שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גרמניה, צרפת ובריטניה לסעודיה: "תבהירו מה בדיוק קרה לחשוקג'י"
  שלוש המדינות יצאו בהצהרה משותפת בתגובה לגרסה הסעודית כי העיתונאי מת "בקטטה" בקונסוליה: "הציגו עובדות כדי שהגרסה תהיה אמינה". במקביל, שר החוץ הסעודי בראיון לטלוויזיה האמריקנית: "מדובר בטעות גדולה, נחושים לגלות את כל העובדות ולהעניש את האחראים לרצח"

   

  סעודיה ג'מאל חשוקג'י עיתונאי סעודי נעלם ב קונסוליה איסטנבול טורקיה חשד שנרצח (צילום: AP)
  העיתונאי ג'מאל חשוקג'י(צילום: AP)
   

   

  גרמניה, צרפת ובריטניה יצאו היום (א') בהצהרה משותפת והעבירו מסר לסעודיה - כי אין דבר שיכול להצדיק את הריגתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י. "אנחנו מגנים זאת בצורה החריפה ביותר", נאמר. שלוש המדינות דרשו מסעודיה "להציג עובדות שיגבו את הגרסה שלה להריגתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י - כדי שזו תיחשב אמינה".

    

  עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  מייק פומפאו עם מוחמד בן סלמאן ב סעודיה (צילום: EPA)
  "יורש העצר לא היה מודע". מוחמד בן סלמאן(צילום: EPA)

   

  לאחר שבועיים שבהן סעודיה הכחישה כל קשר להיעלמותו של חשוקג'י ואף דחתה בתוקף את הטענה שהוא נחטף או נרצח בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, אתמול אמרה הממלכה כי העיתונאי מת במהלך קטטה בקונסוליה. שעה לאחר מכן גורם סעודי מסר גרסה חדשה, לפיה ממשלת סעודיה רצתה לשכנע את חשוקג'י, שברח אשתקד לוושינגטון ומשם כתב נגד בית המלוכה, לחזור לסעודיה כחלק ממבצע שנועד למנוע גיוס של מתנגדי משטר על ידי אויבי הממשל. לדבריו, לשם כך גויסו 15 אנשי מודיעין וביטחון, שנשלחו לאיסטנבול כדי לפגוש את חשוקג'י בקונסוליה ולנסות להחזיר אותו לסעודיה. לפי סעודיה, 15 הסוכנים איימו עליו שהוא יסומם וייחטף - ואז הרגו אותו בחניקה כשהתנגד להם. נמסר כי חבר בצוות לבש את בגדיו של חשוקג'י כדי שייראה כאילו חשוקג'י יצא בריא ושלם מהשגרירות.

   

  "נדרשות הבהרות דחופות לגבי מה בדיוק קרה באותה התקרית", מסרו היום שלוש המדינות לאור הגרסה החדשה. "מעבר להשערות שהועלו עד כה בחקירה הסעודית, על הגרסאות להיות מגובות בעובדות על מנת להיחשב אמינות". המדינות הדגישו כי הן מצפות להשקעת מאמצים גדולה יותר מצידה של סעודיה - כדי להציג את האמת, וכדי להבטיח לקיחת אחריות על אי אילו פשעים שנעשו.

   

   

  זמן קצר לאחר ההצהרה המשותפת של המדינות האירופיות, שר החוץ של סעודיה עאדל אל-ג'ובייר התראיין בערוץ Fox News האמריקני ומסר כי "הסעודים לא יודעים איך חשוקג'י נהרג או היכן נמצאת גופתו". הוא אמר כי סעודיה חוקרת את המקרה, וכי היא מעוניינת למצוא את האחראים ולהביאם לדין. "התקרית היא טעות גדולה", ציין.

   

  "אנחנו נחושים להפוך כל אבן, לגלות את כל העובדות וכן להעניש את האחראים לרצח הזה", אמר. הדיפלומט הבכיר אמר כי 18 אנשי הצוות הקשור לאירוע ייענשו. "הם פעלו מחוץ לתחום האחריות שלהם", אמר. הוא הדגיש כי אף אחד מהמעורבים לא היה מקורב ליורש העצר מוחמד בן סלמאן. אל-ג'ובייר התייחס גם לשאלה אם בן סלמאן ידע אודות הריגת העיתונאי, ואמר כי הוא הכחיש את מערבותו. "יורש העצר לא היה מודע לזה", הוסיף.

   

  "אנחנו רוצים להבטיח שדבר כזה לעולם לא יקרה שוב", אמר. הוא מסר עוד כי ידיעות סותרות בנוגע לשאלה האם חשוקג'י עזב את הקונסוליה, הן שדחפו את הממלכה לפתוח בחקירה. הוא ציין כי ככל שסעודיה תלמד מידע חדש - היא תפרסם אותו.  

   

  עאדל אל-ג'ובייר שר החוץ הסעודי מדבר על ג'מאל חשוקג'י עיתונאי שנרצח בטורקיה ()
  שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר

   

   

  ג'מאל חשוקג'י סעודיה טורקיה ארה

  הבוקר, כשנשאל המקור הסעודי על ידי רויטרס מדוע סעודיה ממשיכה לשנות את גרסתה בנוגע למותו של חשוקג'י, הוא טען כי התגובה הראשונה של השלטונות הייתה מבוססת על "מידע פנימי שקרי שהועבר להנהגה באותו הזמן". "ברגע שהתברר שהדיווחים הראשונים האלה היו שקריים פתחה סעודיה בחקירה פנימית, ונמנעה מפרסום תגובות נוספות", טען.

   

  סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי הגורם הסעודי הרשמי הציג לה מסמכים, לדבריו של המודיעין הסעודי, המלמדים לכאורה על הכוונה לצאת למבצעים שבמסגרתם יושבו לשטח סעודיה מתנגדי

  משטר, בכלל זה המבצע הספציפי שבמרכזו עמד חשוקג'י. אותו גורם הציג גם עדות של המעורבים במבצע לתפיסת חשוקג'י, וכן מסמכים המציגים את סיפורי הכיסוי לכאורה של הצוות הסעודי ואת תוצאות החקירה הסעודית הפנימית.

   

  בתוך כך, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מסר כי ביום שלישי הקרוב הוא יציג את התחקיר הטורקי אודות הריגתו של העיתונאי הסעודי בשטחה, במהלך פגישה עם חברי מפלגתו בפרלמנט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים