שתף קטע נבחר

ארה"ב מתרגשת מהשוטר שלא ירה בילדים שחורים חמושים

פיטר קסוקיו ממשטרת קולומבוס שבאוהיו זכה לתשבחות על שנמנע מלירות בילדים שחורים שהחזיקו במה שנראה כאקדח - והתברר כצעצוע. "הרגשתי כמו אבא", אמר. צפו בסרטון

 

 

שוטר לבן בארצות הברית זכה לתשבחות על אופן התנהלותו מול שני ילדים שחורים החמושים באקדח. השוטר נמנע מלירות באחד הילדים, על אף שלא נשמע להוראתו ונגע בנשק - שלאחר מכן התברר כאקדח צעצוע. לצד המחמאות, השוטר ספג גם ביקורת על כך שהשתמש במונחים לא "תקינים פוליטית" כשנזף בילדים, בני 11 ו-13.

 

השיחה תועדה בסרטון שפרסמה המשטרה המקומית ממצלמתו האישית של השוטר פיטר קסוקיו. "בעולם של היום, זה נראה אמיתי, אחי. ילדים מתים מזה בכל רחבי המדינה", אמר להם. "אתה חושב שאני רוצה לירות בילד בן 13?", שאל את אחד מהם לאחר שאמר לו בן כמה הוא.

 

"כבר שלפתי את הרובה", סיפר השוטר בריאיון לרשת NBC על התקרית שאירעה לפני כשבוע. "ראיתי את שני הצעירים האלה הולכים לכיוון ההפוך ממני. צעקתי והוריתי להם להראות את ידיהם".

הילדים שאחד מהם החזיק באקדח בקולמבוס, אוהיו (צילום: משטרת קולומבוס, אוהיו)
הילדים שאחד מהם החזיק באקדח(צילום: משטרת קולומבוס, אוהיו)

לדבריו, לאחר ששאל אותם אם הם מחזיקים בכלי נשק כפי שדווח, בן ה-11 אמר "יש לי אותו כאן", והתחיל להוציא אותו מהחגורה. בשלב זה, סיפר השוטר, הוא הורה לילד שלא לגעת ברובה – אך למרות זאת הוא שלף אותו והפיל אותו לרצפה.

 

"הוא זרק את מה שבאותו רגע נראה היה כמו אקדח אמיתי, וכאשר הוא פגע בקרקע, הוא נשבר לשלוש או ארבע חתיכות", אמר קסוקיו. "אז הבנתי שלקחתי החלטה נכונה בכך שנתתי לו שבריר שנייה נוסף כדי לזרוק את הנשק".

 

למרות התשבחות על תפקודו, ברקע טענות הקהילה האפרו-אמריקנית בארצות הברית ליד קלה על ההדק מצד המשטרה, היו כאלה שביקרו את אופן הדיבור שלו מול הילדים. בסרטון נשמע השוטר פונה לילדים בביטוי "בוי" (boy) – שלא נחשב ל"תקין פוליטית".

אקדח הצעצוע (צילום: משטרת קולומבוס, אוהיו)
אקדח הצעצוע(צילום: משטרת קולומבוס, אוהיו)
 

"אני שמחה לראות ששוטר לוקח את הזמן כדי לקרוא נכון את הסיטואציה, מנסה לדבר עם הילדים על המצב בעולם שבו אנו חיים ונמנע משימוש בכוח קטלני", אמרה דניילה סולומון, מנהלת בכירה בנושאי גזע במרכז לקדמה אמריקנית (CAP). עם זאת, היא ציינה כי השוטר היה "יכול להתנהל אחרת" וכי שימוש במונחים בעלי "אופי גזעי" כמו "בוי" היה מיותר. "השפה שלו הייתה מפוקפקת לעיתים", הוסיף רוני א' דון, פרופסור באוניברסיטת המדינה של קליבלנד.

 

בריאיון שהעניק השוטר הוא התייחס גם לביקורת, העדינה אמנם, שהושמעה על דבריו. "הרגשתי כמו אבא. לא ראיתי מול עיניי אדם שחור או משהו כזה. ראיתי שני ילדים, שבאחד מהם כמעט הייתי צריך לירות".

 

הוא ציין כי גם לילדו שלו הוא קורא לעיתים בכינוי "בוי" כאשר הוא זקוק לנזיפה. "כשהוא עושה משהו רע, זה בטח מתי שאקרא לו כך".

 

"יש לך חובה כמשרת ציבור וחבר בקהילה לתפוס את האדם הצעיר הזה באוזן, לשבת איתו ולהגיד לו, 'שמע, זה מסוכן'", הוסיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משטרת קולומבוס, אוהיו
"ילדים מתים מזה בכל רחבי המדינה". מתוך התיעוד
צילום: משטרת קולומבוס, אוהיו
מומלצים