שתף קטע נבחר

נתניהו, אחרי שדחה את הפינוי: "חאן אל אחמר יפונה"

על רקע ההתנגדות העזה בממשלה לדחיית פינוי הכפר הבדואי-פלסטיני הבלתי חוקי, יכונס הבוקר הקבינט. רה"מ, שהחליט על הדחייה, אמר במסיבת עיתונאים עם שר האוצר האמריקני: "חאן אל אחמר יפונה, זו החלטת בית משפט. זה יהיה קצר ואני מאמין שזה יהיה בהסכמה"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהחליט אתמול (שבת) לדחות את פינוי את חאן אל-אחמר, אמר הבוקר כשנשאל בנושא: "חאן אל אחמר יפונה, זאת החלטה של בית משפט. זאת המדיניות שלנו והיא גם תתבצע. אין לי כוונה לדחות את זה עד להודעה חדשה, בניגוד לפרסומים, אלא למועד קצוב, קצר. משך הזמן שניתן לנסות לפנות את הכפר בהסכמה ייקבע על ידי הקבינט. אני אכנס אותו היום. נקבע, זה יהיה קצר, ואני מאמין שזה גם יהיה בהסכמה".

 

בעקבות דחיית פינוי הכפר הבדואי-פלסטיני הבלתי חוקי, ועל רקע ההתנגדות לכך בממשלה, יכונס הבוקר ב-10:00 הקבינט המדיני-ביטחוני. לאחר ששר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע כי הוא מתנגד לדחייה, אמר הבוקר יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט: "חאן אל אחמר יפונה. ‏מדובר בבנייה בלתי חוקית שהריסתה אושרה בבג"ץ. ‏במדינת חוק אוכפים את החוק גם אם הקהילה הבינלאומית מתנגדת ומאיימת. ‏מפלגת הבית היהודי תוודא שאכן כך יקרה".

טרקטורים ליד הכפר הבדואי חאן אל אחמר (צילום: AFP)
חאן אל-אחמר(צילום: AFP)
 

 

 

בתחילת החודש שעבר דחה בג"ץ את עתירות תושבי קהילת חאן אל-אחמר נגד פינויים. "מתגובת המשיבים עולה כי קיים חשש של ממש להפרות סדר המוניות ואלימות בעת ביצוע צווי ההריסה, במיוחד מצד שוהים שאינם מתושבי המקום, ונוכח קריאות ברשתות החברתיות להגיע למקום ולמחות, אף באופן אלים, נגד מימוש צווי ההריסה", כתב אז השופט חנן מלצר בפסק הדין. "אין לנו אלא להביע תקווה כי הצווים יבוצעו בדרכי שלום, ללא התנגדות פיזית, כך שיתאפשר גם פינוי מסודר של התכולה בכל מבנה".

 

עתירת התושבים הבדואים הוגשה אחרי מאבק משפטי ארוך שנמשך שנים, שבסופו אישר כאמור בית המשפט למדינה להרוס את הכפר ולהעתיק את התושבים שלו לשטח חלופי שנמצא על אדמות ליד המזבלה בעיירה השכנה עיזריה. שבט הג'האלין, שמקורו ליד ערד, התיישב באזור שבין מעלה אדומים ליריחו בשנות ה-50 – עוד כשהשטח כולו היה בשליטה ירדנית. כיום מבני הקהילה כוללים בעיקר פחונים ואוהלים וכן בית ספר הצמיגים שנבנה מתרומות. בחאן אל-אחמר מתגוררים 180 איש.

 

את הדברים הבוקר אמר נתניהו בפגישה עם מזכיר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין במשרד ראש הממשלה בירושלים. "סטיב, ברוך הבא שוב לישראל, יש לנו הרבה על מה לדבר", אמר. "בשיחות נעסוק באיך למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני. נתמקד בהגברת הלחץ על משטר הטרור בטהרן. ראינו בשנים האחרונות שלחץ הוא מה שעוצר את התקדמות תוכנית הגרעין של איראן".

 

מנוצ'ין איחל יום הולדת שמח לנתניהו והוסיף: "זוהי תחנתי הראשונה בביקור במזרח התיכון. אהיה בשש מדינות. המסר השבוע הוא לדון בהטמעת הסנקציות שייכנסו בתחילת נובמבר. זה חלק חשוב כדי שלעולם לא יהיה נשק גרעיני באיראן. לא עכשיו ולא בעוד עשר שנים. זוהי המטרה המרכזית בביקור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים