שתף קטע נבחר

הנוער זוכר את רבין: "לא הייתי שם, אבל גדלתי על 3 היריות האלו"

נציגי מנהיגות הנוער, תנועות נוער וארגונים נאספו במרכז רבין בתל אביב לעצרת הנוער הממלכתית לציון 23 שנים לרצח ראש הממשלה לשעבר. פעיל במועצת הנוער בנס ציונה: "יום מצוין להזכיר לכולם מה קורה כשלא עוצרים את ההסתה בזמן"

  

 

אתמול (יום ה') התקיימה עצרת הנוער הממלכתית לציון 23 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, במרכז רבין בתל אביב. בעצרת השתתפו נציגי מנהיגות הנוער מכל הארץ ומכל המגזרים, בהם מועצות תלמידים ונוער ותנועות נוער, מד"צים, מש"צים ועוד. מלבד תנועות הנוער, נכחו גם מאות בני נוער מארגונים שהינם חלק ממועצת ארגוני הילדים והנוער בישראל.

 

עמרי בן דוד, תלמיד בן 17 שפועל במועצת הנוער העירונית בנס ציונה, סיפר: "היום הזה הוא כמו חלק מהזהות הישראלית שלי. אמנם לא הייתי שם, אבל גדלתי על שלוש היריות האלו שהשפיעו על כולנו. אני חושב שהרצח חידד את זה שזה נורא להסית. במיוחד היום עם המקלדת והאינטרנט. אפשר לעצור את זה בעזרת חינוך, ויום הזיכרון ליצחק רבין הוא יום מצוין להזכיר לכולם מה קורה כשלא עוצרים את ההסתה בזמן".

 

שחף פורטנוי, בת 17 מחדרה, הנחתה את האירוע. היא סיפרה כי יום העיון היה חשוב עבורה ועבור בני הנוער בישראל. "באנו להנציח את זכרו של רבין, אבל לא רק, אלא לנסות לפענח איך זה לא יקרה שוב. אני חושבת שביום של עצרת רבין אני מצליחה להבין את הקרע שהיה בחברה הישראלית, ואני חושבת שאני יכולה להרגיש את מה שקרה באותו יום".

 

נוער בעצרת החינוך במרכז יצחק רבין  (צילום: מוטי קמחי )
עצרת הנוער הממלכתית לציון 23 שנים לרצח רבין(צילום: מוטי קמחי )

נוער בעצרת החינוך במרכז יצחק רבין  (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

נוער בעצרת החינוך במרכז יצחק רבין  (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

בטקס נאמו שר החינוך נפתלי בנט, בתו של ראש הממשלה לשעבר דליה רבין ונוספים, בהם האתלטית וכלת פרס ישראל, אסתר רוט שחרמוב, והצנחן שלקח חלק בכיבוש הכותל המערבי במלחמת ששת הימים, יורם זמוש, שסיפרו על המפגשים שלהם עם רבין. 

 

שר החינוך בנט אמר בנאומו לבני הנוער: "אנחנו מתבוננים, ומנסים להבין יחד - גם אחרי 23 שנים, מה קרה שם באותו לילה בכיכר. בשלוש יריות שפילחו את לב כולנו, רצחו את ראש ממשלת ישראל בדם קר. רצח של מנהיג ומדינאי, רצח של לוחם ומפקד עתיר זכויות. רצח של יצחק רבין שהקדיש את כל חייו באהבה עמוקה למדינת ישראל. רצח של בעל, אבא וסבא, רצח של אח וחבר. 
נפתלי בנט עצרת הנוער של משרד החינוך במרכז יצחק רבין (צילום: מוטי קמחי)
שר החינוך נפתלי בנט(צילום: מוטי קמחי)
 

"אני לא צריך לעמוד כאן ולומר שתפיסת העולם והתוכניות של רבין שונות מאוד משלי. אני לא צריך לחזור על דברים שכבר נאמרו, שהייתי נלחם עבור זכותו של רבין להביע את דעתו למרות ואולי בגלל ההבדלים הללו. אנחנו לא רק מדברים על כך, אנחנו פועלים לשם כך. לכן, השנה החלטתי שמערכת החינוך כולה תישא על נס את ערך האחדות. חשוב לי להבהיר: אחדות איננה אחידות, אחדות איננה אומרת שכולנו אומרים את אותו דבר. הרצח של יצחק רבין ז"ל מזכיר לנו את המחיר הנורא שאנו משלמים כשמישהו שוכח שאנחנו עם אחד. שאנחנו משפחה אחת. עלינו לשמור על האחדות הזו מכל

משמר. עלינו להעבירה לדורות הבאים".

דליה רבין עצרת הנוער של משרד החינוך במרכז יצחק רבין (צילום: מוטי קמחי)
דליה רבין בעצרת הנוער(צילום: מוטי קמחי)

 

 

דליה רבין פנתה לבני הנוער: "בכל דור ודור יש את מי שיושב על הגדר ויש את מי שעושה ומשנה. יצחק רבין האמין בכם, הוא האמין בכוחו של החינוך. ידע יש בשפע, אבל ערכים הם לעיתים מצרך חסר. ב-1995 מחאה לגיטימית על מדיניות ממשלה התדרדרה באופן אישי על יצחק רבין, הרוצח שמע את הקולות וכשהוא ירה בגבו הוא ירה גם על מדינת ישראל והערכים שלה״.

 

עוד קודם לטקס נפתחו אירועי יום הזיכרון בסיורים ובסדנאות במרכז רבין, ובהמשך התקיים רב-שיח בנושא השנתי שמוביל משרד החינוך "שומרים על אחדות - שומרים על ייחודיות". לקראת יום הזיכרון פיתח משרד החינוך בשיתוף עם מרכז רבין ערכת פעילות לתלמידים יסודי ועל-יסודי העומדת בסימן "לקיים את אשר ראוי לקיים, לשנות את אשר דרוש שינוי" - מילים מתוך נאום שנשא רבין בכנס ה-70 לנוער העובד והלומד בשנת 1994.

  


פורסם לראשונה 18/10/2018 22:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עצרת הנוער הממלכתית לציון רצח רבין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים