובר במתקפת טרור, אולי בהשתתפות כמה מחבלים מתאבדים. בסופו של דבר שינו כוחות הביטחון את קביעתם והודיעו שרוסלייקוב היה התוקף היחיד ושלא מדובר בפיגוע טרור אלא במסע הרג המוני ממניע אחר.

 

רוסלייקוב, תלמיד השנה הרביעית והאחרונה בבית הספר, ניגש בסוף המתקפה לספריית בית הספר ושם התאבד בירייה. ברוסיה ובעולם הדגישו הערב את העובדה שבצילומי האבטחה הוא נראה לובש בגדים דומים לאלה שלבש אריק הריס, אחד משני המבצעים של הטבח בקולומביין ב-1999, שבו נרצחו 12 תלמידים ומורה, ועוד 24 בני אדם נפצעו. גם הם, כמו רוסלייקוב, ניסו לשלב במתקפה שלהם פיצוץ של מטעני חבלה, וגם הם התאבדו לבסוף בספריית בית הספר. לפי דיווחים אחדים רוסלייקוב התעניין במעשיהם של רוצחי המונים והעריץ את הריס. לא מן הנמנע שהוא שאב השראה מהטבח בקולומביין.

פיגוע בית ספר העיר קרץ' חצי האי קרים רוסיה פיצוץ (צילום: MCT)
כוחות הביטחון הרוסיים, זמן קצר אחרי מסע הירי. הערכה ראשונית הייתה שמדובר בפיגוע טרור(צילום: MCT)

רוסיה טבח בית ספר חצי האי קרים (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

קיר מכוסה דם, ילדים מטפסים על הגדר

הפיקוח על כלי נשק ברוסיה הדוק למדי, ולאזרחים מותר להחזיק רק סוגים מעטים של כלי נשק – וגם זה בכפוף לבדיקות רקע מעמיקות. כלי תקשורת רוסיים מדווחים כי רוסלייקוב קיבל רק בחודש שעבר רישיון לנשק ורק לפני כמה ימים קנה 150 מחסניות. פירוש הדבר שהוא צלח גם את שלב ההערכה הפסיכולוגית.

רוסיה טבח בית ספר חצי האי קרים (צילום: EPA)
"גופות ילדים מכל עבר". בקרץ' האבלה(צילום: EPA)

במהלך המתקפה התפוצץ מטען חבלה עמוס מסמרים, ושעות אחר כך מצאו החוקרים מטען חבלה נוסף בחפציו של הרוצח, וחבלנים פוצצו אותו פיצוץ מבוקר. בטלוויזיה הרוסית דווח כי אמו של רוסלייקוב, אחות בבית חולים מקומי, סייעה בעצמה לפצועים – מבלי לדעת שבנה הוא הרוצח.

 

רומן וויטנקו, אחד מתלמידי בית הספר, סיפר לערוץ הטלוויזיה הרוסי הממלכתי: "שמעתי פיצוץ וראיתי רסיסי זכוכיות ומסגרות של חלונות נופלים". התלמיד סמיון גברילוב אמר לעיתון "קומסומולסקייה" כי נרדם במהלך הרצאה והתעורר לקולות ירי. הוא הביט החוצה וראה בחור צעיר עם רובה יורה באנשים: "נעלתי את הדלת בתקווה שהוא לא ישמע אותי". לדבריו המשטרה הגיעה כעשר דקות אחר כך והוא ראה גופות מוטלות על הרצפה וקירות מפויחים.

רוסיה טבח בית ספר חצי האי קרים ולדימיר פוטין עבד אל פאתח א סיסי (צילום: AFP)
פוטין ונשיא מצרים. נשיא רוסיה שלח תנחומים(צילום: AFP)

התלמידה אנסטסיה ינשינה, בת 15, סיפרה שהייתה בשירותים בקומת הקרקע של הבניין עם כמה חברים כששמעה את הפיצוץ שהחל את המתקפה: "יצאתי וראיתי אבק ועשן. לא הבנתי מה קורה, התחרשתי. כולם התחילו לברוח. לא ידעתי מה לעשות. ראיתי ילדה שוכבת. היה ילד שעזרו לו ללכת כי הוא לא הצליח לזוז לבד. הקיר היה מכוסה דם. כולם התחילו לטפס על הגדר ועדיין שמענו פיצוצים. כולם היו מבוהלים, אנשים בכו".

 

גם מנהלת בית הספר המקצועי, אולגה גרבניקובה, סיפרה על המראות שבהם נתקלה כשנכנסה לבניין אחרי ההתקפה: "גופות היו מוטלות מכל עבר, גופות ילדים מכל עבר". נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כינה אחר הצהריים את מתקפת הירי "אירוע טראגי". במסיבת עיתונאים עם נשיא מצרים עבד אל-פאתח א-סיסי הוא קיים דקת דומייה ושלח תנחומים למשפחות הקורבנות.


פורסם לראשונה 17/10/2018 23:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוסלייקוב ואריק הריס. יצאו למסעות הרג
מומלצים