שתף קטע נבחר

צנחו, גלשו בשלג ופוצצו: מת גיבור משימת סיכול תוכנית הגרעין הנאצית

יואכים רונברג הוביל את המבצע לפיצוץ המתקן לייצור מים כבדים - חומר הנחוץ ליצירת פצצת אטום. הוא וחבריו, שחשו אז שהם נשלחים למשימת התאבדות - צנחו לפסגת הר מושלגת, גלשו בשלג ליעד - ופוצצו את המתקן. ראש ממשלת נורווגיה ספדה לו: "אחד מגיבורינו הגדולים"

מנהיג המבצע לסיכול תוכנית הגרעין של גרמניה הנאצית במהלך מלחמת העולם השנייה, יואכים רונברג, הלך היום (א') לעולמו בגיל 99. כך נמסר מהממשלה הנורווגית.

 

יואכים רונברג סיכל תוכנית גרעין נאצית נאצים ב לונדון ב 2013 (צילום: רויטרס)
גיבור. יואכים רונברג(צילום: רויטרס)

 

רונברג, ששירת בצבא הנורווגי במהלך הכיבוש הגרמני מעבר לקווי אויב, פוצץ בשנת 1943 כור גרמני ששימש לייצור מים כבדים - אחד מהחומרים הנחוצים לפיתוח פצצת אטום. רונברג, שהיה אז בן 23 בלבד, נבחר על ידי מנהלת המבצעים המיוחדים שהובילה בריטניה בזמן המלחמה להנהיג את המבצע בכור. הוא היה החבר הצעיר ביותר בצוות.

 

במיומנות רבה, החוליה פרצה לכור "נורסק הידרו" שהיה נתון תחת שמירה כבדה - ובלי לירות ולו ירייה אחת השמידה כלים ומוקדים מרכזיים במתקן. המבצע פורסם במשך השנים בספרים, סרטי תעודה, סרטים וסדרות טלוויזיה. 

 

עבור חברי הצוות של רונברג הצעיר, המשימה נראתה כבלתי אפשרית. צוות קודם שנשלח לבצע את המשימה נכשל עוד בטרם הגיע לכור - ועשרות לוחמים נתפסו ונהרגו. חברי הצוות של רונברג סיפרו שנים לאחר מכן כי לתחושתם אז - הם היו בדרכם למשימת התאבדות.

 

הצוות צנח לפסגת הר מכוסה בשלג, הצתוותו שם לאנשי קומנדו נוספים - וגלשו יחד בשלג עד ליעד. הם נכנסו לכור ברגל ופוצצו את צינור ייצור המים הכבדים. רונברג תיאר לאחר מכן רגע מכריע

במיוחד - החלטה שקיבל בשניות בודדות; לקצר את אורך הפיוז של חומר הנפץ - כך שפיצוץ המתקן יקרה תוך שניות במקום תוך דקות, כפי שתוכנן תחילה. הוא עשה זאת כדי להבטיח שהפיצוץ אכן יקרה, אבל בכך הקשה על סיכויי הבריחה של הלוחמים.

 

הכוח הצליח להימלט מהכור בזמן - וכוחות נאציים דלקו אחריהם בהרים המושלגים. רונברג גלש בהרים במשך שבועיים עד שהגיע לשוודיה, שהייתה נייטרלית.

 

היסטוריונים מטילים ספק בכך שאדולף היטלר היה מצליח לייצר פצצת אטום בזמן כדי להדוף תבוסה במלחמה, אך אין שאלה כי באותן השנים ביצוע הערכת הסיכונים הייתה פעולה סבוכה יותר מהיום. כך או כך, צוות הצנחנים גילו רק לאחר שנים מה בדיוק הם נשלחו לפוצץ.

 

רונברג נולד ב-1919 בנורווגיה. ב-1940, לאחר הפלישה הגרמנית למדינה, הוא נמלט לבריטניה. שם הוא קיבל הכשרה צבאית ושב למדינתו כדי לבצע משימות שונות במהלך המלחמה. לאחר המלחמה הוא הפך לאיש רדיו, אך לא נהג לספר אודות הצלחותיו המבצעיות. רק בהמשך הוא החל לתת הרצאות ונאומים בנושא - עד לעשור האחרון של חייו. בנאומיו הוא הזהיר מפני הכוח ההרסני שקיים במשטרים טוטליטאריים.

 

ראש ממשלת נורווגיה ארנה סולברג ספדה היום לרונברג וציינה את תרומתו למדינה במהלך המלחמה, ואחריה. "הוא אחד מגיבורינו הגדולים", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יואכים רונברג סיכל תוכנית גרעין נאצית נאצים ב לונדון ב 2013
צילום: רויטרס
מומלצים