שתף קטע נבחר

דרמה בבחירות המקומיות בחיפה: נפסלה מועמדת מרכזית נגד יונה יהב

בית המשפט דחה את עתירתה של ד"ר עינת קליש רותם, ופסל אותה ואת רשימתה משום שמפלגת העבודה תמכה בה ובמועמד נוסף. נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי המועמדת והמפלגה ידעו מראש על התקלה ובחרו להתעלם. מפלגת העבודה: "טעות טכנית, נפנה לעליון"

עינת קליש רותם יונה יהב (צילום: ראובן קפוצ'ינסקי  דוברות ״חיים בחיפה״)
יונה יהב וד"ר עינת קליש רותם (צילום: ראובן קפוצ'ינסקי דוברות ״חיים בחיפה״)
 

רעידת אדמה בבחירות המוניציפליות בחיפה: פחות משבועיים לפני הבחירות אשרר הבוקר (יום ה') בית המשפט המחוזי בחיפה את פסילתה של ד"ר עינת קליש רותם, המועמדת המרכזית נגד ראש העיר המכהן יונה יהב. על פי הסקרים, קליש רותם הגיעה למקום השני בבחירות (אחרי יהב) ואילו בסקרים שהיא עצמה פרסמה, טענה כי היא מנצחת בסיבוב הראשון. כעת המתמודד המרכזי מול יהב הוא דוד עציוני, שהיה שלישי בסקרים, וצעיר מראש העיר המכהן ב-40 שנה.

 

לקריאת ההחלטה המלאה בעניין הבחירות בחיפה - לחצו כאן

 

קליש רותם נפסלה משום שמפלגת העבודה הגישה למנהל הבחירות בעיר הן את רשימתה של ד"ר קליש רותם ואותה כמועמדת, והן סיעה נוספת, ומועמד נוסף לראשות, ישראל סביון. מנהל הבחירות פסל אותה ואת רשימתה לפני כמה שבועות, אולם היא טענה כי מדובר בבעיה שניתן לתקן – וכי מנהל הבחירות אמור היה להתריע על כך ולאפשר למפלגה לתקן את התקלה - וערערה על כך לבית המשפט. נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט רון שפירא, קבע כי המועמדת והמפלגה ידעו על התקלה מראש ובחרו להתעלם, והגדיר את התנהגותם "מתחכמת".

 

בעקבות ההחלטה, קליש רותם תכנס את אנשיה הבוקר. חלקם אמרו כי אם הערעור לא יחזיר את המצב לקדמותו, יעברו לתמוך ביהב "כדי שהעיר לא תיפול לידי הימין".

 

תחילתה של הפרשה בהחלטת מפלגת העבודה לתמוך בשני מועמדים ורשימות. המפלגה אף העבירה תקציבים לשתי הרשימות. בא כוח המפלגה חתם על ההודעה של שתי הרשימות על התמודדותן. בהודעת הפסילה ציטט מנהל הבחירות את החוק הקובע כי "מי שחתם על יותר מרשימת מועמדים אחת - חתימותיו בטלות".

 

מאחר שרשימתו של סביון הוגשה גם מטעם סיעתו שיושבת כיום במועצת העיר, לא נפסלה מועמדותו ורשימתו, ורק אלה של ד"ר קליש רותם נפסלו. הנשיא שפירא כתב בהחלטתו כי אין ספק בדבר חשיבותה של הזכות לבחור ולהיבחר, "אך אין מדובר בזכות בלתי מוגבלת ומימושה מחייב קביעת הסדרים שיאפשרו מימוש יעיל, הוגן ושוויוני של הזכות". בהמשך ציין כי לצד הזכות חלה חובה על המתמודדים לדקדק בקיום הוראות החוק.

 

 

הוא ציטט את החוק כי "כל מפלגה/סיעה רשאית להגיש רשימת מועמדים אחת", וציין כי תכליתו שמפלגה לא תוכל להריץ יותר מרשימה אחת לבחירות. הוא דחה את פרשנותה של המועמדת, שטענה כי המפלגה רשאית להריץ רשימה אחת משותפת, לצד רשימה "בלעדית".

