שתף קטע נבחר

חוסל "האכזר מקנדהאר": ההישג הענק של הטליבאן

האפגנים הולכים היום להצביע בבחירות בצל חשש מכוחו הגובר של ארגון הטרור: מחבל שהסתווה כשומר ראש רצח את מפקד המשטרה המפחיד עבד אל-ראזק, שבעינוייו השכין סדר בקנדהאר. גם מפקד הכוחות האמריקניים במדינה כמעט חוסל. פרשנים: הישג אדיר לטליבאן, מכה עצומה ליציבות

אזרחי אפגניסטן יצאו הבוקר (שבת) להצביע בבחירות לפרלמנט כשמעליהם מרחפים איומיו של הטליבאן לבצע פיגועים בקלפיות – איומים שהחשש מהם גדול במיוחד בעקבות ההתנקשות של הארגון האיסלאמיסטי הקיצוני שלשום במפקד משטרת מחוז קנדהאר, מהדמויות הביטחוניות הבכירות והמפורסמות במדינה. הבחירות, האמורות לחזק את דמותה של אפגניסטן השמרנית כמדינה חופשית ודמוקרטית 17 שנה אחרי פלישת ארה"ב אליה, נערכות כשברקע אירועי אלימות, טענות לשחיתות ודיווחים על כאוס ארגוני.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

אפגניסטן מפקד משטרה בכיר עבד אל-ראזק נרצח פיגוע טליבאן (צילום: AFP)
עינויים וסחיטת כספים. הגנרל עבד אל-ראזק(צילום: AFP)

אפגניסטן מפקד משטרה בכיר עבד אל-ראזק נרצח פיגוע טליבאן (צילום: AP)
"מת פטריוט". מפקד המשטרה הואשם בסחיטת כספים(צילום: AP)

הפיגוע שביצע הטליבאן שלשום בעיר קנדהאר נגד בכירים ביטחוניים אמריקנים ואפגנים בתוך מתחם ביטחוני בעל סידורי אבטחה קפדניים הוא הישג ענק לארגון הטרור, המבקש לטרפד את שיחות השלום ולערער את היציבות בדרום אפגניסטן. הפיגוע אירע כששומר ראשו של מושל המחוז, לבוש במדי כוחות הביטחון הממשלתיים של אפגניסטן, פתח באש לעבר קבוצת בכירים, בהם גנרל סקוט מילר, מפקד הכוחות האמריקניים וכוחות נאט"ו באפגניסטן, שיצא ללא פגע, ומפקד המשטרה גנרל עבד אל-ראזק, שנהרג במקום.

 

עבד אל-ראזק בן ה-39 היה עד מותו בעל ברית חשוב ביותר של ארה"ב, ורבים זקפו לזכותו את ההתמודדות המוצלחת של כוחות הביטחון עם פעילי הטרור בדרום אפגניסטן. הטליבאן מנגד האשים את עבד אל-ראזק ברצח אלפי עצירים משורות הארגון, ובעבר הוא כבר ניסה להתנקש בו עשרות פעמים. עבד אל-ראזק נחשב למפקד אכזרי, ופעילי זכויות אדם האשימו אותו בעינוי עצירים ובהתעללות בהם. הוא הואשם גם בצבירת הון על-ידי סחיטת מיליוני דולרים מסוחרים ועסקים. הוא היה אחד האויבים השנואים – וגם היעילים – של הטליבאן, והארגון אמר כי המבצע לחיסולו תוכנן במשך זמן מה. "עבד אל-ראזק הפך למחלה חשוכת מרפא עבורנו, כמו סרטן", אמר בכיר בטליבאן.

אפגניסטן מפקד משטרה בכיר עבד אל-ראזק נרצח פיגוע טליבאן (צילום: AP)
הלווייתו של עבד אל-ראזק. "מכה עצומה ליציבות"(צילום: AP)

אפגניסטן מפקד משטרה בכיר עבד אל-ראזק נרצח פיגוע טליבאן (צילום: AP)
(צילום: AP)

העובדה שמחבל מהטליבאן הצליח להסתנן לסביבתם של בכירים אפגנים ואמריקנים כל כך רמי דרג, ועוד במתחם מאובטח כל כך, מפחידה את האפגנים. הפרשן מייקל קוגלמן ממכון ווילסון מסביר כי היא מלמדת שהטליבאן יכול לכאורה לתקוף בכל מקום ובכל עת וכי הפיגוע המוצלח יחזק את רוחו של הארגון. "הפיגוע הזה הוא מכה עצומה ליציבות", אמר קוגלמן.

