שתף קטע נבחר

הגרפיטי שמשכתב את ההיסטוריה

פומפיי קפאה בזמן חודשיים מאוחר יותר: כתובת בעיר הרומית שנחרבה בהתפרצות הר געש גילתה - האסון לא אירע בקיץ

 

 

העיר קפאה בזמן באוקטובר ולא באוגוסט: ההתפרצות הוולקנית שהחריבה לחלוטין את העיר הרומית העתיקה פומפיי אירעה ככל הנראה חודשיים אחרי התאריך שעד עתה נחשב למועד שבו אירע האסון.

 

במשך מאות שנים סברו היסטוריונים כי הר הגעש וזוב התפרץ ב-24 באוגוסט בשנת 79 לספירה, אבל חפירות באתר הארכיאולוגי המפורסם בדרום איטליה גילו על קיר כתובת ולצדה התאריך 17 באוקטובר. הכתובת נמצאה בבית שככל הנראה שופץ זמן קצר לפני התפרצות וזוב, שקברה את פומפיי מתחת לשכבת אפר ואבק עבה.

פומפיי ארכיאולוגיה איטליה כתובת גרפיטי חדשה (צילום: EPA)
הכתובת בפומפיי(צילום: EPA)

פומפיי ארכיאולוגיה איטליה כתובת גרפיטי חדשה (צילום: EPA)
היום ה-16 לפני תחילת נובמבר(צילום: EPA)

התאריך 24 באוגוסט נלקח מעדותו של פליניוס הצעיר - משפטן, סופר ופילוסוף ברומא העתיקה. הוא היה עד לאסון וכתב עליו כ-30 שנה לאחר מכן בשני מכתבים לחברו, ההיסטוריון הרומי טקיטוס. "האפר החל ליפול על ראשינו, יכולת לשמוע את צווחות הנשים, את צרחות הילדים, ואת צעקות הגברים", כתב אז. "חלקם קוראים לילדיהם, חלקם להוריהם, חלקן לבעליהן, מנסים לזהות זה את זה לפי הקולות. רובם השתכנעו שהאלים אינם איתנו עכשיו, ושהלילה הנצחי הסופי הגיע לעולם".

 

מאותם מכתבים ההערכה הייתה כאמור שפומפיי נחרבה באוגוסט לפני 1,939 שנים, אבל בחפירות קודמות התגלה שברגע ההתפרצות נמצא לפחות אח לחימום פעיל אחד, רימונים ואגוזים טריים וגם יין שנעשה מענבים שלא בוצרים אותם לפני ספטמבר. כל זאת, לצד הלבוש החם של כמה מהקורבנות, גרם לפקפוק בתיאוריה שהאסון אירע בשיא הקיץ.

פומפיי ארכיאולוגיה איטליה כתובת גרפיטי חדשה (צילום: EPA)
האזור שבו נמצא הגרפיטי(צילום: EPA)

פומפיי ארכיאולוגיה איטליה כתובת גרפיטי חדשה (צילום:  רויטרס)
מסיירים ברחובות פומפיי(צילום: רויטרס)
 

על הגרפיטי שאותר נכתב XVI K Nov, שמשמעותו - היום ה-16 לפני תחילת נובמבר. שנה לא צוינה על הגרפיטי, אבל אופי הכתיבה מרמז שהיא נעשתה זמן קצר לפני התפרצות וזוב. הכתובת התגלתה בבית שהיה בשלבי שיפוצים לפני התפרצות הר הגעש ונעשתה בפחם, שככל הנראה לא היה נשמר במשך שנים לפני שפומפיי נחרבה. עם זאת, לא ברור אם 17 באוקטובר הוא אכן היום שבו נכתב הגרפיטי, או שהוא מתייחס ליום בעתיד או בעבר.

 

האחראי על החפירות בפומפיי, מאסימו אוסנה, העריך בעקבות גילוי הגרפיטי החדש כי האסון אירע ב-24 באוקטובר. שר התרבות באיטליה אלברטו בוניזולי כינה את איתור הגרפיטי "תגלית יוצאת מן הכלל". לדבריו, "היום, עם הרבה ענווה, אנחנו אולי משכתבים את ספרי ההיסטוריה כי אנחנו מתארכים את התפרצות פומפיי לחצי השני של אוקטובר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים