שתף קטע נבחר

גמישות מחשבתית: תרצו את השינוי שאתם רוצים

מה קורה לכם כשאתם נתקלים באירוע שמשבש את מהלך החיים שלכם ומסיט אתכם מהתכנית שקבעתם? יש מי שיסתגלו במהירות ויש מי שיתקעו וינסו למצוא דרך לחזור למסלול שחושב מראש, הכל תלוי עד כמה אתם גמישים מבחינה מחשבתית. לאונרדו דניאל מסביר כיצד תוכלו לגלות עד כמה אתם גמישים וגם מה עושים כדי ליצור שינוי בחיים. כתבה ראשונה

מרקוס אאורליוס אמר: "צריך מעט מאוד על מנת שיהיו לך חיים מאושרים; הכל נמצא בתוכך, בדרך החשיבה שלך" - זה, למעשה, אחד המפתחות הכי חשובים כדי לשלוט וליצור שינויי בחיים, היות שדרך החשיבה שלך הוא גורם מרכזי ליכולת שלך להתמודד עם שינויים וליצור מהפך חיובי בחייך.

 

המפתח הזה, "לחשוב כמו יוצר", מתחלק ל-3: להיות גמיש, לחשוב בצורה יוזמת (פרואקטיבי), ולחשוב בצורה חיובית-חיובית. היום נתמקד בחלק הראשון – היכולת להיות גמישים בדרך החשיבה שלכם.

רוצים לדעת עד כמה אתם גמישים מחשבתית? הסתכלו על כפות הידיים שלכם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
רוצים לדעת עד כמה אתם גמישים מחשבתית? הסתכלו על כפות הידיים שלכם(צילום: shutterstock)
 

כמה אתם גמישים במחשבה?

מארק בניוף (Mark Benioff) אמר לגבי זה את המשפט הבא: "תמיד אתה צריך להיות מסוגל לחזות את הצעד הבא ואחר כך שיהיה לך את הגמישות המספקת כדי להתפתח". הגמישות המחשבתית היא דבר חשוב כשזה נוגע ליכולת להתמודד עם שינויים וליזום שינויים בחיים. כאשר אתה ניחן בגמישות מחשבתית מספקת תוכל להתאים את עצמך לנסיבות משתנות ואירועים בלתי צפויים, לחשוב בצורה יצירתית ולהתאקלם לסביבה חדשה ואנשים חדשים וגם למצוא את דרכך בשטחים שלא הכרת לפני כן.

 

לעומת זאת, אישיות קשיחה וחסרת גמישות יהיו לה יותר קשיים בלקבל ולהתמודד עם אירועים לא מתוכננים וידרוש סביבה יותר יציבה עם תוצאות ברורות, ידועות וניתנות לחיזוי.

 

יש אנשים שבבסיס אישיותם הם אנשים גמישים יותר, שאוהבים להתנסות בדברים חדשים, שפתוחים לדעות ותרבויות חדשות וקל להם מאוד להתאקלם ולהתרגל לסביבה חדשה. לעומתם ישנם אנשים שבבסיסם הם מקובעים יותר, ושקשה להם לשנות את ההרגלים שלהם ואפילו לשמוע דעות שונות משלהם.

 

היכולת לזהות את רמת הגמישות המחשבתית של עצמך, של חברייך או של העובדים שלך, יכולה לעזור מאוד כאשר רוצים להבין את אופן ההתמודדות עם שינויים שלנו ושל אחרים, ובכך ליצור תכנית פעולה שתוכל לשרת את צרכינו בצורה מיטבית.

 

אחת הבדיקות שאתם יכולים לבצע כדי לבחון גמישות שלכם ושל הסובבים אתכם היא הבדיקה הבאה: הניחו את כף היד שלכם כך שהיא תפנה כלפי מעלה (יד ימין או שמאל), וסו, עם היד השנייה, לכופף את אצבעות הידיים כלפי מטה, כמו בתמונה מספר 1. אם הצלחתם לכופף את האצבעות יותר מ-45 מעלות יש לכם מחשבה מאוד גמישה ואתם עלולים להיות אפילו מכורים לשינויים ולגירויים חדשים.

תמונה 1 - אדם גמיש מחשבתית
תמונה 1 - אדם גמיש מחשבתית


אם הצלחתם לכופף את האצבעות עד 45 מעלות אתם מתאקלמים טוב לשינויים ובמידה נכונה.

 

אם לא הצלחתם להזיז את האצבעות אפילו קצת, כמו בתמונה 2, אתם אנשים מאוד מתוכננים, שלא ששים לשינויים, ומעדיפים פעולות ידועות מראש ומאוד מתוכננות.

 

תמונה 2 - חוסר גמישות
תמונה 2 - חוסר גמישות
 

אקדים ואומר שגם ידיים של אנשים מאוד גמישים ואנשים מאוד קשיחים, יכולות להיות שייכות לבני אדם מאוד מצליחים. למשל, רופאים מנתחים, אנשי צבא ומהנדסים, לרובם יש ידיים לא גמישות כי הם פועלים לפי נוהלים מאוד מדויקים וקשיחים ובצורה מאוד מדוקדקת והם יכולים להיות מאוד מוצלחים בעשייתם. לעומתם, אנשי מכירות, שיווק, חוקרי תרבות, אנשי פרסום ואמנים, לרוב יש להם ידיים מאוד גמישות כי זה מאפשר להם לספוג יותר מידע מהסביבה ולהתמודד עם גורמים חדשים.