 

עבד אל-ראזק נחשב למי שמנהל את העניינים הביטחוניים לא רק בקנדהאר, אלא גם במחוזות סמוכים. הפרשן הצבאי אטיקוללה אמרחייל מסביר כי האפגנים כיבדו אותו מאוד, ולא פחות מכך – חששו ממנו. מותו הוא מכה מורלית לכוחות הביטחון ומותיר ואקום בעמדת כוח שיהיה קשה למלא. לפי פרשנים, הפיגוע הוא אחד ההישגים הגדולים ביותר של הטליבאן מאז תחילת המלחמה. "תתכוננו להידרדרות במצב בקנדהאר", אמר דיפלומט זר אחד. "הוא היה האיש ששימר את הביטחון באזור".

 

אפגניסטן מפקד כוחות ארה
המפקד האמריקני סקוט מילר. "לא חושב שניסו לפגוע בי"(צילום: רויטרס)

 

המפקד האמריקני: "לא חושב שהייתי היעד"

בחודשים האחרונים הצליח הטליבאן להשתלט על שטחים נרחבים באפגניסטן שסועת הקרבות. התוקפנות ההולכת וגוברת שלו נתפשת כניסיון של הארגון לחזק את מעמדו במשא ומתן המתהווה בינו לבין ארה"ב על התנאים לסיום מלחמת אפגניסטן, הנמשכת מאז 2001. נציגים של הטליבאן נפגשו בחודשים האחרונים בקטאר לפחות פעמיים עם נציגים של הממשל האמריקני. פרשנים מזהירים כי הפיגוע שאירע שלשום עלול להכשיל את המשא ומתן הראשוני הזה, משום שלממשל האמריקני יהיה קשה להגן על החלטה שלו לנהל משא ומתן עם ארגון הטוען כי ניסה לרצוח את המפקד העליון של הכוחות האמריקניים באפגניסטן.

  

שר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס אמר אתמול מנגד כי מותו של המפקד האפגני הבכיר לא ישנה משמעותית את המצב הביטחוני במחוז. "זהו אובדן טראגי של פטריוט אפגני, אבל אני לא חושב שתהיה לזה השפעה ארוכת טווח על האזור", אמר.

אפגניסטן מפקד משטרה בכיר עבד אל-ראזק נרצח פיגוע טליבאן (צילום: AFP)
הטליבאן: "הוא היה מחלה חשוכת מרפא". עבד אל-ראזק ופקודיו(צילום: AFP)

המפקד האמריקני מילר, מצדו, הופיע אתמול מול המצלמות בבירת אפגניסטן קאבול. הוא ביקר בעמדה של כוחות הביטחון האפגניים והביע תנחומים על "האירוע הטראגי", כדבריו. "ההערכה שלי היא שהם לא ניסו לפגוע בי", אמר. בטליבאן טענו כי עד לרגע הפגישה שבה חוסל עבד אל-ראזק לא ידעו בארגון כי גם מילר ישתתף בישיבה, אבל הוסיפו כי משנודע לטליבאן שמילר יהיה שם – הוחלט לחסל גם אותו. גורמים בממשלת אפגניסטן מפקפקים בטענה הזו: "הם לא רצו לספוג את ההשלכות מארה"ב ומהקהילה הבינלאומית. זו הייתה רק אזהרה למילר שהם יכולים לפגוע בו אם הם רוצים".

 

בעקבות הפיגוע נדחתה בשבוע ההצבעה בקנדהאר במסגרת הבחירות לפרלמנט. הבחירות הללו נערכות גם כך רק אחרי דחייה של יותר משלוש שנים, והן מתקיימות בצל אירועי אלימות ופיגועים רצחניים שבהם נהרגו ונפצעו מאות בני אדם. החשש הוא שרציחתו של עבד אל-ראזק תרתיע עוד יותר את הבוחרים מלהגיע לקלפיות ולהצביע בבחירות, הנתפשות כמבחן חשוב לקראת הבחירות לנשיאות שייערכו בשנה הבאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
בהלוויית הגנרל עבד אל-ראזק
צילום: AP
מומלצים