שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מנכ"ל בנק הפועלים: השיקולים במתן אשראי הם לא סטריליים

  ועדת החקירה הפרלמנטרית לחקירת האשראי שהעניקו הבנקים ללווים גדולים - "ועדת הטייקונים" - קיימה דיון ראשון בהשתתפות ראשי הבנקים. מנכ"ל בנק הפועלים: "חלו שיפורים. 99 שקל מתוך 100 שניתנים כאשראי חוזרים לבנק". היו"ר כבל: "אנחנו רוצים לדעת מה היה לפני שתיקנתם את המחדלים"

   

   

  מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו, והיו"ר עודד ערן, הופיעו הבוקר (א') בפני וועדת החקירה הפרלמנטרית לחקירת האשראי שהעניקו הבנקים ללווים גדולים - "ועדת הטייקונים". זוהי ההופעה הראשונה של ראשי הבנקים בפני ועדת החקירה, כאשר אחרי פינטו וערן יגיעו כל ראשי הבנקים האחרים: בשבוע הבא יתייצבו יו"ר בנק לאומי דוד ברודט, והמנכ"לית רקפת רוסק עמינח, ובהמשך ראשי בנק אגוד, דיסקונט, הבינלאומי ומזרחי־טפחות.

   

  דרמה בוועדת החקירה לאשראי לטייקונים: סלינגר הבריזה בשניה האחרונה

   

  ח"כ איתן כבל (המחנה ציוני), יו"ר הוועדה, אמר בפתיחת הדיון הבוקר כי "המשימה שלנו היא לחקור ללא משוא פנים את מחדלי המערכת הבנקאית". כבל אף ציטט מפסק הדין של השופט אורנשטיין במשפט נוחי דנקנר, כשאמר: "מה קרה פה? כיצד העניקו הבנקים אשראי ללווים הגדולים, ללא ביטחונות מספקים וללא שיקול דעת ברור".

  ועדת הטייקונים (צילום מסך)
  מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו, מופיע בפני הוועדה(צילום מסך)

   

  "מישהו לא רוצה שנעשה את העבודה הזו"

  כבל התרעם על כך שלמרות דרישותיו החוזרות ונשנות לקבל מידע מהבנקים על ההלוואות שנתנו, הם התחמקו בטענה כי המידע הזה נמצא תחת 'סודיות בנקאית'. "לאחר חודשים שאנחנו מבקשים לקבל את המידע הדרוש לצורך בדיקה, אני יכול להגיד שמישהו לא רוצה שנעשה את העבודה הזו . קודם כל הבנקים, אבל גם גורמים ממשלתיים. מתברר שיש פקידים, ואולי גם שרים, שחושבים שהבנקים זה מועדון סגור. במקום מידע מעשי, אנחנו מקבלים מכתבים מעורכי דין שמתחמקים. המערכת 'מאתרגת' את הבנקים".

   

  נציין כי היקף החובות של לווים גדולים לבנקים המוגדר בסיכון, עמד נכון לסוף חודש מאי 2017 על 22 מיליארד שקל. זאת, בנוסף למיליארדי שקלים שמחקו הבנקים ללווים הגדולים בשנים האחרונות.

   

  מספרים אלו אינם כוללים תספורות במיליארדי שקלים נוספים שהסבו הטייקונים לציבור הרחב, בעקבות הסדרי חוב בהלוואות שקיבלו מהציבור (באמצעות אגרות חוב שהנפיקו) - אם במסגרת השקעות של הציבור ישירות בשוק ההון, ואם באמצעות קרנות הפנסיה וקופות הגמל.

   

  אריק פינטו אמר בדיון: "האתגר שלי כמנכ"ל הוא להבטיח שהבנק ימשיך להעניק אשראי ללקוחות. בעשור האחרון חלו שינויים בכל הקשור למתן אשראי ולניהול הסיכונים. היום, מעל ל-99 שקלים מתוך 100 שניתנים כאשראי, חוזרים לבנק. הפסדי האשראי של הבנק נמוכים בהשוואה לבנקים מובילים בעולם".