 

ההבדל העיקרי בין הגמישים לפחות גמישים הוא שהגמישים יוכלו להתמודד עם שינויים טוב יותר.

 

לכל מטבע יש שני צדדים ולאנשים גמישים מדי מחשבתית ואלה שהם קשיחים יותר מחשבתית יש גם צד חיובי וצד שלילי לנטייה האישיותית שלהם.

 

היתרונות של אדם גמיש מחשבתית:

1. יכולים להתאים עצמם בקלות לסביבה חדשה.

2. פתוחים לאנשים ורעיונות חדשים.

3. סקרניים ורוצים ללמוד כל הזמן דברים חדשים ו/או להכיר אנשים חדשים.

החיסרונות של אדם גמיש מדי:

1. יכולים להיות לא יציבים בעבודה או ביחסים.

2. אם מרקם העור של כף היד גם רך, הם עלולים להיות עצלניים. אם מרקם העור יציב, הם הרפתקניים וחסרי רוגע.

3. יכולים לוותר יותר מדי על האינטרסים שלהם ולתת לאחרים במקום (בעיקר אם גם האגודל מאוד גמיש)

 

היתרונות של אנשים עם קו מחשבה קשיח:

1. אנשים מעשיים, יעילים וממוקדי מטרה. עושים הכל לפי הספר.

2. מתוכננים ומסודרים יותר.

3. יציבים בעבודה ובמערכות יחסים.

החיסרונות של אנשים עם קו מחשבה קשיח:

1. קשה לו לאלתר וחייב לדעת הכל מראש.

2. אם מרקם העור קשה, יהיה לו קשה לקבל דעות של אחרים ויהיה מאוד מקובע בעצמו. אם מרקם העור גמיש ורך יותר, יוכל להקשיב לאחרים אבל יצטרך לתכנו בקפדנות את סדר יומו.

3. קשה לו להתאקלם למקומות חדשים.

 

איך זיהוי רמת הגמישות המחשבתית יכולה לעזור לך בחיים?

לפעמים להיות מודע למגרעות של אישיותך יכול לעזור לך מאוד לעשות שינוי חיובי בחייך ולשפר דרכי חשיבה והתנהלות. למשל, אדם מאוד גמיש שנוהג להחליף עבודות או מערכות יחסים חדשות לבקרים ורוצה משהו אחר ויציב יותר, יכול להחליט להשתנות באחת משתי דרכים: או להפוך להיות פחות גמיש על ידי אימון אישי ושיפור עצמי, או לבחור סוגי עבודה ומערכות יחסים שיאפשרו לו לבטא את החופש שהוא רוצה ולחוות כל פעם דברים ונושאים חדשים.

 

אדם קשיח מחשבתית, לעומת זאת, שאף פעם לא מקבל הזמנות לאירועים מחברים עם פחות משבועיים של התראה מראש, או שאין לו רשת חברתית רחבה, יכול להחליט שזה הזמן להיות קצת יותר גמיש באמצעות ביצוע תרגילים לשיפור הגמישות ואימון אישי לשינוי דרכי חשיבה.

 

אם אתם רוצים שינוי בחיים ולא מצליחים למצוא את הדרך לבצע אותו, תסתכלו על הגמישות של כפות הידיים שלכם. אם אתם גמישים מדי, אולי אתם צריכים להשתנות כדי להכניס קצת יציבות לחייכם. אם אתם קשיחים מדי, אולי כדאי להתחיל לעשות עבודה אישית כדי להכניס קצת פלפל וזרימה לחייכם.

 

חבר שלי חסר הגמישות - תסכלו על תמונה מספר 2. זאת ידו של חבר ילדות שלי באורוגואי. גם לו קוראים לאונרדו. הוא אדם מדהים, חבר טוב ואיש מקצוע מעולה. לפני שנה התארחתי בביתו במונטווידאו כי נסעתי להעביר סדנה באורוגואי. יום אחד החלטנו לצאת לבצע כמה סידורים בעיר. כשהייתי על סף הדלת כדי לצאת החוצה, הוא עצר אותי ואמר לי: "לאו, חכה רגע. בוא נרשום את כל מה שאנחנו צריכים לעשות היום כדי שלא נשכח." לא חשבתי שיש צורך בכך. בסך הכל היינו צריכים לעשות כל אחד שניים וחצי דברים בעיר ויכולנו לזכור את זה בעל פה בקלות.

 

אבל הוא התעקש. הכין רשימה של כל המטלות שיש לנו לעשות מחוץ לבית, וככל שהשלמנו כל אחת הוא מחק אותה מהרשימה. ההתנהלות שלו גם בחוץ וגם בבית המסודר שלו להפליא הייתה מתוכננת ומוקפדת ביותר.

כשחזרנו הביתה ביקשתי ממנו שיראה לי את כף היד שלו. רציתי לראות את מידת הגמישות. היד שלו הייתה קשה כמו אבן ולא יכולתי לכופף את האצבעות. "זה מה שחשבתי" אמרתי לו. "הכירולוגיה אף פעם לא משקרת".

 

(מתוך "הספר "Mastering Change")

 

לאונרדו דניאל - מרצה ומאמן בינלאומי להעצמה אישית, ומומחה לאבחון אישיותי לפי מדע הכירולוגיה. מחבר הספר "Mastering Change" שיצא לאור באנגלית ולאחרונה גם בספרדית

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כמה אתם גמישים?
צילום: דני בכר
לאונרדו דניאל
צילום: דני בכר
מומלצים