 

לגבי נימוקים אחרים ביחס לסעיף החוק, אמר כי מדובר בהתפלפלות לשונית. עוד ציין כי הדברים היו ברורים למפלגה מראש, בעקבות פנייה מוקדמת למפקח הארצי על הבחירות. לדבריו, היו יכולים לפנות בשלב זה לבית המשפט ולטעון כי עמדתו אינה נכונה, אך בחרו שלא לעשות כן וגם לא הציגו את תשובתו בבית המשפט כעת, "דבר המצדיק כלשעצמו דחיית העתירה בשל חוסר ניקיון כפיים".

 

בסיכום ציין: "יש להצר על כך שמפלגת העבודה והעותרים לא מילאו אחר הוראות החוק וההנחיה הברורה של המפקח הארצי על הבחירות... ובמקום להסדיר את הרשימות בצורה התקינה והראויה בחרו לנהוג כפי שבחרו. התנהגותם, שניתן להגדירה כהתחכמות, אינה ראויה בהליך החשוב ביותר בשיטת המשטר הדמוקרטית. אין אלא להצר על הדרך שבחרו ועל התוצאה הקשה הנובעת מהתנהלות זו, תוצאה שלמרבה הצער הביאו על עצמם, ועל תומכיהם".

המתמודדים הצעירים לבחירות המקומיות (צילום: עידו ארז)
"מתרכז בהחלפת יהב". דוד עציוני(צילום: עידו ארז)
 

דוד עציוני, שהגיע עד כה למקום השלישי בסקרים, מסר: "קראתי בעיון את החלטתו של כבוד השופט רון שפירא וכמובן שאין לי כל צורך להוסיף על כך. עם זאת, למרות ההתמודדות הקשה שהייתה לנו, ליבי עם הגברת קליש ביומה הקשה. ראשנו וראשם של אלפי הפעילים שלנו מתרכזים רק במשימה הסופית, שהיא להחליף את ראש העיר יונה יהב בעוד 11 יום – כפי שהרוב הגדול של תושבי העיר רוצה. מעכשיו הקרב הוא בין ישן לחדש. אני רואה את הרצון העצום של תושבי העיר לשינוי ובטוח שאנחנו בדרך להחליף את השלטון הכושל של יהב".

 

יונה יהב מסר בתגובה: "לא אעסוק בקליש, לא עסקתי בה לאורך כל מערכת הבחירות. דבריו של נשיא בית המשפט המחוזי מדברים בעד עצמם".

 

 

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: "מדובר בטעות טכנית בלבד. באירוע זהה בשדרות בית המשפט קיבל את העתירה והרשימה אושרה. אנו נפנה לבית המשפט העליון ובטוחים כי הוא יקבל את העתירה והרשימה תאושר".

 

ישראל סביון, המועמד מטעם העבודה שרשימתו הוגשה עם זו של ד"ר קליש רותם אך לא נפסלה, אמר: "אנו מצטערים על ההחלטה. היינו מעדיפים שהתשובה תהיה בקלפי. אמרנו זאת בעת הדיון בבית המשפט. אבל היות וזו התוצאה, נותר להצר על כך. תושבי חיפה צריכים לחשב מסלול מחדש. בהזדמנות זו, אנו קוראים למועמד דוד עציוני להצטרף אל המועמד הראוי והמנוסה ביותר, ישראל סביון".

 

עו"ד אושרי שלוש, המייצג את המועמד דוד עציוני, אמר כי כבר בחודש אוגוסט התריע בפני היועץ המשפטי לממשלה ובפני מפלגת העבודה כי לא ניתן להריץ מטעמם שני מועמדים לראשות העיר. "אני מברך על החלטת הנשיא שפירא. זו אכן החלטה דרמטית מבחינה משפטית ופוליטית".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוברות ״חיים בחיפה״
נפסלה. עינת קליש רותם
דוברות ״חיים בחיפה״
מומלצים