   

  פינטו הוסיף כי חלקם של הלווים הגדולים ירד משמעותית, וחלקם של משקי הבית עלה מאוד. "הבנק מוותר בהסדרי חוב למשקי בית יותר מאשר לעסקים גדולים. הרווחיות באשראי לעסקים גדולים יותר מכפולה מאשר באשראי למשקי בית, משקי הבית לא מסבסדים את העסקים הגדולים". פינטו הציג נתונים לפיהם מתוך חובות של כ-9 מיליארד שקלים של לקוחות הבנק בעשור אחרון, הפועלים גבה כ-7 מיליארד שקלים.

  ועדת הטייקונים (צילום מסך)
  יו"ר "ועדת הטייקונים", ח"כ איתן כבל(צילום מסך)

  הוועדה החלה בשאלות בנוגע לאשראי שניתן לנוחי ודני דנקנר. פינטו נשאל על פרשת מתן האשראי לדני דנקנר, והשיב: "אם בעבר אפשר היה להסתמך על העבר של הלווה, על פועלו, על הרקורד שלו ועל תעודת העושר שלו, היום ההסתכלות היא הרבה יותר רחבה. חיזקנו את המאפיינים של מתן האשראי. זה לא אומר שסיכונים לא יתרחשו".

   

  מנכ"ל בנק הפועלים הוסיף כי "אני לא יודע על מעשים לא כשרים. מדובר באשראים שהוענקו בתנאי הסביבה התחרותית שהיו אז, ושתואמים את הוראות בנק ישראל. במבט לאחור אפשר לטייב כל פעולה. במתן אשראי יש שיקולים רבים, הם לא שיקולים סטריליים ולא בינאריים. מה שאני יכול להבטיח זה שכאשר משווים את הנתונים של הבנק, רואים התנהלות אחראית. הפקנו את הלקחים".

   

  ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה ציוני), שאלה על הקשרים האישים במתן האשראי ועל ניגוד העניינים. פינטו השיב: "הבנק אמור לדאוג שתהליך האשראי יהיה נקי וענייני, ואנחנו מצפים מכל אדם שיש לו עניין אישי, להצהיר על כך בתחילת הדיון. אני לא יודע על שיקולים זרים. אנחנו מנטרים הרבה מאוד דברים במתן אשראי. כאשר אנחנו מנטרים דבר כזה, אנחנו נוקטים בצעדים קלים עד חמורים, לרבות הפסקת עבודה".

   

  ח"כ כבל העיר כי המנכ"ל והיו"ר מתמקדים בלספר כיצד הפיקו לקחים וכיצד חל שיפור בנתונים, אולם הוועדה מבקשת לדעת דווקא מה קרה לפני כן. "אנחנו רוצים לדעת מה היה בפרק הזמן לפני שתיקנתם את המחדלים. על מה שצריך לעשות לא מקבלים צל"ש. זה שתיקנתם זה הברור. לא נוותר על לדעת מה היה בפרק הזמן לפני שהתחלתם לתקן. זה שתיקנתם אומר שהיו פעולות לא ראויות".

   

  בנק הפועלים נשאל עוד האם נתתם אשראי בידיעה שחברות לא מסוגלות להחזיר את החוב, תוך התייחסות לדוח שפרסם בנק הפועלים עצמו בנוגע להלוואה שניתנה למפעלים פטרוכימיים, שקובע כי החברה לא תוכל לשרת את החוב אלא את הריבית בלבד. פינטו השיב כי לפעמים צוות מאשר בקשת אשראי גם אם היא לא עומדת במאה אחוז מול מדיניות הבנק.

   

   


  פורסם לראשונה 21/10/2018 09:05

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום מסך
  מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו
  צילום מסך
  מומלצים