שתף קטע נבחר

טראמפ: ההסבר של סעודיה לגבי מות העיתונאי - אמין

הנשיא האמריקני התייחס להודעה הסעודית ולפיה ג'מאל חשוקג'י מת בקטטה בקונסוליה שלה באיסטנבול ואמר כי "מדובר בצעד ראשון טוב, אני לא חושב שההנהגה הסעודית שיקרה לי". בשבועון "ניוזוויק" פורסם ריאיון שנערך עם חשוקג'י ימים ספורים לפני מותו ונגנז משום שחשש לחייו

 

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר הלילה (שבת) כי הוא סבור שההסבר של סעודיה, ולפיו העיתונאי ג'מאל חשוקג'י מת בקטטה בקונסוליה באיסטנבול, היה אמין. "ההודאה של ריאד היא צעד ראשון טוב. אני לא חושב שההנהגה הסעודית שיקרה לי, אדבר עם יורש העצר לפני שאנקוט צעדים נוספים ואעבוד על כך עם הקונגרס", אמר.

 

טראמפ הוסיף כי "מה שקרה לחשוקג'י לא מקובל", אך ציין שהוא מעדיף שסנקציות נגד ריאד לא יכללו ביטול של עסקאות נשק. "הסעודים הם כוח מאזן מול איראן, אנחנו זקוקים להם", אמר.

תמונה מחולקת ג'מאל חשוגי ודונלד טראמפ (צילום: EPA, AFP)
"ההסבר אמין". טראמפ והעיתונאי חשוקג'י(צילום: EPA, AFP)

הבית הלבן מסר בהודעה רשמית כי הוא מכיר בהודאת סעודיה וכי הידיעה על מותו של חשוקג'י מצערת. עוד נמסר כי הממשל האמריקני "ימשיך לעקוב מקרוב אחר החקירה הבינלאומית, ויחתור לעשיית צדק בנושא".

 

בתוך כך, השבועון האמריקני "ניוזוויק" פרסם הבוקר ריאיון שנערך עם חשוקג'י ימים ספורים לפני מותו. בריאיון מתח חשוקג'י ביקורת על מדיניותו של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. "הוא רוצה ליהנות מפירות המודרניות ובמקביל לשלוט בממלכה ביד רמה כמו סבו. אני בטוח שהאמריקנים לא יפעילו לחץ כלשהו על מוחמד בן סלמאן אלא במקרה של משבר אמיתי בסעודיה", אמר. הכתבת רולא ג'יבריל הסבירה כי הריאיון לא פורסם עד כה משום שחשוקג'י ציין בפניה כי הוא חושש לחייו.

 

הלילה פורסמו ברשת "סקיי ניוז" פרטים חדשים גם על החקירה הטורקית של האירוע. על פי הדיווח, במסגרת החקירה שוטרים מחופשים לעובדי ניקיון עלו על מטוס פרטי, שעל פי החשד הטיס חזרה לסעודיה את מחסליו של חשוקג'י. עם זאת, לא נמצא דבר במטוס.

 

פרשת חשוקג'י - העדכונים האחרונים:

הרצח בקונסוליה: חיפושים ביער אחרי גופתו של חשוקג'י

הטור האחרון של חשוקג'י: "העולם הערבי ניצב בפני מסך ברזל"

 

הקונסול לרוצחי חשוקג'י: "תעשו את זה בחוץ, אני אסתבך"

"שמעו מוזיקה וביתרו": הגרושה, הארוסה והמחוסל

 

סעודיה ג'מאל חשוקג'י עיתונאי סעודי נעלם ב קונסוליה איסטנבול טורקיה חשד שנרצח (צילום: AP)
ההודאה מגיעה אחרי לחץ בינלאומי כבד. חשוקג'י(צילום: AP)

 

 

סעודיה, כאמור, הודתה כי העיתונאי מתנגד המשטר שנעדר בשבועות האחרונים - מת. בהצהרה של התובע הכללי במדינה על התוצאות הראשוניות של חקירת הפרשה נמסר כי קטטה פרצה בין חשוקג'י לבין אנשים שפגש בקונסוליה הסעודית באיסטנבול ב-2 באוקטובר, וכי הוא מת במהלכה. היעלמותו עוררה סערה בינלאומית וגרמה למתיחות בין סעודיה למערב.

  

התובע הכללי הוסיף כי עד כה עצרו הרשויות 18 אזרחים סעודים בחשד למעורבות בפרשה והחקירה נמשכת. בנוסף, סגן ראש שירותי המודיעין, אחמד אל-עסירי, ויועץ בכיר ליורש העצר, סעוד אל-קטאני, פוטרו בשל חלקם בפרשה. המלך סלמאן הביע "צער עמוק" על מותו של העיתונאי והורה על הקמת ועדה בראשות יורש העצר בן סלמאן כדי לבנות מחדש את שירותי המודיעין במדינה. 

 

עוד לפני ההצהרה הסעודית אמר טראמפ כי הוא עשוי לשקול להטיל סנקציות על סעודיה. בשיחה עם כתבים באריזונה הוסיף טראמפ כי מוקדם מדי לדעת מה יהיו תוצאות הפרשה, וציין כי הקונגרס האמריקני יהיה מעורב בהחלטה על תגובת ארה"ב. עם זאת, הוא שב והבהיר כי אינו מעוניין להפסיק את המסחר עם סעודיה, מהלך שעלול פגוע לדבריו בכלכלה האמריקנית. "סעודיה הייתה בעלת ברית גדולה ומשקיעה עצומה בארה"ב", אמר טראמפ, "לכן זה כל כך עצוב".

 

אף שטראמפ קיבל את הגרסה הסעודית, לא כל חברי מפלגתו מאמינים להסבר. הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, בעל ברית חשוב של טראמפ בסנאט שביקר בחריפות את סעודיה אחרי היעלמותו של חשוקג'י, כתב בטוויטר: "אני ספקן לגבי הנרטיב הסעודי בעניין מותו של חשוקג'י, וזה רק בלשון המעטה".

הקונסוליה הסעודית ב איסטנבול טורקיה (צילום: AP)
הקונסוליה הסעודית באיסטנבול(צילום: AP)

סעודיה טורקיה רצח ג'מאל חשוקג'י חוקרים נכנסים לבית קונסול סעודיה (צילום: AP)
חוקרים נכנסים לבית הקונסול הסעודי באיסטנבול(צילום: AP)

טורקיה איסטנבול קונסוליה של סעודיה הפגנה עיתונאי נעלם ג'מאל חשוקג'י (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

ג'מאל חשוקג'י (צילום: EPA)
חשוקג'י נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול ב-2 באוקטובר(צילום: EPA)

מייק פומפאו עם מוחמד בן סלמאן ב סעודיה (צילום: EPA)
מזכיר המדינה האמריקני עם יורש העצר הסעודי(צילום: EPA)

גם חבר הקונגרס הדמוקרטי אדם שיף דחה את ההסבר של ריאד. "הטענה שחשוקג'י נהרג בזמן שהתקוטט עם 15 גברים שנשלחו מסעודיה אינה אמינה כלל. אם הוא נאבק באלה שנשלחו כדי ללכוד או להרוג אותו, הוא עשה זאת כדי להגן על חייו", כתב שיף בטוויטר. "הממלכה חייבת לשאת באחריות".

 

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, אמר כי הוא מוטרד מאוד מאישור מותו של העיתונאי הסעודי. גוטרש קרא לקיים חקירה מהירה, יסודית ושקופה בנוגע לנסיבות מותו של חשוקג'י ודרש שכל המעורבים בפרשה יתנו את הדין.

 

הלילה שוחח המלך סלמאן עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בטלפון על חקירת היעדרותו של חשוקג'י. כך דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית "אנדולו". השניים הדגישו את חשיבות שיתוף הפעולה המלא בין אנקרה לריאד בחקירה ושיתפו מידע על החקירות שנערכו בסעודיה ובטורקיה.

 

גורם סעודי רשמי המעורה בפרטי החקירה אמר כי יורש העצר לא ידע על התוכנית להרוג את חשוקג'י. לדבריו, לא הוצא צו המורה לרצוח או לחטוף את מתנגד המשטר, אך הייתה הוראה של שירותי המודיעין להשיבו לסעודיה. הוא הוסיף כי נהג של הקונסוליה הסעודית באיסטנבול היה אחד מהאנשים שהעבירו את גופתו של חשוקג'י אל "משתף פעולה מקומי", וכי אינו יודע מה הוא עשה בגופה.

 

עד כה הכחישה ריאד כל קשר להיעלמותו של חשוקג'י. גורמים רשמיים בטורקיה אמרו כי הם מאמינים שהוא נרצח בבניין הקונסוליה, אך סעודיה טענה כי הוא עזב את הבניין זמן קצר לאחר שנכנס אליו. היעלמות חשוקג'י, המתגורר בארצות הברית וכותב טור ב"וושינגטון פוסט", העיבה על היחסים בין סעודיה לבין בעלות בריתה במערב, ובעיקר ארה"ב. בעלות הברית הערביות של ריאד תמכו בה, אך במערב דרשו ממנה לספק תשובות משכנעות לפרשה. ההודאה, כשבועיים וחצי אחרי שנעלם, מגיעה אחרי לחץ בינלאומי כבד על הממלכה.

ג'מאל חשוקג'י סעודיה טורקיה ארה

אתמול אמרו החוקרים הטורקים כי ביום הרצח יצאו שני כלי רכב מהקונסוליה. אחד מהם נסע ליער בלגרד סמוך לאיסטנבול, שם נערכים חיפושים אחר שרידי הגופה. הרכב השני נסע לאזור יאלובה, הנמצאת כ-55 ק"מ מהעיר. אחד הגורמים אמר: "החקירה הובילה אותנו לחשד כי שרידי הגופה נמצאים ביער בלגרד ובאזור יאלובה". הוא הוסיף כי כנראה "טיפלו" בגופה בווילה או בחווה. הגורמים ציינו כי החוקרים בודקים "דגימות רבות" שנלקחו מהקונסוליה וממעון הקונסול הסעודי במטרה להתחקות אחר עקבותיו של העיתונאי שנעלם.

 

מוקדם יותר דווח ברשת ABC כי מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו שמע במהלך ביקורו בטורקיה הקלטה מרצח העיתונאי באיסטנבול, אך בארה"ב ובטורקיה הכחישו את הדיווח. במקביל, אמר טראמפ כי הוא מאמין שחשוקג'י "ככל הנראה מת" ושאם אכן יתברר שסעודיה עומדת מאחורי הרצח "ההשלכות עלולות להיות חמורות מאוד".

 

עוד דווח בכלי תקשורת אמריקניים כי הרשויות בטורקיה סוברות שחשוקג'י נאבק עם רוצחיו במשך כשמונה דקות, שבסופן מת מחנק. לפי גורמים טורקיים גופתו של העיתונאי הסעודי בותרה על ידי צוות שנשלח מסעודיה.

 

השבוע דיווחו "ניו יורק טיימס" ו-CNN כי אחד מ-15 המחסלים של חשוקג'י שטורקיה פרסמה את תמונותיהם נצפה בעבר מלווה כמה פעמים את יורש העצר הסעודי בן סלמאן במסעותיו לחו"ל. בין השאר נראה האיש, מהר עבד אל-עזיז מוטרב, יורד עם בן סלמאן ממטוסים בפריז ובמדריד וניצב לידו בביקורים ביוסטון, בבוסטון ובאו"ם. ב-CNN דווח כי מוטרב מקורב מאוד לבן סלמאן.

 

לפי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", העיתון הצליח לגלות שלפחות תשעה מ-15 החשודים שטורקיה סימנה עבדו בכוחות הביטחון של סעודיה או במוסדות ממשל סעודיים, וששלושה מהחשודים משתייכים לצוות האבטחה של בן סלמאן. אם הדיווחים הללו נכונים הם מחלישים את הסיכוי שבן סלמאן לא ידע על רצח חשוקג'י.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA, AFP
חשוקג'י וטראמפ
צילום: EPA, AFP
מומלצים